ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Silver Meikar ja Mart Juur

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 119
Kestus: 00:50:50
Indeks: 2012-002695-0119
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 24.05.2012
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:16 Stuudio, stj Priit Kuusk (kpl, subt) alustab saadet, tutvustab saatekülalist - Silver Meikar (poliitik, Reformierakond, S.Meikari 22.mail Postimehes avaldatud artikkel "Erakondade rahastamisest. Ausalt" vallandas nn Reformierakonna rahastamisskandaali).
00:00:56 Stj külalisega sinatamisest.. Esitab külalisele palve, et ta oleks oma jutus aus, sest kuna tegemist on otsesaatega, saab seda juttu kasutada hiljem tema vastu.. Silver Meikar (:01:12: subt, kpl) on nö mängureeglitega nõus.
00:01:23 Stj Reformierakonna jõulisest vasturünnakust S.Meikari artiklile, erakond süüdistab S.Meikarit altkäemaksu võtmises.. mängu on toodud R.Kilk, R.Markus.. S.Meikar - mida rohkem on inimesi, kes midagi teavad ja on valmis rääkima, seda suurem on tõenäosus, et midagi muutub.. SM palub inimesi minna prokuratuuri rääkima.. SM - mul on kahju, et asi on läinud isiklikuks.
00:02:23 S.Meikar enda eelnevast lootusest, et pärast artikli avaldamist Reformierakond arvab, et asjad on halvad ja on vaja nad selgeks rääkida.. SM - ..aga mindi isikliku rünnaku teed.. SM oma artiklis väljatoodud ja mitte välja toodud nimedest.. oma kollegidele võimaluse andmisest..
00:03:28 Stj - nüüd on prokuratuuris need nimed teada.. sa käisid prokuratuuris ütlusi andmas.. S.Meikar - ..rääkisin seal ainult tõtt ja olen valmis kasvõi 40 tundi rääkima tõtt..
00:03:54 Stj - kas artiklis kirjutatud annetused olid ainsad..? S.Meikar - Priit.. kriminaaluurimine käib.. olen valmis prokuratuuris rääkima kõik..
00:04:27 Stj - .. nüüd on algatatud kriminaalasi.. miks sa ei läinud kohe prokuratuuri, vaid avaldasid enne artikli ajalehes? S.Meikar toob näitena P.Toobali ja E.Tuiksoo, kelle kohta oli kogutud palju tõestusmaterjali, kuid keda ei saanud karistada.. MS- olen rääkinud Reformierakonna sees.. kirjutanud artikleid.. MS- mida ma oleksin prokuratuuris öelnud?
00:05:46 Stj - seda, mida sa nüüd prokuratuuris ütlesid.. S.Meikar - ..mulle tuli üllatusena, et minu ütlustest sai üles ehitada kriminaalasja.. Minu mõte oli ausalt ärarääkimine, mul ei olnud teist võimalust... Ma mõtlesin, et kui mind kohtusse kaevatakse, et kas on kedagi, kes ütleb kohtuistungil, et Silver rääkis tõtt... Ma võin inimestele otsa vaadata, mina ei ole valetanud.
00:07:42 Stj - kas sulle tuli üllatusena, et vasturünnak sai nii jõuline ja isiklik? S.Meikar - (joob vett) see, et mindi nii isiklikuks, oli mulle üllatuseks. SM oma kirjutatud artiklitest sildistamisest ja kuidas tapetakse teema.. SM- ..täpselt samu võtteid kasutatakse praegu..
00:08:23 Stj - sa siiralt loodad, et poliitmaastikus muutub midagi? .. praegu on tulnud välja jäämäe alumine osa.. S.Meikar - ei ole välja tulnud jäämäe alumine osa, see jäämägi on nii suur..
00:08:56 S.Meikar stj küsimuse vahele- ..kuna algatati kriminaalasi, ma ei saa vastata ja kirjutada avalikult.. Mida rohkem inimesi läheb prokuratuuri tunnistusi andma, seda suurem tõenäosus, et tuleb välja tõde ja tuleb muutus.. SM inimeste ütluste tähtsusest.
00:10:22 Stj - ..kas sa oleksid teinud seda kõike siis, kui su kunagised teod oleksid kriminaalsed? S.Meikar - kõik inimesed teevad vigu, tähtis on, missugusi järeldusi nad neist teevad.. Sisimas mõtlesin, et kui keegi tuleb niisuguste asjadega välja, ma tulen ka välja, oleks öelnud, et ma tean ka..
00:11:33 Stj - mis see viimane tõuge oli? S.Meikar - lootusetuse tunne... SM oma artikli kirjutamisest, emotsioonidest.
00:12:03 Stj spekulatsioonidest - kas see ei olnud kibestumine, et sa ei pääsenud Riigikokku.. võimalikud rahaprobleemid, millele viitas justiitsminister AK stuudios.. soov liituda sotsidega.. asutada uus partei? S.Meikar - siin ei ole midagi isiklikku.. Mulle on kirjutanud mõned erakonnaliikmed, et nad tahavad erakonnast lahkuda, kasutan hetke ja ütlen - ärge tehke seda.
00:12:40 Stj - neid nimesid saad nimetada? S.Meikar - neid nimesid võin ma põhimõtteliselt nimetada, aga ma ütlesin neile, et ärge minge erakonnast välja, sest asi on läinud isiklikuks, vastikuks.
00:12:55 Stj - on need avalikkusele tuntud Reformierakonna liikmed? S.Meikar - nad on mulle tundmatud inimesed, on minu sõbrad, on endised erakonnakaaslased.. SM - ..erakonnast lahkuda on kõige kergem.. Inimesed, kes on erakonnas maailmavaate pärast, õigetel põhjustel, ärge minge ära!
00:14:15 Stj - kas seda (sellist rahastamist) tehti ainult Reformierakonnas? S.Meikar - see on kogu poliitilise süsteemi probleem... Ma saan rääkida ainult seda, mida ma tean.. Ma loodan, et kõigis erakondades tullakse selle teemaga välja.. see on asi, mis ise ei muutu.. Poliitiline korruptsioon on väga suur oht riiklikule julgeolekule, majandusele (toob näitena Kreeka, Läti, Ukraina)..
00:15:49 Stj - ..mis siis nüüd toimuma hakkab? ..valitsuskoalitsiooni lahkumine? ..sa oled pannud löögi alla ka peaministri.. S.Meikar - ..karistamine pole eesmärk.. SM juba toimunud muutusest - ma ei kujuta ette, et keegi järgmistel valimistel küsib ärimehelt raha..
00:17:19 Stj - sa oled seda teinud? S.Meikar - ..uurimise huvides ei või ma seda rääkida..
00:17:47 Stj - mis arvad, kui palju tuleb veel kelleltki süüdistusi, et nad on sind toetanud? S.Meikar - üllatav, et sellised asjad tulevad läbi meedia, seda ootab ju prokuratuur ..
00:18:23 Stj - tulen tagasi kahe aasta taguse konkreetse sündmuse juurde- miks sa võtsid need ümbrikud vastu? S.Meikar räägib, kuidas see nö annetamine algus sai - .. nägin, et teised teevad nii.. tundus, et nii need asjad käivadki.. see on nagu väike mudel ühiskonnast.. Öeldakse, et poliitika on räpane ja seda aktsepteeritakse.. (:20:10: Täna saates: Silver Meikar). Miks me midagi ei tee?
00:20:15 Stj - skepsis.. skeptik minus ütleb, et ka aasta pärast on kõik samamoodi. S.Meikar - nii nagu ei suutnud üks teatrietendus tuua muutust ühe päevaga, nii ei suuda seda ka üks artikkel.. Võib olla ei suuda seda ka üks kriminaaluurimine.. Aga võib olla on vaja muutuseks veel mingit asja..
00:20:56 Stj - erakondade rahastamise läbipaistvuse vajalikkusest on räägitud rohkem kui kümme aastat.. S.Meikar - kas see, et ma tean, et midagi ei muutu, on piisav argument, et mittemidagi teha? Minu jaoks oli see appikarje.. See oli väga raske otsus.
00:21:44 Stj - kahetsed seda otsust? S.Meikar - ei kahetse.. muidugi on see kohutav stress.. SM toob võrdluse oma kooliajast.. SM - praegu on mul hea tunne..
00:22:42 Stj - ..kivi on langenud südamelt tunne? S.Meikar - jah. Stj - mitte häbitunne..? SM - siin on palju asju.. korruptiivne rahastamine ohustab riigi julgeolekut.. SM palub stj-i mõelda, et tema on justiitsminister ja tema juurde tuleb Meikar, kes homme avaldab selle loo jne...
00:23:20 Stj - kas selline asi on juhtunud? S.Meikar - ei.. SM ärimeeste võimust, kes on illegaalselt toetanud erakonda. SM - kas see ei ole oht?
00:24:04 Stj - ..miks peavad ärimehed üldse maksma poliitikutele, et nad teeksid oma tööd, edendaksid majandust ..? S.Meikar - ma teen ettepaneku kutsuda saatesse ärimehe, kes räägivad ausalt, miks nad seda teinud on...
00:24:47 Stj - on see normaalne, et maksame peale poliitikute normaalse töö eest? S.Meikar - ma ütlen veel üks kord - see on meeletu oht kogu Eesti riigile.
00:25:11 Stj - ..milline on ideaalne pilt sinu jaoks? S.Meikar antud kriminaalasja positiivsetest tulemustest.. - sellised skeemid lõppevad.. skeemide ülesehitajad peavad kandma vastutust, peavad selle asja ära lõpetama.. üldine hukkamõist peab tagama, et sellist asja enam üles ei ehitata.
00:26:24 Stj - usud, et idealismil on tänapäeva poliitikas sõnaõigust või ruumi? S.Meikar - ma usun Eestisse.
00:26:35 Stj - mis sust edasi saab (jätkamisest Reformierakonnas)? S.Meikar - ma jätkan rääkimist.. ma loodan, et erakond lõpetab isiklikud rünnakud. K.Pentuselt tuli kiri, kus ta kutsus mind erakonna üldkoosolekule.. erakonnaliikmed väärivad minu selgitusi..
00:27:48 Stj - ..kas rünnakuid, ähvardusi on sulle tulnud ka personaalselt, anonüümselt..? S.Meikar - ka see on kriminaaluurimise osa..
00:28:22 Stj - siiralt uskudes, et sa oled aus - ausa mehe selg on sirge, sul pole midagi karta! Stj lõpetab int..
00:28:50 Saatepea katke
00:28:55 Stj P.Kuusk jätkab saadet, tutvustab teist saatekülalist - Mart Juur (humorist, ajakirjanik, muusikakriitik, osaleb raadiosaates "Rahva Oma Kaitse", "Ärapanija", kommenteerib raadios Eurovisiooni lauluvõistlust..)
00:29:13 Stj vihjab eelmisele intervjuule S.Meikariga. Mart Juur (:29:27) - kes oleks arvanud, et see kõik nii kurb on. MJ toob võrdluseks N.Buhharini, kes hakkas Kommunistlikku Parteid paremaks tegema ja Stalini reageerimisest sellele.
00:29:29 Stj - kuidas siis Stalin reageeris sellele? M.Juur - Buhharin viidi keldrisse ja lasti maha.
00:29:36 Stj - kas vaatad meie elu peale nii, et oh, see on hea materjal Juurikasse panna? M.Juur tööst humoristina.. satiirikuna..
00:30:40 Stj - kui palju julgust nõuab tõsielu põhjal iroonilise artikli kirjutamine, näit „Valitsuse kirjavahetuse”.. M.Juur - ei nõua mingit julgust. ..minu puhul on tegu koomikuga, kui soovite siis klouniga.. ükski arukas inimene ei hakka klouni peale vihastuma.. Võib olla mingis diktatuuririigis nõuaks naljategemine julgust.. MJ nõukogudeaegsest ajakirjandusest.. MJ- tänapäeval on koomik sündmuste järelkäija.. MJ toob näitena K.Lillo ja K.Michali hiljutisi esinemisi, nende sõnakasutust- päeva lõpuks..
00:33:08 Stj - kas S.Meikari intervjuud saaks kasutada satiirilises loos, oli seal midagi naljakat? M.Juur - tegelikult on see kurb ja traagiline.. Silverile soovin jõudu, ilma naljata.. Mitte ükski erakond ei salli nö paadikõigutajaid, see on loomulik.. Ei tea, mis Meikarist saab, kas kangelane nagu Herakles, kes puhastas Augeiese tallid või nagu traagiline kangelane Nemecek Pal tänava poistest..
00:34:47 Stj - sind ei võeta alati tõsiselt - oled sa oma sellise rolliga rahul? M.Juur - ..olen oma rolliga väga rahul. MJ juhustest eluteel.. minul on palju õnne olnud, olen sattunud tegema seda, mis mulle meeldib.. MJ soliidsusest.. tõsiseltvõetavusest..
00:36:45 Stj - .. sul on lehes oma lehekülg, raadios ja TV-s saade.. saad sa neid omavahel võrrelda? MJ - kõige rohkem meeldib mulle oma töölaua taga kirjutada.. MJ raadiotööst ja televisioonitööst - polegi nagu tööd, rohkem nagu sõbraga kohtumised..
00:37:56 Eurovisiooni nö fännamisest.. Stj - ..sain teada, et fännad seda üritust? M.Juur - oo-ei.. MJ kunagisest Eurovisiooni kuulamisest, nägemisest lõunaeestlasena, Otepää poisina.. Eurovisiooni vaatajaks saamisest, kui hakkas koos Andrus Kivirähkiga kommenteerima Eurovisiooni ametlikku ülekannet Raadio 2-s.
00:39:14 Stj - ..minu info oli täiesti vale.. M.Juur nö ajakirjanduse üldisest kvaliteedist.. MJ - .. mulle küll jubedalt meeldivad need maikuu õhtud, kus me Andrusega istume, vaatame televiisorit, sööme, joome ja tunneme ennast mõnusalt.. MJ Eurovisioonist - ta on meelelahutusüritus.. kindlasti oma roll on ka muusikal.. ja eestlaste jaoks seltskonnaüritus..
00:40:35 Stj - millal sa muusikagurmaanina said Eurovisioonist mõne loo, mis sulle tõesti meeldis..? M.Juur (:40:41: Täna saates: Mart Juur) - ..mu repertuaaris diskorina on palju Eurovisioni lugusid.. ma ei mängi sellist muusikat, mis mulle ei meeldi.. MJ Eurovisooni lugudest..
00:41:16 Stj muusikast- ..sa kuulad praktiliselt kõike..? M.Juur oma muusikamaitse kujunemisest - olen pärit veneajast, kus plaate oli raske kätte saada.. rahuldasin helinälga raadiot kuulates, kust tuli igasugust kraami.. ..oleks rumal istuda subkultuuri sisse ja kuulata ainult näit metalit, džässi jne.. MJ oma-aja Otepää noorte muusikategemistest.
00:42:47 Stj - sul läbi aegade lemmikbändi pole olnud? M.Juur - ..see on võimatu küsimus.. MJ lugude järjestusest oma raamatus “101 Eesti Popmuusika Albumit”.. MJ- see raamat oli katse kirja panna Eesti popmuusika ajalugu lühidalt kui teatmeteos..
00:43:40 Stj - ..kas sa ise ka kunagi üritasid mingit pilli mängida? M.Juur osalemisest koolipoiste ansamblis..
00:44:14 Stj - nii et su tütar (Maria Minerva) ei pärinud muusikaannet sinult? M.Juur - no musikaalsuse võib olla ta päris.. MJ muusikast kirjutamisest..
00:45:01 M.Juure tütrest (Maria Minerva), kes on muusikas läbi löönud.. M.Juur kodusest miljööst, mis tütart ilmselt mõjutanud..
00:45:21 M.Juur Mariale kaasaelamisest - no ikka väga elan.. olen ta üks suuremaid fänne kindlasti.
00:45:33 Stj - tema plaati sa arvustada ei võta? M.Juur - kindlasti mitte.. mis ma ikka, las kirjutavad teised.
00:45:51 Stj M.Juurelt kui parimalt Eurovisiooni spetasialistilt - ..kuidas täna õhtul Otil läheb? M.Juur - .. laul on tal korralik, väga palju sõltub kontekstist, inimeste meeleolust, kes seda showd jälgivad.. pole midagi hullu, kui me edasi ei saa.. räägin juba meie vormis, see on nagu meie rahva ühine asi.
00:46:55 Stj - kas te võtate tõsiselt Eurovisooni ajal Kivirähkiga stuudios napsu?...töötame ühes organisatsioonis, kas siin kehtib printsiip, et mis on ühele lubatud... M.Juur - ..vat siin ongi see, et mis on lubatud õukonna narrile, pole lubatud tõsiseltvõetavale ajakirjanikule.. Me ei ole seda katet kergitanud, ega kergita ka...
00:48:02 Stj - muuseas, te kommenteerite esimest korda teleülekannet inimestele, kes tahavad seda valida.. M.Juur - see on tehniline asi.. see ei muuda midagi.. tähtis on see, et meil on tore olla..
00:48:36 Stj - ..kui saates pole Eesti võistlejat, kas see teeb kommenteerimise tüütuks kohustuseks? M.Juur - ei.. MJ pronksiööjärgsest Eurovisiooni kommenteerimisest - mulle on öeldud, et inimestele mõjus see jauramine vabastavalt, see võttis ängistuse maha.. Nii et kui Eesti ei pääse edasi, siis me likvideerime ängistuse kiiresti.
00:49:22 Stj - ka poliitiliste skandaalide ängistused peaksid kaduma.. M.Juur - eks inimese elu ongi selline, et üks emotsioon ajab teist taga..
00:49:42 Laupäevasest Juurikast.. Stj - kas ka seekord häkid valitsuse serverisse, varastad mõne kirjavahetuse, kas on midagi oodata? M.Juur - ..ongi tore, kui inimestel on midagi oodata..
00:50:04 Stj lõpetab int, saate, lõputiitrid, ETV ident
Faili nimi: 2012-002695-0119_0001_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2012-002695-0119
Kestus: 00:50:50
Registreerimise kuupäev: 25.05.2012
Registreerimise aeg*: 2012-05-25 16:22:37
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse