ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Riho Terras ja Angeelika Kang

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 98
Kestus: 00:51:17
Indeks: 2011-002695-0098
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 15.12.2011
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:16 Stj Priit Kuusk (kpl, subt) alustab saadet, tutvustab saatekülalist - Riho Terras (sõjaväelane, alates 5. detsembrist 2011 a. on Eesti Kaitseväe juhataja)
00:00:44 Stj külalise kõnetamisest, sinatamisest (stj ja R.Terras on juba 20 aastat sõbrad) ja saates esitatavatest küsimustest.. Subt - Riho Terras.
00:01:06 R.Terras Nõukogude Armee mereväes teenimisest 1985-88, Eesti suurest muutumisest selle aja jooksul.
00:02:28 Stj - mida tegi Vene mereväes teenimine noorele mehele, sellest on räägitud õuduslugusid.. sinna ei mindud vabatahtlikult.. R.Terras - vabatahtlikult sinna ei läinud kindlasti... Siis oli minna kas Afganistani või mereväkke .. Teenistus ei olnud kerge, kuid tagantjärele meenuvad positiivsed asjad..
00:03:07 Stj - aga vaadates hetkeolukorrale oleks olnud ehk targem Afganistanis nö teenida aega ja legend välja mängida? R.Terras - ei, Afganistanis Nõukogude vägedel olla ei olnud õige.. pigem arvan, et see 3 aastat mereväes oli täitsa tore.
00:03:35 R.Terras sõjaväelase elukutse valiku põhjustest.
00:04:29 R.Terras konkreetsemalt sündmustest, tegemistest (putši ajal Telemaja kaitsel Johannes Kerdi juhtimise all jms), mis viis sõjaväelase ametini. RT - ..Laaneots ütles pärast ohvitseride kursust mulle, et jään sinna, ma kuulasin käsku.
00:05:27 Stj - Ohvitserikursus oli pool aastat? R.Terras - 2 kuud. Stj - oli piisav? RT - ei.. see oli kõige esimene ohvitseride kursus, hakkasime seal tegema kahte uut pataljoni, olin "Kalevi" kompanjoni ülem.. RT esimestest aastatest - meid peeti kergelt ebanormaalseteks, ühiskonnas mõttetuks ..
00:06:24 Stj - kas oled tundnud, et sa enam ei kontrolli oma elu- sõjaväelase karjäär paljus ära otsustatud..oled 44 a. Kaitseväe juhataja- see ei ole ka normaalne. R.Terras - noores Eesti riigis on paljutki ebanormaalset.. RT oma otsustest, näit Saksamaale õppima minemisest..
00:07:38 Intriigid.. Stj - Kaitseväe erinevad haridused, koolitused, koolid - nö nõukogude, soome, usa koolid tekitavad hõõrumist.. R.Terras - arvan, et meil ei ole seda.. erinevad koolitused pigem rikastavad meid. Eesti ohvitseride puhul on tähtis see, et nad tunneksid, et nad on Eesti asja eest väljas.
00:08:52 Stj - ..mõned peavad end nö Terrase-meheks.. staažikamad peavad sind rohkem bürokraadiks kui sõjameheks.. R.Terras - igal inimesel oma arvamus.. RT oma erinevatest ametitest 20 aasta jooksul Kaitseväes olles (näit üle 6 kuu Iraagis, Kaitseministeeriumis).
00:09:49 Stj - kas surmahirmu oled tundnud? R.Terras - olen küll, Iraagis (räägib sellest pikemalt).
00:10:56 Stj - oled saavutanud noorelt absoluutse lae, nüüd pead ennast tõestama, sest sinu eelkäija, A.Laaneots, on elav legend, tanki-Ants.. R.Terras - mul on konkurentsitult raskem kui teistel.. tahan Laaneotsa saavutatut edasi arendada.. Tema põhiline panus - ta veenis nii Eesti Kaitseväge kui NATO-t, et Eestit on võimalik kaitsta.
00:12:13 Stj - millal said teada, et oled kandidaat Kaitseväe juhi kohale? R.Terras - kandidaadid olid kõik algusaastate ohvitserid... Teada sain siis, kui kaitseminister M.Laar, riigikaitsekomisjon ja valitsus ettepaneku tegi.
00:13:15 Stj - tahtsid saada? R.Terras - jah. Stj - miks? RT - arvan, et iga ohvitser, kes lõpetab Kaitseväe ühendõppeasutuse, peaks tahtma saada Kaitseväe juhatajaks.
00:13:35 Veeblitest..
00:14:34 Stj - veeblit kas kardetakse, vihatakse või austatakse, neljandat võimalust pole? R.Terras - kõige tähtsam on austatakse.
00:14:44 Stj ohtudest Eestile.. Millised reaalsed ohud on tänases maailmas Eestile? R.Terras - .. kõige reaalsem on see, kui arvame, et riiki pole vaja kaitsta... Riigi kaitsetahe hoiab ära ohud.
00:16:09 Stj - olid Kaitseministeeriumi kantsler J. Aaviksoo alluvuses, enne seda oli kaitseminister J. Ligi, kes propageeris palgaarmeed, et pole vaja kohustuslikku ajateenimist. Subt - Täna saates: Riho Terras. RT - tänaseks on see diskussioon laualt maha võetud..
00:16:57 Stj - pole enam sellist juttu, et oleme NATO-s, meil pole midagi karta? R.Terras - ka NATO-s on vaja teha oma osa. Meil on segasüsteem - elukutselised, ajateenistus, kaitseliit koos.. Sain alles kokku Nato vägede juhataja admiral Stavridesega, kes ütles, et toetavad meie kaitseliidu ja ajateenistuse kooslust.
00:17:49 Stj - Natost.. kui Ameerika nö distsantseerub ja Euroopa kaitseväed on olematud..kas peame olema hirmul oma geograafilise koha tõttu? R.Terras - nii Ameerikale kui Euroopale on Nato tähtis.. oma vigadega parim kaitseorganisatsioon. Natuke murelikuks teeb eurooplaste nö Smart Defence (Tark kaitse) - RT räägib sellest. Stj - nii et paanikaks pole põhjust? RT - täna mitte.
00:18:50 Stj - üks olulisemaid küsimusi Eesti kaitsevõtmes - mobilisatsiooniplaan - on see nüüd valmis? R.Terras- jah. Stj - mis on kõige pakilisem nüüd, millega peab Kaitseväe juhataja Terras tegelema 5 aastat..? RT - kõige tähtsam on plaanid ellu viia, otsida selleks kõige nutikamaid lahendusi.. tähtis on ka personalisüsteemi arendamine, lahingumäärustiku kirjutamine.
00:20:49 Kaadrisõjaväelaste palkadest. R.Terras - palk on oluline, kui lõhe aadete ja sotsiaalse surve vahel läheb suureks, siis lahkuvad meie maasool - veeblid.
00:21:41 Stj - mis on see kriitiline piir, et head mehed ei läheks kaitseväest raha pärast? R.Terras - kui Eestil oli raske aeg, tõmbas Kaitsevägi tõsiselt kokku.. tuleb taastada endine olukord.. Vastandamine õpetaja-sõjaväelane mulle ei meeldi, mõlemat on vaja..
00:22:32 Stj suhtlemisest poliitikutega - ..nemad jagavad raha, nendega ei saa minna konflikti.. R.Terras - minu otsene kontakt on kaitseministriga, arvan, et Eestis pole kaitseministrit, kes ei tahaks Eesti kaitseks midagi ära teha. A.Laaneots kaotas konflikti Kaitseväe Peastaabi ja Kaitseministeeriumi vahel, teen kõik, et seda enam ei tekiks. RT endisest Peastaabi ja Kaitseministeeriumi vahelisest konfliktist.
00:23:46 Stj - mida peab veel Kaitsevägi ära tegema Sinu ajal? R.Terras Jägala sõjaväe nö linnakust, kompleksist, kuhu läheks suurem osa Tallinna väeosadest.. Tallinna kasarmute kordategemisest..
00:24:48 Stj - ..millal seda tegema hakatakse? R.Terras - viie aasta jooksul peaks vähemalt otsus olema tehtud..
00:25:04 Sõdurite, ajateenijate varustusest, elamistingimustest..
00:25:43 Eesti vastupanuvõimest, kuni liitlased reageerivad, kui toimuks mingi ektsess idanaabritega. R.Terras vastuhakkamisest kõigele vaatamata - kaitseväe planeeritud suuruseks on 42000.. olemas väljaõpetatud reserv.. RT kaitseväe olulisusest, varustusest, olnud õppustest, harjutamisest...
00:27:29 Stj - kui suur on meeskoosseis - kui palju mehi saab relvade alla üldmobilisatsioonis? R.Terras - ..ilma relvadeta pole mõtet mehi kokku kutsuda, nagu Gruusias oli näha .. eks me selle 42000-ga räägime..
00:27:57 Stj - on see optimaalne number? R.Terras - see on minimaalne, mis meie ressurssidega peaks olema teostatav. RT inimressurssidest.. RT - Kaitseväe ühendõppeasutused peaks muutuma populaarsemaks.
00:29:27 Kaitseväe ühendamisest Veeteede Ametiga, Politsei- ja Piirivalveametiga.
00:30:45 Stj - oled mõelnud, et oled 5 aasta pärast pensionär.. mida siis teed? R.Terras - olen alles esimest nädalat Kaitseväe juhataja, las ma mõtlen sellele, mida ära teha.. Tahan, et 5 a pärast oleks Eesti Kaitsevägi moodne, et Eesti oleks kaitstud, oleks vähem bürokraatiat..
00:31:33 Stj - Ants Laaneots on nüüd nõunik.. R.Terras - ..arvan, et riigist on väga soliidne hoida tugevat eksperti riigisüsteemis ja kasutada tema teadmisi.
00:32:04 Stj - ...millisena tahad, et sind 5 aasta pärast iseloomustatakse? R.Terras - et peetaks inimeseks, kes suutis Eesti kaitse jaoks palju ära teha.
00:32:22 Stj tänab ... ja lõpetab int.
00:32:48 Saatepea katke
00:32:54 Stuudio ülp, stj Priit Kuusk tutvustab teist saatekülalist - Angeelika Kang (kokaraamatute autor, kohviku "Cafe More" omanik).
00:33:25 Stj - kokandusguru Bourdain on öelnud, et kiireim tee pankrotini on avada isiklik kohvik. Sa oled ligi aasta kohvikupidaja, kaugel on pankrot? Angeelika Kang (kpl, subt) - minu isiklik moto on: "Jänesed šampanjat ei joo".. tuleb endasse uskuda, teha asju, mis meeldivad..
00:34:14 Stj - kuidas sai sinust peakokk - koostad ise menüü, oled kohviku omanik..? A.Kang - pole seda ametit õppinud.. oli siiras huvi, järjepidavus..Ka kokaraamatud (ka koostöös Lia Virkuse ja Mare Suitsuga) - kõik viisid mõtteni, et tuleb teha oma kohvik.
00:35:24 Stj - kohvik? A.Kang - suurim rõhk on ikkagi kohvil ja küpsetistel, kuigi - ka toidupool on minu kanda.
00:35:49 Stj - mis detailid sind üllatasid olles nüüd ise kohvikupidaja? A.Kang - põnev aasta.. tohutu elukool.. erinevad inimesed erinevate mõttemaailmadega..
00:36:25 Stj - on ka ütlejaid olnud, et ära jama? Stj- tean oma kogemustest- kokatöö on väga raske, tihti tänamatu. A.Kang - on raske..mulle ütles inimene, kes on selle läbi käinud, et kui ei proovi, ei saa ka kunagi teada.. Hüppasin vette tundmatus kohas.. usaldasin oma sisetunnet..
00:37:28 Stj - milliseks tööpäevad kujunesid...? A.Kang pingelisest algusest- ..kui tahad asja sees olla, hoida kätt pulsil, oled vähemalt alguses kohal hommikust õhtuni.. proovid järele kõik tööd..
00:38:17 Ametitest kohvikus.. A.Kang - olen olnud pagar, kondiiter, kokk, barista, klienditeenindaja.. Mul on hea meel, et olen kõike seda teinud, tänu sellele mõistan neid kõiki.
00:38:58 Stj - mõttemaailm on nüüd muutunud, hindad teisiti toorainet, klienti jms..? A.Kang - just nimelt.. (toob näite, mis on ühe salati hinna taga).
00:39:44 Stj - mis tunne on, kui klient ei hinda vääriliselt sinu tööd..? A.Kang - seda on valus kuulda, kui see ei ole õigustatud.. kuid kliendil on alati õigus.
00:40:29 Stj - Gordon Ramsay on läinud oma restoranis kliendi juurde ja öelnud: "Välja siit".. A.Kang - seda ma ei saa endale lubada.
00:40:37 Stj - kas selliseid kliente on palju? A.Kang - mina pole selliseid palju näinud. Ma pean tunnistama vastupidist - paljud on tulnud tänama. Mind toidab siiras, aus tagasiside.
00:41:20 Tagasisidest raamatute puhul. A.Kang - ...raamatute puhul tagasisidet on vähe..
00:41:37 Stj - oled lugenud, mitmel raamatul on sinu nimi peal? A.Kang - oletan, et 40-e ringis.. Stj - kas sa ennast kordama ei hakanud? AK - ei.. olen veendunud, et kirjutan kunagi veel.
00:42:05 Stj - sind tuntakse küpsetiste järgi, mis sind kõige rohkem on paelunud nüüd? A.Kang - ei uskunud, et päevapakkumisi on nii raske pidevalt välja mõelda. (Subt - Täna saates Angeelika Kang). AK võrdleb kondiitri- ja kokamaailma.
00:42:57 Pagaritest. Stj - Roma Zaštšerinski kohviku "Moon" pagar Ljuda ütles, et kui küpsetamise ajal on paha tuju, ei tule see asi välja.. A.Kang - 100% õige. Stj - kuidas? Tainas on elutu.. AK - ta ei ole elutu.. (toob näite oma kohviku rukkileiva tegemisest).
00:44:11 Küpsetamisest halva tujuga.
00:44:22 Stj - kas ütled küpsetiste järgi ära, kas tegijal halb tuju? A.Kang - raudselt.. saab öelda, kes on küpsetanud- kätetööd on erinevad, küpsetamine on puhas käsitöö.
00:44:46 Stj - kas sa ise ei tunne puudust taigna rullimisest? A.Kang - kuni tänase päevani käisin tööl pagar-kondiitrina, nüüd tuleb üks inimene juurde.
00:45:09 Stj - ..sa ei jaksa? A.Kang - ..et loomingulisus, energililisus ei kaoks, peab olema aega..
00:45:57 Stj - kas selles valdkonnas on heade töötajate leidmine raske? A.Kang - väga raske.. öeldakse, kui sul on restoranis väga hea kondiiter-pagar, oled omadega mäel.. minul see on. Stj - pead talle maksma konkurentsivõimelist palka? AK - kindlasti.
00:46:15 Ambitsioonikatest noortest kokkadest. A.Kang - ..eriti ambitsioonikad on vene noormehed, nad ei püsi sinu juures.. mina otsin lojaalsust.
00:46:52 Stj - Sinu kohvik on avatud alles aasta.. kas tuli üllatusena, et oled Hõbelusika nominent kategoorias Parim kohvik? A.Kang - tuli suure ootamatusena.. kõrvuti kohvikutega Werner Tartust ja Supelsaksad Pärnust - uskumatu.
00:47:32 Stj - see on motivatsioon.. A.Kang - väga tugev motivatsioon kõigile meie kohviku töötajatele.
00:47:38 Angeelika Kangi soovitused jõululauale.
00:49:40 Stj - mis oli viimane asi, mis rabas sind maitse poolest? A.Kang - meil kohvikus tuleb iga päev midagi uut välja.. tõin välja 20 a. taguse retsepti - pohla-karamelli rull ... endiselt jumalik.
00:50:31 Stj tänab, lõpetab int, saate, lõputiitrid, ERR kõll.
Faili nimi: 2011-002695-0098_0003_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2011-002695-0098
Kestus: 00:51:17
Registreerimise kuupäev: 15.12.2011
Registreerimise aeg*: 2011-12-15 21:59:00
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse