ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Urmas Reinsalu ja Neeme Väli

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 117
Kestus: 00:51:57
Indeks: 2012-002695-0117
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 10.05.2012
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:16 Stuudio, stj Indrek Treufeldt (kpl, subt) alustab saadet, tutvustab külalist - Urmas Reinsalu (Eesti poliitik; 28. jaanuarist 2012 Isamaa ja Res Publica Liit esimees; kandideerib kaitseministriks)
00:00:46 Stj - räägitakse, et võistlete Ken-Marti Vaheriga, kumb pääseb rohkem meedias pildile? U.Reinsalu - ei ole nii, aga meedia käib poliitiku tööga kaasas..
00:01:02 Stj - kas teil on olnud hetki, mil ei taha ajakirjanikega suhelda? Urmas Reinsalu (:01:03:- subt, kpl) - vahel on seda kerge teha, vahel keerulisem..
00:01:23 Stj - millal jõudis teieni see teadmine, et nüüd tuleb asuda ministri ametisse? U.Reinsalu - pühapäeval.. UR räägib vestlusest kaitseminister M.Laariga, erakonna eestseisuse liikmete arvamusest..
00:01:59 Stj - oli ootamatu olukord.. te pidite arutama läbi variante juba varem.. U.Reinsalu - ..ma soovisin, et teeme arutelu erakonnas siis, kui Mart on oma valiku teinud.. Aga kui on otsustamise koht, siis otsus tuleb langetada viivitusteta.
00:02:38 U.Reinsalu asumisest Riigikogu riigikaitsekomisjoni. U.Reinsalu - ..julgeoleku- ja riigikaitsevaldkond on oluline teema, erakonna esimehena pidasin vajalikuks olla selle teemaga kursis ja seotud.
00:02:56 Stj - aga see juhtus palju varem, kui M.Laari ettepanek tuli? U.Reinsalu - loetud päevi varem..
00:03:06 Stj - aga mingeid ettevalmistustöid saite seal teha? U.Reinsalu - sain osaleda seal väga üürikest aega.. UR parlamendi menetluses olevatest kaitseväeteenistuse ja kaitseliidu seadustest..
00:03:33 Stj - ..mõneti pandi teid nö tanki, kuna erakonnajuht peab olema valitsuses, teist võimalust polnudki.. U.Reinsalu - ...on ka erandeid, nagu Mart isegi, Siim Kallas..
00:04:16 Stj - M.Laari on peetud viimaseks klassikalise Isamaa jõu tiiva esindajaks, nüüd on ta läinud, st vana Isamaad enam esil ei ole.. U.Reinsalu - vastupidi, minu asendusliige on Mart Nutt.. Meie tiimis on Isamaa Liidu taustaga, samuti hiljem IRL-ga ühinenud inimesi, Res Publica inimesi.. Ise ma olen Isamaa Liidu asutaja liige.
00:04:58 Stj - ..olite 16-aastaselt Isamaa Liidu ridades, 17-aastaselt ka Res Publica ridades.. U.Reinsalu - Res Publica ei olnud siis erakond. Mind huvitasid poliitika ja ühiskonna asjad.. poliitika pole ainult kutseliste poliitikute asi..
00:05:49 Stj - kuidas see praktiliselt käis - osalesite nii Isamaa Liidu kui ka Res Publica töös? U.Reinsalu oma algusest poliitikas..
00:06:20 Stj - nimekirjadesse te ei pääsenud? U.Reinsalu - ei pääsenud, meil on vanuse-tsensus..
00:06:30 Stj - ja nii kui vanus andis, nii ka kohe kandideerisite? U.Reinsalu - mulle ei meeldi teha asju poolikult..
00:06:41 U.Reinsalu poliitikas osalemisest 90ndate alguses.
00:07:10 Res Publicast 90-ndate alguses. U.Reinsalu - .. oli tollal noorte ühendus..
00:07:48 Stj - ..kui räägitakse Isamaa Liidu Ja Res Publika vastuoludest.., siis teie olite ju algusest peale mõlemas liinis esindatud.. U.Reinsalu IRL-i erinevate parteidega liitumiste ajaloost.
00:08:35 Stj - miks te tegite Res Publicast partei.. enne 2003. aasta valimisi? U.Reinsalu - see oli see hetk, kus oli tunda, et poliitikas on vaja uut jõudu.. 2003.a. valimiste ja J.Partsi peaministriks saamisega jäi üks vasak pööre ära..
00:09:11 Stj - ..te asusite konkureerima nö oma koduerakonnaga, Isamaa Liiduga.. U.Reinsalu - Juhan Parts, uue erakonna juhina (UR- ..toonasel ajal oli see õige, et J.Parts oli erakonnajuht), ütles, et erakonnad võiksid olla tugevamad.. Ja juhtuski nii, et Isamaa ja Res Publica liitusid, kui see hetk oli käes.
00:09:49 Stj - aga oli pikk aeg, kui olid nii Isamaa Liit kui Res Publica ja omavahel võisteldi. U.Reinsalu - üsna pea jõuti arusaamale, et maailmavaateliselt oleme üsna sarnased.. sellest arenes ka mõte teha ühisjõud..
00:10:21 Eesti poliitika tulemustest valimistel.. U.Reinsalu - poliitika eesmärk ei tohi olla see, et milline on tulemus valimistel, poliitik peab vastama küsimusele, milliseid muutusi soovib ta esile kutsuda või mida hoida.. UR Isamaaliidu 1992.aasta valimisprogrammist.
00:11:13 Valimistulemuste tähtsusest.. U.Reinsalu - tahan öelda seda, et valimistulemus peab olema alati vahend.. IRL on Eesti ühiskonna muutmisel alati olnud positiivsete valikute langetamisel vedaja ja tegelike reformide sõnastaja..
00:11:55 Res Publica kunagisest soovist ühineda Reformierakonnaga.. U.Reinsalu - toonase stsenaariumi järgi ta oleks konservatiivse erakonna, Euroopa Rahvapartei, ridades oleva erakonna mudel.. sellest ei saanud asja, sest maailmavaatelised alused olid liiga erinevad.
00:12:52 Stj - kas oli küsimus ainult maailmavaates või mingites kokkulepetes? U.Reinsalu - poliitikas on alati üks osa teist.. on ka inimeste vahelised vastuolud..
00:13:05 Stj - te ei saanud Kallasega kokkuleppele tollel hetkel? U.Reinsalu - Kallas oli selle idee puhul üks kõige entusiastlikum.. ta oli tutvustanud J.Partsile seda ideed juba palju varem.. UR Res Publica valikutest, suunast..
00:14:05 Stj - ..kus on aatelised ERSP-lased, kes on sulandunud teie erakonda..? U.Reinsalu (:14:16: subt - Täna saates: Urmas Reinsalu) - üks neist on Euroopa Parlamendis - Tunne Kelam.
00:14:51 Stj - aga miks 60 prominentset kaasvõitlejat ühel hetkel lahkub erakonnast? U.Reinsalu - erakondadel tekivad alati mingil hetkel sisemised vastuolud, inimlikud emotsioonid.. on mõistlik, kui inimesed teevad oma valiku..
00:15:34 Stj - ...räägitakse hääletajatest, kes tuuakse IRL-i suurkogule, manipulatsioonidest IRL-s.. U.Reinsalu - ..viimasel suurkogul oli kaks audiitorit, I.Tarand ja J-K. Raid ja nende hinnang oli, et meil olid ausad valimised.. UR erakonna sisemise tasakaalu leidmisest, õiges suunas minekust pärast suurkogu.
00:16:47 Stj - te tundute olevat poliitikuna ettevaatlik - teil on olnud võimalusi asuda partei ette varem, asuda Riigikogu spiikri kohale...? U.Reinsalu - jah, ja ma arvan, et ma pole teinud midagi valesti.. UR Ene Ergmast..
00:17:36 Stj - võimalus saada ministriks on teil varem olnud? U.Reinsalu - see ministrite valimine põhineb alati mingil loogikal.. Aga praegu ma oleks 100 korda eelistanud seda, et Mart oleks täies jõus kaitseministri ametis jätkanud.
00:18:31 Stj - te võite asuda ka peaministri ametisse asendamiskorra järgi.. U.Reinsalu - tõepoolest, Mart Laar oli ka esimene asepeaminister. Stj - idealiseerides- mida tahaksite valitsusjuhina muuta? UR asendajal ei ole sellist iseseisvat positsiooni... Aga ma arvan, et valitsuses on IRL-i poliitikat hästi esindatud.. Näit just täna võttis parlament vastu kõrgharidusseaduse (IRL-i visioonidest)..
00:19:57 Stj - "IRL-i leping sinuga" on ikka viletsas seisus? U.Reinsalu - oi-oi-oi, nüüd ma vaidlen põhimõtteliselt vastu.. Stj - näit kodukulud - inimesed ägavad nende all.. UR IRL-i väljapakutud lahendustest kodukulude teemal.. Lubaduste andmisest ja nende täitmisest.
00:21:21 Kaitsejõudude inimvara probleemidest. Stj - ei jätku enam ohvitsere ega allohvitsere.. palgad, töötingimused on viletsad.. Mida kavatsete kaitseministrina selles vallas ära teha? U.Reinsalu - minu jaoks on keskne küsimus palgaküsimus.. 2013 a. eelarvest on 2% rahvuslikust kogutulust panustatud riigikaitse valdkonda, esimest korda.. UR veteranipoliitika küsimusest..
00:23:13 Kaitseväeteenistusest. Stj viitab paarkümmend aastat tagasi U.Reinsalu palgaarmee pooldamisele ja tema väitele, et üliõpilastel pole kaitseväkke asja. U.Reinsalu - ..olen praegu 2x vanem, 2x targem.. UR oma maa kaitsmise vajalikkusest.. üldisest kaitseväesüsteemist.. põhjendab oma mittekäimist kaitseväes.. jms.
00:24:51 Stj - .. räägite erinevatel aegadel erinevat juttu olenevalt sellest, mis rahvale paremini kõlab.. U.Reinsalu tsiteerib - mitte keegi ei saa mult võtta võimalust saada targemaks..
00:25:26 Stj - te olete olnud 20 aastat poliitikas, varasest noorusest.. olete te kahetsenud, et nii on läinud? U.Reinsalu enda poliitikas olemisest, huvist poliitika vastu.
00:26:14 Stj - mis peaks juhtuma, et te pettuksite Eesti poliitikas? U.Reinsalu - ma oleks nukker, kui kogu mu teadlik elu oleks sisustatud ainult poliitikaga..
00:26:42 Stj U.Reinsalu poliitilisest kõrgustest, mida veel vallutada - ainult Euroopa Parlamendi saadik, vabariigi president.. või kuidas? U.Reinsalu - mul on väga palju kõrgusi vallutada - näit IRL peab oma lubadused täitma.
00:26:59 Stj lõpetab int.
00:27:07 Saatepea katke
00:27:13 Stuudio, stj I.Treufeldt tutvustab teist saatekülalist - Neeme Väli (3.aprillil valitud NATO sõjalise staabi ülema asetäitjaks ning poliitika ja planeerimise osakonna direktoriks, kindralmajor).
00:27:36 Neeme Väli (:27:57: subt) oma kunagistest õudusunenägudest, kus ta võeti jälle Nõukogude Armeese.
00:28:04 Stj - kus te Nõukogude Armees teenisite? N.Väli - põhjas, Arhangelski oblastis, sisevägedes. Korrata seda ei taha, kogemusena tuli kasuks.
00:28:19 Nõukogude sõjaväekorraldusest, millest oleks kaasajal õppida. N.Väli - Nõukogude Armeelt ei ole Eesti sõjaväel mitte midagi õppida... Meil on palju teisi häid eeskujusid..
00:29:18 Eesti kuulumise võimalikkusest NATO-sse 20 aastat tagasi. N.Väli - NATO-sse ja Euroopa Liitu kuulumine oli Eesti Vabariigi taasisesivumise esimestest päevadest kõrge poliitiline eesmärk.. NV ajaloolistest võimalustest muutusteks..
00:30:15 Stj - ..kas oleks võinud ka teistmoodi minna, nii et Eesti ei oleks saanud NATO liikmeks? N.Väli - midagi ei saa välistada.. ..Eesti pole kunagi oma ajaloos pääsenud, nii et minu jaoks Nato-le alternatiivi pole, julgeoleku kontekstis.
00:31:02 Stj - meil on võidetud üks sõda - Vabadussõda.. N.Väli - ..meie esiisad oskasid õiget hetke ära kasutada.
00:31:17 N.Väli oma uue ameti võimaluse tekkimisest. NV valimisest NATO rahvusvahelise sõjalise staabi ametikohtadele.. NV - Eesti esitas minu kanditatuuri ja mina võitsin valimised.
00:32:23 Stj valimiste kriteeriumitest - ..need valimised pole poliitilised, vaid sisulised? N.Väli - need on nii poliitilised kui sisulised.. NV nii sisulistest kui poliitilistest tingimustest, milledele ametkoha kandidaadid peavad vastama..
00:33:23 Stj - teie töö on planeerida ressursse? N.Väli - ..ressursside jaoks on eraldi logistika ja ressursside osakond. Minu alla käib planeerimine kaitsevõimete kontekstis ja erinevate poliitikate loomine.
00:33:47 Stj - teie ülesandeks on planeerimine kõige laiemas mõttes? N.Väli - täpselt nii.
00:33:55 Stj - ..NATO-s on väga eriilmelised riigid, riikide panustamised erinevad - rahvuslikust rikkusest läheb riikidel 2% kaitsekulutusteks, aga näit Läti ja Leedu puhul pisut vähem.. N.Väli planeerimise tööst, kui panused on nii erinevad. Võrdleb Euroopa ja USA panustamist NATO-sse.
00:35:05 N.Väli erinevatest lahendustest USA spetsiifiliste võimete suhtes NATO-s, näit "Tark kaitse" (Smart Defence).. NV riigikaitsekuludest - enamik NATO riike ei panusta 2% kaitsekuludesse.. See oleneb ka riikide poliitilistest valikutest ja otsustest. NV toob näite Kreekast..
00:36:20 Stj - Kreeka panustab rohkem kui 2%.. N.Väli - .. tähtis on see, kui palju NATO seda ühistes huvides kasutada saab.. Minu ülesandeks ongi tasakaalu loomine, et tagada võimepakett sellises konfiguratsioonis, et NATO saaks täita oma ambitsioonide taset.
00:37:02 Stj - kas teil, sõjalise planeerijana, on piisavalt seda, mida vaja oleks? N.Väli - kindlasti mitte, vajaka jääb ennekõike kõrgtehnoloogilistest võimetest.. NV toob näite tankidest..
00:38:33 Stj - mina kui Nõukogude Armee tankist saan küsida, et kas mul on lootust saada Eestis oma tank? N.Väli - seda oleks pidanud küsima kaitseministri kandidaadilt (vihjab saate esimesele külalisele, U.Reinsalule), sest see oleneb sellest, milline saab olema kaitseväe pikaajaline arenguplaan..
00:39:12 Stj - ..kuidas panna poliitikuid mõistma reaalseid vajadusi ja ohte..? (:39:24: subt - Täna saates: Neeme Väli) N.Väli - ..nad mõistavad neid üsna hästi.. Poliitikud peavad valima erinevate prioriteetide vahel (toob näite)..
00:40:42 Stj piirangutega seonduvast probleemist (näit mida tohivad teha saksa sõdurid, mida eesti sõdurid jne) - kuidas selles virrvarris hakkama saada planeerijana? N.Väli - piirangute küsimus jääb taktikalisele tasandile, teatud tingimuste täitmisele, rahvusliku kontingendi ülema otsustada.. NV Eesti ei pane oma sõduritele piiranguid sõjalistes piirkondades (toob näite)...
00:43:28 Kuidas tasandada erinevate riikide erinevaid otsuseid, kui on vaja kellelegi reaalselt kiiresti appi minna, näit Eestile? N.Väli - see sõltub riikide õiguslikust raamistikust (kas ministri, peaministri või parlamendi otsustada).. Aga hätta me ei jää.. - NV toob näidetena NATO kriisihaldusõppuse artikkel 5 formaadis ja operatsiooni Liibüa..
00:45:30 Stj - ..mida on vaja kriisiolukorras Eestil ära teha, et NATO-l sujuks kõik tõrgeteta? N.Väli - tänapäeval ei juhtu sõda järsku.. Kindlasti peab oma probleemidest rääkima, viima nad oma liitlaste ette, enne kui juhtub relvakonflikt..
00:47:23 Erinevat liiki sõdadest (psühholoogiline, kultuuriline jms).. N.Väli - ..sõda on oma tahte pealesurumine vastasele ja selleks võib kasutada erinevaid vahendeid.. NV Tallinna tänavapildis nn Georgi lintidest autode küljes, mis on hakanud asenduma Venemaa trikolooriga.. NV - on vastavad struktuurid, kes jälgivad sedalaadi ilminguid ja tegutsevad vastavalt.
00:50:01 Stj - .. palka maksab teile Eesti riik? N.Väli palga maksmistest..
00:50:43 N.Väli nö oma kuumast suvest.. - aga ega minu praeguselgi ametikohal Brüsselis pole igav (Eesti sõjaline esindaja NATO ja Euroopa Liidu juures Brüsselis).. NV NATO tippkohtumise tulekust, selle ettevalmistamisest..
00:51:18 Stj lõpetab int, saate, lõputiitrid, ETV ident
Faili nimi: 2012-002695-0117_0001_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2012-002695-0117
Kestus: 00:51:57
Registreerimise kuupäev: 10.05.2012
Registreerimise aeg*: 2012-05-10 21:29:04
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse