ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Laine Mägi ja Vaiko Eplik

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 104
Kestus: 00:53:38
Indeks: 2012-002695-0104
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 09.02.2012
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:16 Stuudio, stj Priit Kuusk (kpl, subt) alustab saadet, tutvustab esimest saatekülalist - Laine Mägi (näitleja, pedagoog, riikliku teenetemärgi saaja Eesti Vabariigi 94. aastapäeval)
00:00:44 Laine Mägi (:01:09: subt) teadasaamise hetkest, et saab vabariigi teenetemärgi.
00:01:18 Stj - mis tunne siis oli, kui see hakkas teadvusesse jõudma? L.Mägi neist tunnetest.. - emotsioon läks lakke.. nutsin natuke..muidugi olen rõõmus.. tunnen, et see on nii suur vastutus, ei tea, kuidas sellega hakkama saan.
00:02:53 Stj vastutusest.. - kas paneb kohustusi juurde - olla parem töös, inimesena? L.Mägi - ma ei saa olla parem, olen nagu ma olen.. Aga ju midagi oli, mis vääris tähelepanu..
00:03:44 Stj - teie nimi on käinud läbi mitme töö- "ENSV", I.Raagi film "Veel üks croissant", milles saite töötada Pariisis prantsuse filmimaailma legendidega.. L.Mägi selle filmi planeeritud esilinastusest (oktoober 2012), pikast ettevalmistusperioodist (5 aastat, L.Mägil 2 aastat).. LM - .. täpselt aasta tagasi algasid filmivõtted.. kolme kuuga sai filmitud..
00:06:12 Stj - ..mis sinna 2 aasta hulka kuulus..? L.Mägi - käisin Pariisis keeltekoolis.. olin Eestist ära igal kuul 2-3 nädalat.. Draamateatris sätiti selle järgi repertuaari..
00:07:34 Stj - kas saite prantsuse keele selgeks? L.Mägi - kui lõpetasin filmimise eelmisel aastal maikuus, siis tõesti rääkisin, suhtluskeel oli selge.. LM prantsuse keele hoidmisest suhtluskeelena, vanusest keele õppimisel. Keele õppimise raskusest enda puhul.
00:08:47 Stj - ..näitlejad ju peavad palju teksti pähe tuupima.. L.Mägi - aga neil oli nõudmine, et ma pean keelt valdama. LM Pariisi keeltekoolis õppimisest.. enda soovist kohe õigesti rääkida.. LM liialt suurest enesekontrollist, ka elus, rollide puhul.. - ehk on see sellest, et alustasin ju balletikoolist, seal on kõik kontrollitud.
00:11:06 Stj - ..teie kontroll ei andesta teile iialgi keele kaotust.. L.Mägi - ..ma taastan selle keele, mis ma oskasin.. Peaks Pariisis jälle käima hakkama..
00:11:50 Stj - teil on ju Pariisis tuttavad.. teate linna.. L.Mägi Pariisis elamisest, Pariisi tundmisest.. - elasin pidevalt kesklinnas, erinevates kohtades.. käisin tundidesse jalgsi.. LM keeletundide pikkusest, keele õpetamisest.. - täispikad tööpäevad olid.
00:13:59 L.Mägi I.Raagi filmist "Veel üks croissant" - ..mul pole nii suurt filmirolli enne olnud.. Film on kahest naisest, nende suhetest. Mul oli suur au mängida prantsuse staari Jean Moreauga.. LM staaridest, staaritsemisest.. Eesti näitlejate eelistest - saame teha kõike, nii teatris, filmis, seriaalis..
00:17:58 Stj - ..paljud seriaalid pole professionaalsed.. kas see on hea, et head näitlejad raiskavad seal oma annet? L.Mägi - kui alustatakse tööga, ega siis keegi ei taha teha halvasti.. Kõik lähevad tegema parimat.
00:19:21 L.Mägi nö seebikatest. ML - .. olen teinud paar sutsu.. kogemuste pärast.. Igapäevaselt ei saaks seda teha, on muud tegemised.
00:20:30 L.Mägi teatrist - ... minu süda on teatris.
00:21:24 L.Mägi teatrilaval mängimisest haigusega, valuga - ... üldjuhul läheb laval paremaks, midagi inimeses siis toimub, inimene on ju müstiline ..
00:23:40 Stj - ..aga tele ja film.. näit "ENSV"? L.Mägi - võlub see, et see on teistsugune kui teater ... LM "ENSV"-st - teema hea.. lustiga tehtud.. vabadust rohkem kui teatris..
00:26:09 Stj - ..omal ajal alustasite balletiga, siis võistlustants, siis varietee.. kas varietee polnud nõukogude ajal nö patupesa? L.Mägi - oli, väga halb oli.
00:26:35 Stj - kas teie tegite varietees kunsti või käisite raha pärast? L.Mägi - ..olin nii noor, ma ei saanud midagi aru, et mis kunst.. mulle nii õudsalt meeldis tantsida.. LM sellest, kuidas ta sattus David Šuri veetavasse baarvarieteesse "Tallinn", 17 aastaselt.. varieteest..
00:27:59 Stj - kuidas vanemad suhtusid sellesse? L.Mägi - ..nad ei teadnud seda, ma ei öelnud sellest kellelegi. LM sellest, kuidas jäi varietees tantsimisega ühele oma kooli õpetajale vahele.. kuidas teda taheti koolist välja visata.
00:29:42 Stj - selles on ainest kirjutada kunagi elulooraamat. L.Mägi - see situatsioon on ära toodud diplomilavastuses "Meie elulood". Ja M.Karusoo andis välja "Kui ruumid on täis", kus on see sees..
00:30:21 Stj - meenus telesaade "Elutants. Näitleja Laine Mägi" ja selles näidatud LM võtmekimp, selle suurus - selle sümboolsusest - inimene, kes teeb palju.. Stj näitab oma võtmeid ja palub L.Mägil näidata tema võtmeid. LM võtab kotist välja suuresuure kimbu võtmeid....
00:31:40 Stj soovib õnne, tänab külalist, lõpetab int.
00:31:47 Saatepea katke
00:31:53 Stuudio, stj P.Kuusk tutvustab teist saatekülalist - Vaiko Eplik (laulja, helilooja, Eesti Vabariigi 94. aastapäeva kontserdi muusikaline kujundaja).
00:32:20 Stj - ..oled vabariigi aastapäeva vastuvõtul muusikalise poole eest vastutav või muusikaline juht.. mis see töö ülesanne kujutab? Vaiko Eplik (:32:45: subt, kpl) selle töö pakkumisest talle.. selle vastuvõtmise põhjustest.. kunstilise juhi ülesannetest..
00:33:48 Stj - väljakutse on suur, teades, et reaktsioonid võivad olla seinast seina. V.Eplik - olen mitmed reaktsioonid üle elanud, see mind ei peluta. Mulle meeldib proovida uut.. väga hea kogemus.
00:34:16 Stj - ..kas sulle antakse täiesti vabad käed kava ülesehitamisel? V.Eplik - üllataval kombel on käed täiesti vabad.. usalduse küsimus.. olen püüdnud seda mitte kuritarvitada..
00:35:16 Stj - ..muusikuna tead täpselt, mida ja kellele sa teed..? V.Eplik - minu tööviis on autokraatlik.. aga kui läheb midagi teistmoodi kui plaanitud, see hetk on teinekord isegi nauditavam..
00:36:12 Stj - kas neid hetki on piisavalt.. sinu sooloplaatidel? V.Eplik- ..minu soolplaadid koosnevadki nendest hetkedest. Stj - kus asi nö käest läheb? VE - jah, kus ma olen end pannud situatsiooni, kus ma pole kodus, see on kõige huvitavam. Mind on alati häirinud popmuusika puhul see, et sul on üks asi, mida sinult oodatakse, näit Rolling Stones'il Satisfaction Tallinnas lauluväljakul..
00:37:25 Stj - sa tahaksid seda vältida? V.Eplik - jah, ma ei viitsiks muidu muusikat teha, kui ma ei suudaks ennast üllatada.. minu muusika peaks olema ennekõike minu jaoks huvitav..
00:38:19 Stj - ..sulle meeldib kõike ise teha? Sa ei ole bändimees? Mainisid, et oled väga kontrolliv.. V.Eplik nö kontrollfriiklusest.. VE - ..ütleme, et bänd on liiga piiratud sõiduk nende kohtade heaks, kuhu mina loominguliselt sõita tahan.. Naudin ka väga bändi tegemist.. VK oma bändist. VK-.. lihtsalt kõige kiiremini, efektiivsemalt töötan ise..
00:40:11 Stj - mis hetkel said aru, et oled andekas? Kas selline hetk on üldse olnud? V.Eplik - ..mul oli mingi hetk, kus ma sain aru, et oskan muusikat kirjutada. Muusika on ju suhteline.. ta ei ole sport.. VE oma isa ütlustest spordist.. VE- isa lootis, et minust saab kas kõrgushüppaja või maadleja, ta ise oli maadleja..
00:41:21 Stj - kui kaua võttis aega see teadmine, et oled leidnud oma raja? V.Eplik - ..olen esinenud 4-st eluaastast peale.. Enne häälemurret Lasteekraani Laulustuudios, pärast häälemurret Thea Paluoja juures. Olen elanud teadmisega, et olen muusik.. 18-aastat olen kirjutanud muusikat.. VE mõnest unistusest, kelleks tahtis saada..
00:42:59 Stj - aga maailmakuulsaks rockstaariks saamisest unistasid? V.Eplik - muidugi.. unistasin sellest nii kaua kui tegin inglisekeelset muusikat, ~ 10 aastat.. ingliskeelse muusika eesmärk on läbimurre. Minu puhul eesmärk muutus, mitmete sündmuste pärast.
00:43:51 Stj - nimeta mõni sündmus, mis oli mõjutav. V.Eplik (:43:58: subt - Täna saates: Vaiko Eplik) ajast, mil tegi muusikat ansamblitega Claire' s Birthday ja Ruffus.. VE - aga mida enam ma laulsin eesti keeles, seda enam tundus see õige ja loomulik.. Mul on nagu kohustus selle keele ees, mida räägin..
00:45:09 Stj - teed Kristjan Randaluga muusikat, jazzi, andsid plaadigi välja ("Kooskõla")..tahad distantseeruda popmuusikast, olla nö tõsine helilooja? V.Eplik - ..naudin seda, et saame olla Eestis oma tegemistes vabad, meil on võimalus areneda.. ma saan siin riskida..Mulle meeldib olla haruldus maailma mastaabis - olla eesti helilooja.. see on huvitav, absurdne.. VE räägib loo, kuidas kunagi Hispaanias rääkis argentiina ehitajatele, et on Eestis basically rockstar (rollist Evitas), mida võeti kui mõnitamist. VE eesti keeles muusika kirjutamisest, eurooplaste poolt halvasti kirjutatud ingliskeelsetest tekstidest.
00:49:13 Stj - Eesti on sinu jaoks tugev ankur, oled leidnud, mida tahad ja saad siin teha. V.Eplik - elan siin, see on loogiline, siin mu kodu.
00:49:41 Stj - suurt rolli mängib perekond.. V.Eplik - kindlasti.
00:49:46 V.Eplik sellest, mille järgi valib inimesi, kellega koos töötab (on ka plaadifirma nö boss, mänedžer), näiteks Lennaga.. - ..ma töötan nendega, kellega mul on au töötada.. Praegu töötame Orelipoisi plaadi kallal, teeme Malcolm Lincolni uut plaati.. VE enda lugudest, mida annab teistele esitamiseks.. enda plaatidest.. enda lugude kogumisest, koondamisest, et anda ka edaspidi oma lugusid kellelegi plaaditegemiseks..
00:52:19 Stj - et siis, nagu heas mõttes lajatada, et kuulaja oleks pahviks löödud? V.Eplik - tahtsin luua uut kvaliteeti.. Ütlesin Lennale, kel oli plaan teha plaat, kus oleks palju erinevaid eesti autoreid, et keegi ei kirjuta nii hästi kui mina, keegi ei laula nii hästi kui sina.. teeme selle plaadi ja nii ta läks.
00:52:57 Stj tänab külalist, lõpetab saate, lõputiitrid, ETV ident
Faili nimi: 2012-002695-0104_0001_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2012-002695-0104
Kestus: 00:53:38
Registreerimise kuupäev: 07.02.2012
Registreerimise aeg*: 2012-02-07 23:10:00
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse