ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Norman Aas ja Tiit Sokk

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 120
Kestus: 00:53:42
Indeks: 2012-002695-0120
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 31.05.2012
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:16 Stuudio, stj Priit Kuusk (kpl, subt) alustab saadet, tutvustab saatekülalist - Norman Aas (riigi peaprokurör).
00:00:34 Stj viimaste nädalate sündmustest poliitilises elus ja prokuratuuris - ..mis toimub? Norman Aas (:00:51: subt, kpl) - mitmekihiline protsess- üks ühiskondlik, üks poliitiline.. käib mitu kriminaalmenetlust, mis skandaalidega seotud..
00:01:29 Stj - kas meil on praegu poliitiline kriis? N.Aas hiljuti üleskerkinud poliitilistest skandaalidest, mille puhul alustatud kriminaalmenetlus.
00:02:08 Stj - ..olete nagu seotud, te ei saa kõike kommenteerida.. Näit tänases ajalehes peaminister Ansip annab mõista, et kõiki kuulatakse pealt.. N.Aas - tõesti raskesti kommenteeritav avaldus.. Saan kinnitada, et poliitikuid ja ärimehi ei kuulata pealt.. NA põhjendab seda kinnitust nelja punktiga - näit põhiseadustes on kirjas, et pealtkuulamine on lubatud ainult kohtu loal...
00:03:34 Stj juhtivpoliitikute arvamustest KAPO-st, näit kas ta peab tegelema korruptsiooni uurimisega jm.. - kas teie hinnangul on KAPO töö piisavalt kontrollitud..? N.Aas jälitustegevuse ja eriteenistuste süsteeme on hea aegajalt kohendada.. NA diskussioonidest selle üle.. Poliitikute ja õiguskaitsesüsteemi vastandumisest diskussioonides.. Õiguskaitse kommenteerimisvõimalustest.
00:05:59 Stj S.Meikari kirjast alguse saanud kriminaalmenetlusest.. - mis seisus see protsess hetkel on.. millal kutsute justiitsministri ülekuulamisele? N.Aas sellest menetluse erisusest kui suure avaliku huvi all toimuvast.. NA - ülekuulamised vajavad meiepoolset ettevalmistust..
00:07:21 Stj - kuidas ülekuulamise protsess välja näeb - justiitsminister on teoreetiliselt teie ülemus? N.Aas - jah, prokuratuur on justiitsministeeriumi haldusalas.. aga kriminaalmenetluses on iga prokurör sõltumatu. Ülekuulamisele kutsumine ja protseduur ise on seadustes detailselt lahti kirjutatud..
00:08:30 Stj - arvestades seda kaasust- kas teie peaksite ülekuulamisel olema..? N.Aas - ei.. Suurte protsesside strateegilised väljavaated on mulle teada, see on läbi räägitud, aga igapäevased toimingud on spetsialistide teha.
00:09:08 Stj - tunnete puudust ka sellest tööst, olete ju kõrvalvaataja rollis? N.Aas - jah.. NA selle erinevatest põhjustest.
00:09:44 Stj - .. kuidas te suudate hoida alluvaid õiges fookuses, et nad teeksid oma tööd nii hästi kui suudavad, arvestades, et nad saavad paremalt ja vasakult kriitikat? N.Aas korruptsioonikahtluste uurimisega tegelevate uurijate ja prokuröride töö psühholoogilsest raskusest (:10:48: Täna saates: Norman Aas). NA - põhiline on see, et tööd tuleb teha lähtuvalt seadustele.. NA ühiskondlikust arvamusest kohtulahendite puhul Eestis.. Õigusmõistmisest Eestis, näiteks hiljutisest mõjuvõimuga kauplemise üle. Prokuratuuri ülesanne ja töö kohtumenetluses - riiklik süüdistaja. NA- keeruliste kaasuste puhul prokurör ei saa ennast siduda selle lõpptulemusega (põhjendab).
00:14:29 Seadustest ja mõjuvõimuga kauplemisest.. Stj - ..kas meil on kehv seadus? ..tavalistele inimestele on asi segane, mõeldakse, et Eliste, Toobal, Tuiksoo on justkui süüdi, aga ei ole ka.. ? N.Aas - on kaks poolt - õiguslik ja moraalne pool.. Prokuratuur, politsei, kohus tegelevad ainult õiguslike küsimustega. NA mõjuvõimuga kauplemise seadusest - selline kuritegu kirjutati karistusseadustikku 2006ndal. NA sellest seadusest täpsemalt, selle tõlgendamisest Riigikogu poolt. NA- Eesti õiguskorras hetkel puuduvad seadused, mis reguleeriksid seda, et kuidas üks ametnik võiks teist mõjutada, tegelikult ei saa seda paragarahvi enam kohaldada.
00:16:14 Stj - milleks seda paragrahvi siis vaja on sellisel kujul? N.Aas - .. meil on seda seadust vaja.. me peaksime seadusi muutma selles raames.
00:16:39 Stj - kes seda tegema peab..? N.Aas seadusloome protsessist korruptsioonivastase võitluse puhul - justiitsministeerium valmistab ette vastava seadusemuudatuse eelnõu..
00:16:53 Stj - praeguses olukorras, lubage, ma sisimas naeran selle üle laginal.. N.Aas - mina isegi ei naeraks selle üle.. poliitilised eesmärgid seda valdkonda korrastada on olemas. NA selle töö keerukusest.. NA- ..suve lõpuks peaksid vastavad töögrupid kogunema.
00:17:44 Stj -.. nii et võitlus korruptsiooniga läheb paremaks ja teie töö efektiivsemaks? N.Aas - loodan seda, seadusloome protsess paraneb. NA prokuratuuri töö efektiivsusest.. poliitikute usaldamatusest karistusõigussüsteemi partei rahaasjade kontrollimisel..
00:19:32 Stj nö S. Meikari loost - ..kuhu see protsess areneb, mis võivad olla tagajärjed? N.Aas selle kriminaalmenetluse erinevusest teiste korruptsioonikahtluste menetlustest.. - tavaliselt on eelnenud pikk jälitustegevus.. me enam-vähem teame, millised tõendid meil on..
00:20:24 Reformierakonna kontori läbiotsimisest, selle hiljaksjäämisest, tõendite kogumisest.. (:21:37: Täna saates: Norman Aas) NA - ..tunnistajate ütlused omavad selles protsessis suuremat kaalu. Tegime seetõttu üleskutse, et kes teavad parteide võimaliku ebaseadusliku rahastamise kohta midagi, peaksid pöörduma prokuratuuri.. NA immuniteedi võimalusest..
00:22:30 Stj - kas on hakanud mingi skeem väljajoonistuma? N.Aas - tõendite kogumine on tänases plaanis pusletükkide kokkupanek.. Selle menetluse probleem on selles, et võib mulje jääda, et ollakse sõna sõna vastu.. Teatud pilt on meil välja kujunenud, aga kindlasti peab edasi kontrollima.
00:23:33 Stj - olete sundseisus, peate lähtuma seadusest, võtma asja menetlusse hoolimata tulemist. N.Aas - jah, meil polnud mingit kindlust, kuidas see menetlus saab kunagi lõppema. NA toob näite sedalaadi menetlusest Itaaliast kakskümmend aastat tagasi, mis läinud ajalukku mõiste all "puhtad käed operatsioon"..
00:25:23 Rahastamisskandaali paralleelidest maailma ajaloos? N.Aas - ..erinevatel sammudel võivad olla erinevad tagajärjed.. Parteide rahastamisskandaale on olnud Euroopas viimase 20 aasta jooksul päris palju olnud.. Stj - me ei erine teistest suuresti? NA - jaa.. ja riske peab teadma.. NA toob näite Austrias lähiajal lõppevast kohtulisest uurimisest..
00:26:25 Stj - on teil suvest hea meel, kus unustatakse asjad ära.. Kui palju on teil nüüd aega sellega tegelemiseks? N.Aas - tärmineid meil pole.. soovime, et võimalikult kiiresti saaks selgust. NA mentluse kulgemise prognoosimise võimatusest. NA - seda, et oleme õnnelikud, et suvi tuleb, seda seost pole.
00:27:39 Prokurörid meedias. N.Aas meedia vältimisest.. NA- eetikakoodeksis on ka punkt, et ükski prokurör ei kasuta kriminaalasja enesereklaamimiseks.
00:27:57 Stj - on see siiani ka nii läinud? Olete rahul alluvatega? N.Aas - selles vallas eksimusi pole näinud. NA nö prokuröride hindamisest meedias esinemisega.
00:28:33 Poliitilistest protsessidest. Stj võtab näitena P.Toobalile esitatud lisasüüdistuse kirjavahetusskandaalis, mille peale esitas Toobal avalduse, et tegemist on tema vastu suunatud poliitilise protsessiga. N.Aas viimaste nädalate probleemide kattumistest - prokuratuuri jaoks on see täielik juhus.. meie poolt ei ole mingit skandaali võimendamise katsetamist jms. NA meedias kajastamise planeerimisest prokuratuuris.
00:31:20 Stj - paradoksaalsel kombel on ka teil olukord, kus on sõna sõna vastu - Toobal vs Aas.. N.Aas - nohjah, meie teeme oma tööd nagu peab..
00:31:37 Stj lõpetab int
00:31:41 Saatepea katke
00:31:47 Stuudio, stj P.Kuusk tutvustab teist saatekülalist - Tiit Sokk (endine korvpallur, Eesti Korvpallikoondise peatreener).
00:32:06 Stj Eesti korvpalli hetkeseisu hindamisest - kas koondise tulemuste või koduse meistriliiga või millegi muu, näit töö noortega järgi? Tiit Sokk (TC :32:27: subt, kpl) - palju sõltub tööst noortega.. sellele järgneb meistriliiga ja sellest tuleneb koondise tulemus.
00:33:07 Stj - mis tundega lähete koondise treeninglaagrile vastu ja augusti valikmängudele? T.Sokk - väga rahulik tunne on (räägib selle põhjustest - head mängijad jne.)..
00:33:43 Stj - kas praegu on meil taasiseseisvunud Eesti korvpalliperioodist üks parimaid korvpallimeeskondi..? T.Sokk - ..pärast Nõuk. Liidu lagunemist olid koondises tugevamad nimed, säravad nimed nagu Müürsepp.. praegu on supertähte vajaka.
00:34:34 Stj nö kodustamisest.. praegu Senegali mängija Bamba Fall- kas meie koondis vajab kedagi sellist, et olla konkurentsis? T.Sokk - kindlasti on vaja.. TS Babenkost ja Karavajevist.. ..ja toetuseks välisriikidest võetud mängijad on ametlikult lubatud.
00:35:40 Stj - te toetate seda? T.Sokk - absoluutselt, atraktiivsust on vaja.. hetkel meil sellist nagu Bamba Fall ei ole.
00:35:53 Stj vene rahvusest korvpallurite puudumisest.. - kuhu on nad kadunud..? T.Sokk - neid pole olnudki, nad on tulnud enne ikka sealtpoolt piiri.. ju siis pole vene noorte seas korvpall nii populaarne.. Äkki veel lähitulevikus näeb mõnda.
00:36:55 Stj konkurentsist andekate noorte sportlaste peale - ..kõik tahavad paremaid endale. T.Sokk - erinevatel spordialadel on erinevad valikud.. ju vene rahvusest poisse nii ülipikki ka pole..
00:37:39 Stj olnud kampaaniast, kus kutsuti pikki lapsi korvpallitrenni - ..kas sellest mingit tulemit on? T.Sokk - eelmise aasta kevadel üks pikk poiss leiti.. TS talendilaagritest..
00:38:43 Stj isa ja poja suhetest.. - teie mõlemad pojad mängivad tipptasemel korvpalli, on vastased, on koondises.. Kuidas õnnestus kasvatada neist tippkorvpallurid? T.Sokk mängu vaatamisest, kus pojad on vastasmeeskondades - ..raske on mängu vaadata, ma pean olema täiesti erapooletu. TS poegade jõudmisest korvpalli.
00:40:30 Stj laste suurtest unistustest - lapsed tahavad ikka saada sama heaks kui isa, olümpiavõitjaks ja.. T.Sokk sellest, et täna olümpiavõitjaks saada on raske aga head tulemused on saavutatavad.
00:40:55 Korvpallurite mängimisest väljaspool Eestit. Stj - kuhu võiksid pojad jõuda? Vanema poja, Tanel Soku, puhul räägitakse ammu, et ta võiks mängida mujal. T.Sokk MASU ajast korvpallis.. Ameerikas.. Mängijate valikust välisvõistkondadesse võistkondade järgi, näit Leedu on tuntum kui Eesti.. (:42:23 Täna saates: Tiit Sokk) TS- mida rohkem mängijaid läheb mujale, nagu Talts, Kangur, Veideman, seda rohkem saame tuntuks..
00:42:36 Stj - suures mängus onvisiitkaardiks rahvus, mitte kuulus perekonnanimi? T.Sokk - rahvus loeb väga palju.
00:42:46 Stj - kas olete näinud poegade kammitsust, et mitte jääda kuulsa isa varju? T.Sokk - see võib olla neile raske..
00:43:12 Stj - teie puhul kasutatakse ju selliseid tiitleid nagu Euroopa parim tagamängija jnejne, see võib olla poegadele raske. T.Sokk - ..muidugi raske, aga elu on elu, igaüks peab omaga hakkama saama.
00:43:42 Stj - ..kas te annate poegadele ka praegu nõu, mitte ainult treenerina, vaid ka isana? T.Sokk - ..katsun seda teha minimaalselt.. Aga kiita tuleb.. Ei taha päris õpetama hakata..
00:44:43 T.Sokk erinevate treenerite õpetustest poegadele, nende õpetamisest, suunamisest koondise treenerina.
00:45:09 Stj - ..mõned meie tippsportlastest saatekülalised on öelnud, et nemad ei soovita oma lastele tippsporti. T.Sokk noorte treeningust, nõukogude aja treeningutest. TS- ..kui tahad kusagile jõuda, pead endale selgeks tegema, mida sa elult tahad. Minu pojad pidid ise keskkooli lõppedes valima, mida teha.. TS seisukoht - ..kõigepealt peab õppima minema ja siis saab edasi vaadata.
00:46:42 T.Sokk korvapalli tähtsusest poegade jaoks hetkel..
00:47:00 Stj - kas teil on olnud perioode, kus te ei tahtnud korvpallist midagi rääkida, mõeldagi? T.Sokk - keegi ei jõua 24 tundi päevas, 7 päeva nädalas korvpallist rääkida.. Tuleb otsida kohti, kust sa pääsed rutiinist välja. TS väikeste pauside võtmisest elus.
00:47:53 Stj T.Soku elu pikast seotusest korvpalliga... millal te alustasite? T.Sokk - 8-aastaselt. Stj - te ei pääse sellest kuhugi.. TS - ei peagi pääsema.. inimene teeb ikka seda, mida ta kõige paremini oskab. Stj - Hiiumaal olles külamehed räägivad korvpallist? TS - ei-ei.. TS jututeemadest seal..
00:48:45 T.Sokk eelolevast turniirist - ..meil on olnud edukad kodumängud, peame oma lainel püsima, hoidma positiivsust, kuigi vastased on väheke ülejõukäivad - Iisrael, Montenegro.. Island ja Slovakkia peaksid olema meist natuke nõrgemad.. Me peame tulema selles alagrupis kolmandaks, mängijad on selleks valmis..
00:50:42 Stj - nii et ühtlane, staarideta, Kanguri ümber ehitatud meeskond? T.Sokk - Taltsi ümber ka, mõlemad on tublid..
00:50:57 Stj - peatreenerina võite anda välja veksli, et pääs jõuda finaalturniirile ei ole utoopiline? T.Sokk - absoluutselt pole, selleks on vaja jõuda kolme parema hulka.
00:51:12 Stj - .. minu isa oli minu esimene treener, küll jalgpallis.. Kui palju teie isa mängis teie elus rolli? T.Sokk oma isast - ..isa otseselt minu treener ei olnud, ta oli "Kalevi" treener.. Ta oli minu suunaja.. TS isa õpetussõnadest pärast mänge - pool tundi monoloogi.. Stj - otsustasite oma poegadega pisut teistmoodi teha? TS - absoluutselt.. praegu katsun vähem nende kaela peal olla.
00:52:54 Stj lõpetab int , hooaja viimase saate, lõputiirid, ETV ident
Faili nimi: 2012-002695-0120_0001_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2012-002695-0120
Kestus: 00:53:42
Registreerimise kuupäev: 29.05.2012
Registreerimise aeg*: 2012-05-29 19:47:50
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse