ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Marju Lauristin

Saada link

Media

Kirjeldus

“Kahekõne” püüab tabada nädala närvi. Stuudios on inimene, kellel on roll nädalaga seotud tähtsaimate sündmuste kujundamisel. “Kahekõne” küsib teravalt, aga ei ründa ründamise pärast. “Kahekõne” kuulab pingsalt ja julgustab rääkima. Saatejuht Indrek Treufeldt.

Samast seeriast

Vaata kõiki

Sarnased saated

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 28
Kestus: 00:22:33
Indeks: 2016-002695-0028
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter : 03.11.2016
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 INT Stj I.Treufeld alustab saadet.
00:00:22 Saatepea. Kahekõne Indrek Treufeldt Marju Lauristin
00:00:39 Stj I.Treufeld: "Tere õhtust, Marju!". M.Lauristin: "Tere!"
00:00:41 INT M.Lauristin vastab stj I.Treufeldi küsimusele, kuidas ta vastu peab pidevale sõitmisele Brüsseli, Strabourgi, Eesti vahet. M.Lauristin räägib, et ega sel pole suurt vahet Tallinna - Tartu vahet sõitmisega.. Lennusõidud võiksid mugavamad lihtsalt olla.
00:01:16 INT Stj I.Treufeld sellest, et aga need tülgastavad koridorid, inimeste massid, see on nagu linn linnas, see Euroopa Parlament. M.Lauristin räägib, et see on tõesti omaette maailm..
00:01:44 INT M.Lauristin vastab stj I.Treufeldi küsimusele, kas ta on mõelnud lõpetada töö Euroopa Parlamendis, äkki on see ennast ammendanud. Lauristin räägib, et pole ennast ammendanud, see on huvitav, seal on alati midagi uut.. Aga eks ta peab mõtlema, kuidas ta puht füüsiliselt jaksab.. Stj - ..nii et mingi kriitiline moment on olnud? Lauristin ütleb, et jah.. siis kui ta lõpetas oma raamatut, siis oli sellised meeleolud, et ei jaksa enam. Aga nüüd läheb jälle põnevaks, sest meid ootab ees Eesti eesistumine..
00:02:49 INT Stj I.Treufeld sellest, et ometi on Lauristin kirjutanud oma raamatus "Marjustini sajand" Euroopa kohta- jäine Euroopa.. Miks? M.Lauristin räägib, et ta mõtles selle all jääkuningannat.. et Euroopa leiaks armastuse üles. Stj- ..mis jääb seal puudu? Lauristin ütleb, et sooja puudet tegelikkusega.. kõige suuremaks takistuseks on Euroopa Liidul see, et on olemas veel mingid maad.. (lisateave- M.Lauristin on Eesti sotsiaalteadlane ja poliitik, Euroopa parlamendi ning sotsiaaldemokraatliku erakonna liige; Eesti Päevaleht nimetas 2015.a. Marju Lauristini Eesti kõige mõjukamaks poliitikuks.)
00:04:03 INT Stj I.Treufeld sellest, et äkki on EKRE-l õigus, et inimestele on vaja anda tagasi rahvaste Euroopa. M.Lauristin räägib, et ta ei tea, mida EKRE mõtleb selle all, sest praegu on ka rahvaste Euroopa. Küsimus on selles, et see väga keeruline konstruktisoon hakkaks nii toimima, et kõik kolm põhinurka oleks sünkroonis ja tegeleks üldise Euroopa liikumisega. Räägib, mis seal praegu seda segab. Räägib, et Euroopa Parlamendi töö on paranenud.. see on jälgitav. Aga, mis Euroopa Nõukogus toimub, see pole jälgitav. Nii ei saa teada, miks on liikmesriikidel erinevad arvamused.
00:06:44 INT Stj I.Treufeld sellest, et M.Lauristin kirjutab oma raamatus, et Eesti vajab head kvaliteetset rahvuslikku erakonda.. seda justkui ei ole. Miks? Lauristin räägib, et see on paljude riikide probleem, seepärast muutub ka Euroopa Nõukogu paigatammujaks.. Räägib rahvusriigi rollist 21.sajandil- sellele pole tekkinud uut kontseptsiooni..
00:07:47 INT M.Lauristin vastab stj I.Treufeldi küsimusele, kuidas Eestis praegu rahvuslusega on. M.Lauristin räägib, et EKRE näit pole midagi konstruktiivset pakkunud. IRL aga- Isamaa muide on juba ammu lubanud, et nemad on need, kelle kohustus on luua Eestile kaasaegne uus rahvusriigi kontseptsioon. Räägib, miks seda aga pole tulnud. Räägib, et Brüsselis ta mõtleb sellele kogu aeg, sest seal on põhiline ühik rahvuslik delegatsioon.. seletab selle lahti. Ütleb, et seal puudub rahvustevaheline suhtluse kultuur. (lisateave- 1980.a. kirjutas M.Lauristin alla niinimetatud 40 kirjale, millega protesteeriti nõukogude aegse venestamispoliitika vastu; M.Lauristin oli Nõukogude Liidu kommunistliku partei liige 1990.aastani; 1992-1994 oli Lauristin sotsiaalminister M.Laari valitsuses)
00:10:35 INT Stj I.Treufeld sellest, et M.Lauristin kirjutas oma raamatus, et Vabaerakond pole suutnud sõnastada oma edulugu. M.Lauristin räägib, et mitte just seda.. aga nad ei ole suutnud viia vabakondliku, alt ülesse liikuva mõtte elavuse parlamendi arutlusse, otsustesse jms.. nad ei ole suutnud seda teha.
00:11:10 INT Stj I.Treufeld küsib, kas Keskerakond uueneb. M.Lauristin ütleb, et uutmisega saab Keskerakond lõpuks normaalseks erakonnaks. Ta väga loodab seda. Räägib demokraatia põhiolemusest, mida ei ole saanud Eestis teostada.. Stj- .. aga miks on Eestit tabanud stagnatsioon? Lauristin räägib sellest- Meie üks suuremaid erakondi (Keskerakond) on ennast ise isoleerinud, vastandab end Eesti riigile. Eestis on tekkinud vastandumise suluseis.. (lisateave- 5.okt. toimuval Keskerakonna kongressil valitakse erakonnale esimees. Üha enam ennustatakse võitu Jüri Ratasele; 7.nov. kavatsevad riigikogu opositsioonierakonnad avaldada umbusaldust peaminister Taavi Rõivale. Küsimus on, kas liituvad ka IRL ja sotsid)
00:13:38 INT Stj I.Treufeld sellest, et Lauristin on ise öelnud, et vene valija ei vali Kadri Simsonit või Jüri Ratast, ta valiks heameelega Jana Toomi. M.Lauristin räägib, et see on Keskerakonna põhiline eksistentsi küsimus. Räägib uuringutest, milline erakond on inimestele südamelahedasem.. paljud venekeelsed inimesed näevad Keskerakonnas päästjat ja nende suhtumine Eestisse on väga umbusklik..
00:15:16 INT Stj I.Treufeld sellest, et Lauristin on öelnud, et vene küsimus on eestlasele enesekindluse küsimus. M.Lauristin räägib, et me peame hakkama ennast tõsiselt tunnetama riigirahvana.. Me peame tekitama venekeelsetel inimestel teadmise, et meie riik on sõbralik riik.. et nad ei oleks meie riigi suhtes negatiivsed, ohtlikud. Stj- ..meil on ju selleks piisavalt aega olnud. Lauristin räägib, et meil on kogu aeg köetud üles vastandumist.. vastatikuse hirmu pinnal.. Meie väike riik, mis on ohtlikust Euroopa tsoonist olles ise sisemiselt väikses kaevikusõjas.. Küsib, kellele see kasulik on, meile see kasulik igatahes ei ole.
00:16:43 INT Stj I.Treufeld küsib, mida Lauristin teeks, kui ta oleks praegu valitsuse minister ja oleks see umbusalduse jutt. M.Lauristin räägib, et ta oleks väga kriitiline minister. Teda teeks väga närviliseks see, kui ta näeb, et mõni asi on küps otsustamiseks, aga ta veerleb ja veerleb ja otsa ei saa.. Stj- ..kas sotsid peaksid sellega liituma? Lauristin räägib, et kõik ministrid on vastutavad, et nad on teeninud avaliku kriitika. Ta räägib, et nad olid kunagi sellises olukorras Savisaare valitsusega.. räägib sellest.
00:18:36 INT Stj I.Treufeld küsib, et aga kui Reformierakond kutsub uuenenud Keskerakonna valitsusse. M.Lauristin ütleb, et see on alati võimalik. Aga sel juhul on sel asjal kaks võimalust.. räägib neist.
00:19:06 INT Stj I.Treufeld räägib, et sel nädalal me tähistame eestikeelse ajakirjanduse 250ndat sünnipäeva. Küsib, kuidas Juhan Peegel (M.Lauristini õpetaja) suhtuks tänapäeva Eesti ajakirjandusse. M.Lauristin räägib, et J.Peegel juba lõpus jälgis ajakirjandust mureliku hämminguga.. Ta ütles, et suur vabadus tähendab suurt vastutust.. selle vahekord on Eesti ajakirjanduse puhul väga oluline. Stj- vastutuse probleem ka laiemalt on hakanud Eestis lahtuma. Lauristin ütleb, et vastutuse ja vabaduse vahekord pole arvatavasti tasakaalus, laiemalt ka.. Räägib ka süütundest. Tal on kahju, et meie poliitikud pole harjunud tunnistama, et nad on teinud midagi valesti..
00:21:39 INT Stj I.Treufeld räägib stuudio värvidest, punasest värvist.. küsib, mida Lauristin arvab punasest värvist. M.Lauristin ütleb, et punane ja sinine on kaks olulist põhivärvi, nad peavad ikka kahekesi olema.
00:21:57 Stj I.Treufeld lõpetab int, saate. Lõputiitrid. ETV ident.
Faili nimi: 2016-002695-0028_0001_XHD_KAHEKONE.mxf
Indeks: 2016-002695-0028
Kestus: 00:22:33
Registreerimise kuupäev: 03.11.2016
Registreerimise aeg*: 2016-11-03 21:05:04
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse