ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Paul-Eerik Rummo ja Gunnar Bergvald

Saada link

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 101
Kestus: 00:51:31
Indeks: 2012-002695-0101
Režissöör: Selirand Elo
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:16 Stuudio üpl, stj Janar Filippov (kpl, subt) alustab saadet, tutvustab külalist - Paul-Eerik Rummo (luuletaja, kirjanik, poliitik, tänane juubilar - 70 a.).
00:00:37 Stj - ..piiblis on öeldud, et 70 on meie päevade mõõt.. teie näete silmapaistvalt hea välja.. Paul-Eerik Rummo (:00:53: subt)- mind siin grimmiti ka enne..
00:01:02 Pisikese P-E.Rummo toitmisest sõja ajal sibulamahlaga, praeguse hea väljanägemise kontekstis.. P-E.Rummo - söön ka praegu iga päev terve sibula ära.. Mulle meeldib väga, et te piiblist alustasite. P-E.R kurbusetundest, et religioonide ja usundiloo õpetust ei saadud koolides õppeaineks teha. P-E.R juubelitest - 70 ei ole juubel, näit 50 on..
00:02:18 Stj -ETV on pühendanud teie 70.juubelile terve eriprogrammi.. P-E.Rummo - ..õnneks on ka teisi kanaleid..
00:02:34 Stj - olite haridusminister (1992-1994).. meie koolis ei õpetata piiblist või kasvõi zen budismist arusaamist, mida ütlete enda õigustuseks? P-E.Rummo-..ühiskond polnud, pole valmis.. P-ER selle aja haridusministeeriumi toimingutest.. P-E.R - tihti kardetakse ka, et tegemist hakkab olema ühe või teise usulise suunalise poolse ajupesuga.
00:03:48 Religiooniõpetusest veel.. P-E.Rummo - siin-seal on see olemas.. kuni see pole loomulik, on õppematerjalide ja õpetajate ettevamistus pidurdunud.
00:04:12 EKA (Eesti Kunstiakadeemia) õppehoone ehitamisest, selle asukohast. P-E.Rummo - ..ehitamine pole hariduspoliitiku küsimus.. See on spetsiifiline küsimus, sellega tegelevad arhitektid.. See pole olemuslikult poliitiline küsimus.
00:05:14 Stj vabandab - inimese 70.ndal sünnipäeval rääkida päevapoliitilistest sündmustest on madal.. P-E.Rummo - kindlasti ei ole, 70.sünnipäev pole midagi iseäralikku.
00:05:29 Stj - ..kellena te ajalukku lähete- olete enda arust eelkõige luuletaja, poliitik..? P-E.Rummo - inimene ei pea liiga palju mõtlema ajalukku minemisest.. Kui inimene midagi mõnuga teeb, see on oluline.. P-E.R ajalukku minemisest üldse.
00:07:16 Stj - ..kas teie pagasis on kõige olulisem "Viimse reliikvia" unustamatud sõnad? P-E.Rummo - inimene ei saa seda ise määratleda, kui ta hakkab sellega tegelema, siis ta jookseb kinni (toob näite ühe valmi sajajalgse kõndimisest)...
00:08:21 Stj - kui te vaatate Eestimaa peale, mille üle olete südant valutanud, kas Toompealt või Hiiumaa maakodust.. siis, mis teid kurvastab, rõõmustab? (vahepeal on juttu P-E.R-i maakodu elektri seisust).. P-E.Rummo eesti rahva püsimisest - ..eesti mõtlemise, vaimuelu mentaliteedi tüüpi on õnnestunud salapärasel viisil vedada läbi sajandite, see loob kindlustunde ja see on kõige tähtsam.
00:10:58 Stj - teile ei tundu, et inimesed ei otsi enam niivõrd tõde, vaid küsivad, miks nii juhtus (viitab P-E.Rummo 1968 a. näidendi "Tuhkatriinumäng" Margus Kasterpalu lavastusele 2011 suvel)? P-E.Rummo näidendi interpretatsioonist tänapäeval.. P-ER- ..lõppkokkuvõttes oleneb kõik sellest, kuidas defineerida sõna tõde.. (:13:18: subt- Täna saates: Paul-Eerik Rummo).
00:13:30 Stj - kas tõe peale mõeldakse abstraktselt või tõde on näit ühe erakonna aukohtu otsuses? P-E.Rummo - ..ideaalis on igapäevased asjad, mida tõeste pähe esitatakse, vastavuses faktilise reaalsusega ja moraalses vastavuses ka tõega abstraktses mõttes.. P-ER umbisikulisel moel rääkimisest.
00:14:58 Stj- viimasel aja öeldakse: "aga teised teevad ka". P-E.Rummo - see on väga lapsik.
00:15:07 Stj - te olete Reformierakonna aukohtu liige.. P-E.Rummo - igal korralikul organisatsioonil peab olema aukohus, kus saab omavahelisi asju klaarida.
00:15:36 Stj viimase aja skandaalid - erakirjade väljaprintimine, elamislubade müümine riigikoguliikmete poolt - .. kas lõpuks selgub tõde või selgub resümee, mis ei pruugi tõele vastata? P-E.Rummo - jälle küsimus, mida sõna tõde all mõtleme (räägib, mida võib tõe all mõelda).
00:16:52 Soovituste andmisest skandaalide keskmes olevale P.Toobalile Paul-Eerik Rummo kui vanima riigikogulase poolt. P-ER - ..kui tunnen vajadust talle nõu anda, teen seda nelja silma all.
00:17:58 Stj - võib seda nii teha.. ? P-E.Rummo - kes niisugust asja keelata saab.. P-ER suhtlemisest erifraktsioonide inimeste vahel.
00:18:36 Nõu küsimisest Paul-Eerik Rummolt nii fraktsioonikaaslaste, noorte poolt.. P-ER - küsitakse pigem nö tehniliste, töökorralduslikke asju, vahel õhkkonna kohta..
00:19:41 Stj - paljud on lahkunud Riigikogust sügavalt pettununa - intellektuaalid, südametunnistusega mehed... Nüüd jooksevad paljud riigikogulased mööda koridore Armani ülikondades, toodavad ideid, skandaale.. P-E.Rummo riigikogu tööde tegemise kiirusest tänapäeval - tempo on läinud tunduvalt aeglasemaks.. P-ER nö ülinoorte, sportlike, elegantsete inimeste ringitormamisest ..
00:22:51 Stj - paar aastat tagasi ütles Juristide Liidu juht, et seadusi muudetakse ilmaasjata.. tehakse tegemise pärast.. P-E.Rummo - kindlasti mitte, pigem arvan, et tuleb ühtteist muuta ja veidi kiiremini.. P-ER seaduste muutmisest, selle vajalikkusest.
00:24:46 Stj - kellele vajalik..? P-E.Rummo - ..meie kõigi jaoks, me peame seaduste järgi elama.
00:25:13 Stj - Poliitikauuringute Keskuse Praxis juht ütles, et nüüd põhimõte "jaga ja valitse" enam ei kehti, kehtib "ära jaga ja valitse niisama".. see on huvitav "Tuhkatriiinumängu" kontekstis.. Stj loeb ette 1969 aastal Loomingus Ülo Matjuse kirjutatut. Stj - ..need read rabavad ka tänases kontekstis - võim toetub hierarhiale, bürokraatiale ja salastamisele... P-E.Rummo - võim toetub bürokraatiale kindlasti, salastamine on omaette küsimus. P-ER bürokraatiast.. salastamisest võimus.
00:28:09 Stj - kas olete nõus, et Reformierakond ei tegele reformimisega, vaid võimulpüsimisega. P-E.Rummo - ei ole. Võimulpüsimine on otsene eesmärk. Mis vahendeid selleks kasutatakse, on valikute küsimus.
00:28:50 Stj lõpetab int, loeb Paul-Eerik Rummole sünnipäeva puhul ette A.Alliksaare luuleread.
00:29:22 Saatepea katke
00:29:28 Stuudio üpl, stj J.Filippov tutvustab teist saatekülalist - Gunnar Bergvald (Murru vangla endine asejuht)
00:29:57 2011.aasta lõpus Riigikohtu poolt G.Bergvaldi õigeks mõistmisest. Gunnar Bergvald (kpl, subt) - pikk tee sai käidud.. mis päädis otsusega, mida ma ootasin, lootsin.
00:30:32 Stj- oleks elementaarne soovida õnne õigeksmõistmise puhul, aga mõeldes, kuidas inimese elu nende süüdistustega muutus, see oli tragöödia.. G.Bergvald räägib 5 aasta, mil sai kohut käidud, emotsioonidest.. lähedaste, sõprade toetusest. GB - nende praeguseid õnnitlusi oli rõõm vastu võtta.
00:32:44 Stj - nii et õnnesoovijatest oli rõõm? G.Bergvald - loomulikult oli hea meel, kui inimesed ütlesid, et Gunnar, me tegelikult uskusime sinusse.. teadsime, et see oli väänatud ja tekitatud teema.
00:33:04 Stj - .. kas oli vahepeal selline oht.., et hakkate jooma, kalestute, laostute inimesena kogu selle protsessi tulemusena? G.Bergvald - ei saa niimoodi.. mees käib oma väärtushinnangutele vastavalt, ta vastutab ka sind armastavate inimeste eest..
00:34:21 Eesti vanglasüsteemi juht Priit Kama esinemisest televisioonis pärast G.Bergvaldi I astme õigeksmõistmist.. G.Bergvald - .. ma leian, et aeg annab oma hinnagu asjale.. Arvan, et ta lasi välja sügavalt isikliku suhtumise minusse ja näitas vähem välja ametniku eetikat kui riigiteenistuja.
00:36:40 Kättemaksmisest. Stj - usun, et te ei jäta seda.. teie karjäär sai halastamatu löögi, lõpu.. G.Bergvald - olen valmis vastutama.. Küllap jõuab vastutamise hetk kõigini mingil hetkel.. Isiklik vendeta pole mõistlik...
00:37:46 G.Bergvaldi nö semutsemisest kurjategijatega vanglas. Stj - ..teid süüdistati, et tegite selgeid kompromisse, andsite vabad käed, vaba liikumise teatud inimestele.. G.Bergvald suhtlemistest kurjategijatega.. Ühistest jalgrattasõitudest - need olid heaks kiidetud ja finantseeritud justiitsministeeriumi poolt. GB selle ürituse kajastamisest meedias.
00:41:31 Vangide rikkalikest söögilaudadest. G.Bergvald vanglas aastakümneid kestnud traditsioonidest- näit jõulude ajal rikkalik laud.. kinnipeetavate edevusest.. kunagi Murru vanglas tehtud filmist, kuidas seal nö pidu peeti.
00:43:13 Stj isiklikult nähtust 2002. aastal, mil toimus nädalalehe ja Hämari vangla (tol ajal G.Bergvald direktoriks) kinnipeetavate sõpruskohtumise korvpallis.. Stj vangide väga familiaarsest suhtlemisest G.Bergvaldiga. G.Bergvald - ..küllap nad olid mänguhoos.. püüdsid välja näidata vaba olekut.. Mul pole kunagi olnud probleeme enesekehtestamisega..
00:45:07 Stj- kohtus toodi teie moraalse pattulangemise näitena seda, et mitte G.Bergvald ei juhtinud vanglat, vaid hoopis Romeo Kalda.. Kas sellises vanglatüübis on see paratamatus, et keegi vangidest peab vanglas korda ja teie lasete teda ikebana kursustele? G.Bergvald nö vangide ettekandmistest (konkreetsest R.Kalda helistamisest) - mingeid privileege neile seetõttu ei antud, see ei olnud nagu vahetuskaup.
00:47:22 Stj - mispärast R.Kalda Murru vanglas üldse oli, oli ju ehitatud Tartu vangla, kus pidid eluaegsed vangid elama hakkama? G.Bergvald vangla arhitektuurist lähtuvalt eriti ohtlike kurjategijate hoidmisest. GB - õnneks on nüüd Eesti Vabariik praktiliselt likvideerinud Murru vangla.
00:48:38 Stj - enne seda jõuti sinna ehitada veel suur söökla.. G.Bergvald - ei suudetud või ei tahetud ette näha.. Selge, et sellised laagritüüpi monstrumid ei saa kaasaegses ühiskonnas teenida eesmärki, mis neile on pandud..
00:49:37 Stj - ..kas Gunnar Bergvald on nüüd Eesti Vabariigile kaduma läinud.. või suudate mõnele riigiasutusele kasulik olla? G.Bergvald - Eesti Vabariik on alati olnud minu jaoks kindlas kohas.. olen olemas kui kodanik..., aga mis puudutab teenistust riigiaparaadis - ilmselt selleks tuleb mul mingi tee enne läbida..
00:50:50 Stj tänab külalist, lõpetab saate, lõputiitrid, ETV ident
Faili nimi: 2012-002695-0101_0001_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2012-002695-0101
Kestus: 00:51:31
Registreerimise kuupäev: 19.01.2012
Registreerimise aeg*: 2012-01-19 14:34:31
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse