ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Tarja Halonen ja Sven Zacek

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 103
Kestus: 00:52:23
Indeks: 2012-002695-0103
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 02.02.2012
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:16 Stuudio üpl, stj Janar Filippov (kpl, subt) alustab saadet, tutvustab külalist - Tarja Halonen (Soome president 1.märts 2000 - 1.märts 2012). Eksklusiivintervjuu inglise keeles.
00:00:37 Stj - kuidas käsi käib? T. Halonen - väga hästi. Eestis tunnen end alati hästi. TH Eestis käikude arvust - .. presidendina kaheksateistkümnes külaskäik.
00:00:57 Stj - üllatav, et te lausa mäletate.. (:01:00: subt - Tarja Halonen). T. Halonen - mina ei mäletanud, abilised aitasid loendada..
00:01:19 Stj - ...18.kord on viimane külastus Soome presidendina.. Kas see teeb teeb külaskäigu erilisemaks..? T. Halonen - veidi nostalgiliseks.. TH meenutab, kui olid president Ilvesega veel välisministrid ja tegid plaane, kuidas Eesti saaks võimalikult ruttu Euroopa Liidu liikmeks jms...
00:02:21 T. Halonen presidendiametist lahkumise tundest - ..ka see on nostalgia.. TH 12 aastat elamisest residentsis, Mäntyniemis - ..kõige raskem on vist meie 19 aastase kassiga, kindlasti ei saa ta edaspidi aru, miks teenindus on palju nigelam..
00:03:30 Stj - kas olete oma kassi registreerinud Guinnessi rekordiraamatusse? 19.a - looduse ime ju.. T. Halonen - vahel elavad kassid ka 20. aastaseks. TH nende kodu kassidest.. TH - kui nüüd oma korterisse tagasi kolime..., jääb meid sinna üks vanem mees ja üks naine, üks vana kass, 2 kilpkonna.
00:04:27 Stj - ... kas mäletate nende 12 aasta kõige rõõmsamaid hetki? T. Halonen - rõõmsamad hetked on olnud pereringis (tähtpäevad jms).. Euroopa Liidu laienemise päev... Üks tähtis hetk oli aastal 2000 - aastatuhande vahetuse tippkohtumisel ÜRO-s New-Yorgis..
00:06:13 Stj - kas on asju, mida te ÜRO-s ei saavutanud? T. Halonen - ..on mitu asja.. tahtsin, et üks Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni konventsioon Soomes ratifitseeritaks, see puudutas saami rahvast Põhja-Soomes.. Maaomandi küsimus pole veel lahendatud.. Tahaksin, et Lähis-Ida küsimus saaks lahenduse..
00:07:32 Stj - ..viimased 12.aastat Soomele huvitav.. Teie rahvas pidi harjuma uue rahaga - euroga, avatud ühiskonnaga, piirideta riigiga.. T. Halonen külma sõja aegsest Soomest..- olime viimane lääneriik, nüüd hakkame harjuma, et maailm on ümmargune, asume ristumispunktis.. TH sellest, et paljud soomlased lahkuvad riigist, palju inimesi tuleb Soomesse, et mõni loodab, et saab uksed-aknad sulgeda, meenutada häid aegu.. TH - aga need ei olnudki nii head ajad (toob näitena selle aja kõrged intressid)..
00:09:41 Soome inimeste tõsisest stressist - traagilistest kuritegudest, koolitulistamistest, pere mõrvadest, vägivallast.. T. Halonen neist probleemidest, nende arvatavatest põhjustest.. - ..ja see pole ainult Soome probleem, sama on juhtunud paljudes lääneriikides, Kaug-Idas neist ei räägita.. Peaksime koos välja arendama süsteeme, mis olukorda parandaksid..
00:14:58 Stj - värske statistika järgi on 8% kuritegudest Soomes teinud eestlased.. (stj vabandab kaasmaalaste nimel).. Kas eesti kodanikud on soomlaste jaoks probleemiks muutunud? T. Halonen - ei.. TH kunagisest rootslaste väljendist "jälle üks soomlane".. immigrantidest - raskustesse sattumine on tavaline.. TH - te olete teretulnud naabrid.. TH sügisestest populaarsetest turupäevadest Helsingis, kus kohal eestlaste firmad, ettevõtted..
00:17:09 Ametiühingutest Soomes. T.Halonen (on olnud ametiühingu jurist) - ametiühingu tegemistest, liikmelisusest, Soomesse tööletulnute aitamisest, keele oskusest.. TH - ametiühingu liikmeks olemine Soomes on väga tähtis, oluline.
00:20:01 Stj - vahetame teemat.. T.Halonen - võiksin sellest rääkida terve päev.. Stj - olete sotsiaaldemokraat, peategi ametiühingut kiitma. TH - olen ka oma pere ajaloo tõttu sellele pühendunud. Töölisklass on kõikjal sama, selles mõttes peame nägema õiglust.
00:20:27 Stj - ..eestlased on Soomes teretulnud, mis saaks olla veel parem uudis. T.Halonen - nad on teretulnud samadel õiglastel tingimustel.
00:20:34 Stj - ...kas mäletan õigesti, et Putin on kas lubanud või vähemalt kaalunud, et teeb teile kingituse - kassipoja? T.Halonen - nii Medvedev kui Putin küsisid, kas mind huvitab siberi kass, kui mu kass Miška suri..
00:21:51 Vene ja Soome suhetest. T.Halonen Soome ja Vene ajaloost, sõjast, naabriteks olemisest, võrdleb selles Soomet Eestiga.
00:24:24 Stj - kas tegime vea 70 a tagasi, et Venemaale alla andsime? T.Halonen - ma ei usu, et saaks öelda.. olete väiksem kui meie.. olete lähemal sakslastele, Kesk-Euroopale.. ajalugu ei saa muuta, elame parem olevikus, mõtleme tulevikule.
00:24:56 Stj - ..minu kolleeg kirjutas teist kunagi loo, kirjutas, et selle asemel, et hullumeelselt otsida Eesti Nokiat, peaksime ehk leidma Eesti Tarja Halonen. T.Halonen - Nokia on nüüd ajalugu, nüüd on Angry Birds .. tehke teie oma mäng.. TH eesti IT-st -.. te olete meist edukamad mitmetel rahvusvahelistel kultuuriüritustel, olete väga loomingulised...
00:26:22 Stj - muide, kas Soome presidendil on endiselt Nokia mobiil? T.Halonen - muidugi.. TH Nokiast.. Võrgustiku loomise tähtsusest, kus firmad üksteisele tööd annavad...
00:28:20 T.Halonen Soome uue presidendi valimistest, presidendkandidaatidest (Pekka Olavi Haavisto ja Sauli Väinämö Niinistö).
00:30:59 Stj - Sauli Niinistö on vihjanud, et Soome tulevik võib olla ühe rohkem seotud NATO liikmeks olemisega? T.Halonen - oo ei, ta on tugevalt selle vastu! Ükski kandidaat pole öelnud, et nad pooldaksid NATOsse astumist.. teavad, et soomlased on rahul praeguse süsteemiga.. TH Soome partnerlussuhetest NATOga.. Soome oma tahtmistest ja soovidest suhetes NATOga.
00:32:44 Poliitikute ja inimeste kaugenemisest üksteisest. Stj - ..mida teha, et üksteisele läheneda? T.Halonen inimeste huvidest ja soovidest, integreerunud maailmast.. ÜRO jätkusuutliku arengu komisjoni tööst (oli seal pikka aega komisjoni esimees). TH - ..peame olema kannatlikumad koostöös, isegi kui alati ühel nõul pole.. poliitilised parteid peavad endasse vaatama..kodanikud peaksid nägema, et parteid on demokraatliku süsteemi osa.
00:35:43 Stj - Eestis on ütlus, et eestlase lemmiktoit on teine eestlane. Kuidas me siis saame rääkida sotsiaalsest õiglusest? T.Halonen - Nii eestlastele kui soomlastele meeldib enesekriitika.. aga ettevaatust - teistelt nad kritikat kuulda ei taha.. Ma ei muretseks liialt, te olete vaevalt 20 a taas vaba riik olnud.. Ärge oodake imesid.. Te olete väga tublid!
00:36:56 Stj - ..kuidas te kujutate ette oma isikliku elu tulevikku? ÜRO? T.Halonen - ÜRO mulle meeldib väga, see on ainus ülemaailmne demokraatlik organisatsioon. TH ÜROst.. Oma töötamisest ÜROs 12 aastat... TH - ütleme, et tahan olla aktiivne kodanik nii Soome kui maailma heaks.
00:38:07 T.Haloneni eesti keele oskusest. T.Halonen eesti keeles - natuke ma saan aru, aga ma ei räägi hästi... Stj (palub enne küsimuse esitamist luba küsida eesti keeles) eesti keeles - Mis on see põhjus, miks te Eestit ja eestlasi nii armastate ja siin nii tihti käite? T.Halonen eesti keeles - Eesti rahvas ja kultuur on mulle armas.. Aitäh.. Ma tulen veel tulevikus.
00:38:56 Stj - ..loodan, et nii teie kui Soome tulevik on helge. T.Halonen - Soovin sama teile..
00:39:15 Stj tänab külalist, lõpetab int.
00:39:19 Saatepea katke
00:39:25 Stj J.Filippov tutvustab teist saatekülalist - Sven Zacek (loodusfotograaf).
00:39:46 Stj - loodusfotograaf - kas amatööri nimetus või päris amet? Sven Zacek (:40:03: subt) - nii ühte kui teist.. Eesti turg on lihtsalt nii väike.. siin peab tegema midagi juurde..
00:41:22 Stj - mis lind see oli, mille müüsite National Geographicule maha? S.Zacek - habekakk.. See pilt on tehtud Soomes.
00:41:43 Stj - nii et pilti Eestist pole teie loomingust veel sinna ajakirja sattunud? S.Zacek - ei.. Stj..mida, keda te praegu jahite? SZ - ..see uudis tuleb varsti..
00:42:07 Fotograafi ülimast eesmärgist - sattuda National Geographicusse. S.Zacek - ..see ajakiri on ilmumisest saadik võtnud ainult kõige kõrgemal tasemel fotosid sinna.
00:42:42 Stj - olete kolmas eestlane, teine kodueestlane, P.Vesilind töötas seal juba ammu.. S.Zacek - Priidul on National Geographicus ainukesena pildid Eestist.
00:42:59 Fotograafi silmaringi, teadmiste tähtsusest, juhustest, õnnest heade fotode saamisel. S.Zacek lindude pildistamise võimalustest enne nende pesitsushooaega (:43:19: - fotod habekakust)..
00:44:07 Stj - õnnekütt seda tausta ju ei tea.. S.Zacek - võib sattuda ka olukorra peale (:44:10: laua serval SZ loodusfotode raamat "Pääsukese Eestimaa", :44:18:-:46:43: fotod sellest raamatust)
00:44:19 Stj - Sven, teil avanes enne saadet kinkida Soome presidendile raamat.. S.Zacek sellest raamatust - .. pealkiri "Pääsukese Eestimaa".. Idee oli kujutada Eestimaad läbi meie rahvuslinnu, suitsupääsukese, silmade.. Tuli tema kombel meie kodumaa kohal lennata.. Pildid on tehtud helikopteri, lennuki pealt.
00:45:10 S.Zacek täpsemalt lennukõrgustest, kus sai raamatu jaoks pilte fotografeeritud - nö suitsupääsukese lennukõrgustest.
00:46:08 Stj - ..missugune kaader, nähtus või piirkonna pildistamine teile kõige rohkem visuaalselt naudingut pakkus? S.Zacek - olen talve fänn.. SZ räägib kõige külmemast (-18 kraadi) lennust (:46:43: - pildid raamatust sellest lennust), pildistamise kõige magusamatest hetkedest..
00:47:10 S.Zacek pildistamisest talvel.. (:47:47: - :48:47: pildid raamatust "Pääsukese Eestimaa").
00:48:57 Stj - uudis, et nädalavahetus võib tuua -32 kraadi, on teie jaoks puhas rõõm? S.Zacek - jaa. Stj - tehnika ei karda külma? SZ - pole veel probleeme olnud.. Varuaku tuleb hoida kõige soojemas kohas, mis on teadagi kus.. (:49:16: subt - Täna saates: Sven Zacek).
00:49:18 Vabakutselise fotograafi äraelamise võimalustest. S.Zacek - peab tegema palju asju.. kirjutama pildi kõrvale.. koolitused, kursused.. SZ mujale maailmas sõitude kohta, näit Norrasse - on olnud kutsutud sinna esinema.. SZ - kasutasin käike ära..
00:50:40 Stj - mida tahavad koolitustel norralased teada noore eestlase käest? S.Zacek - kuidas need pildid ikka saadakse ja mis tunded on fotode tegemisel..
00:51:11 Stj - kas oskus näha loodust on kaasasündinud? S.Zacek - arvan, et on.. alget peab treenima.
00:51:45 Stj tänab saatekülalist, lõpetab saate, lõputiirtid, ETV ident
Faili nimi: 2012-002695-0103_0003_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2012-002695-0103
Kestus: 00:52:23
Registreerimise kuupäev: 02.02.2012
Registreerimise aeg*: 2012-02-02 14:49:08
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse