ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Ken-Marti Vaher ja Mika Keränen

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 97
Kestus: 00:53:15
Indeks: 2011-002695-0097
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 08.12.2011
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:16 Stuudio ülp, stj Indrek Treufeldt (kpl, subt) alustab saadet, tutvustab esimest saatekülalist - Ken-Marti Vaher (eesti poliitik, IRL-i erakonnast, alates 6.apr. 2011 a. siseminister).
00:00:49 Stj - no, kuidas siis tervis on, pärast kaheksat päeva, mis vapustasid Eesti Vabariiki (elamislubade skandaal)? Ken-Marti Vaher (subt, kpl) - nädal on olnud raske, tervis peab vastu..poliitik peab arvestama hulga kriitikaga, peab omama vastupidavat magu...
00:01:24 Stj - magu?.. mida te seedima peate siis? K-M.Vaher - öeldakse, et seedeelunditele mõjuvad kriisid kõige enam.
00:01:39 Ken-Marti Vaheri 2005 a. kriisi, mil ta pidi lahkuma justiitsministriametist ja 2011 a. kriisi erinevustest.
00:02:15 Stj - kas arvate, et koalitsioon kaitseb teid, ükskõik, mis teiega ei juhtuks? K-M.Vaher - ma ei ole poliitilise vastutuse osas kunagi olnud nö arg... ei hoia kinni oma toolist, vaid oma põhimõtetest.
00:02:32 Stj - praegu te hoiate oma toolist kinni.. K-M.Vaher - kindlasti ei hoia, tunnen vastutust, et anda selgitusi, korrastada .. K-M.V probleemidest välismaalaste seadustega juba tema ministriks astumise ajal, otsustest vähendada väärkasutusi..
00:03:26 Stj - miks te siis ei võtnud midagi ette, et I. Raudne ei oleks saanud teha seda, mida tegi? K-M.Vaher saates Pealtnägija tehtud intervjuust.. Raudse ja Stelmachi tegevuse teadmisest enne saadet.. Elamislubade väljaandjatest ( Politsei- ja Piirivalveamet )..
00:04:29 Stj - teie käsitluses enne Pealtnägijat, mis äriga I.Raudne tegeles? K-M.Vaher - ettevõtlusega, äri kinnisvaraga ..KMV Raudse ja Stelmachi äritegemisest ja poliitikas olemisest.. Konfliktist riigikoguliikme staatuse ja äriettevõtluse vahel.
00:05:20 Stj - ..poliitika ja äri on kaks eri maailma.. te olete valmis erakonnana võtma raha ükskõik mis allikatest? K-M.Vaher - kindlasti mitte, erakond ei puutu elamislubade teemasse üldse mitte..tegemist on kahe isiku ettevõtmistega...
00:05:48 IRL -i rahastamisest.. K-M.Vaher - .. kõik on seaduslik, avalikult näha ..
00:06:14 Stj - kas I.Raudse maine inimsena on teie jaoks saanud kannatada? K-M.Vaher - ..olen öelnud, et ettevõtlusroll ei sobi tipp-poliitikule, Raudne on sellest kiiresti aru saanud, lahkunud tipp-poliitikast. Stelmach lahkunud linnavolikogust. Hinnang on nende poolt antud.
00:06:50 Stj - kuidas on Raudne kiiresti aru saanud...? Ta on pikalt, järjekindlalt ajanud kahtlast äri.. See, et ta on tagasi astunud avalikkuse survel, on üks lugu.. K-M.Vaher - Raudne ise annab seletust, millist äri on ta ajanud.
00:07:15 Stj - ..te olete kehv siseminister, kui saite teada alles Pealtnägijast, mis riigis toimub.. K-M.Vaher - sellega, mis riigis toimub, oleme tegelenud selles ajast kui siseministriks sain.. KMV välismaalastega seonduvate probleemide lahendamisest ..KMV - ..absoluutne enamus nendest elamislubadest on seotud töötamise alusega..
00:08:43 Stj - ..aga kurjategijad Venemaalt rikuvad kogu pildi.. pole mõtet rääkida enamusest, üldisest massist.. K-M.Vaher - väga õige, tulebki rääkida, milline on lubade andmisel eelkontroll, järelkontroll.. KMV elamislubade saamisel antud kohustuste täitmise kontrollimisest, lubade kehtetuks tunnistamisest..
00:10:00 Stj- ..kas Eestis ei peaks saama kohe öelda, et see inimene ei kõlba saada elamisluba.., et ei saaks juhtuda sellist jama? K-M.Vaher - arvan, et meil ei peaks toimuma ühtegi probleemi, aga paraku oleme selles osas arenemisjärgus..KMV Eestis elamise ja töötamise kohustuse täitmise kontrollist.. kontrollimiste võimalustest, et elamislubade väärkasutamist poleks.
00:10:56 Stj - hoidku jumal, et ..tohutu mafiooso siia elama tuleb, kasutab fiktiivselt elamisluba, et minna Euroopa Liitu.. K-M.Vaher - olen öelnud oma seisukoha - kõik fiktiivsed elamisload tuleb tunnistada kehtetuks.
00:11:27 Stj - kes hakkab järelkontrolli tegema, kust võetakse selleks ressurss meie vaeses riigis? K-M.Vaher ressursist Politsei- ja piirivalveametis, eelarvest...
00:12:02 Terminist "äraostmatud". K-M.Vaher - ..arvan, et see termin oli ajurünnaku tulemus.. sellega andsime edasi hoiakut, mida me tahame poliitikas kaitsta ja sellest tulenevalt me seda terminit 2003 a. kasutasime.
00:12:33 Stj - nii et see "äraostmatute" aeg on möödas? K-M.Vaher - kindlasti mitte.. mina pean kinni oma põhimõtetest. KMV kõrgele asetatud latist seoses selle sõnaga.
00:13:14 Stj - paraku te pole üksi, kui palju on Eestis "äraostmatuid" hetkel? K-M.Vaher -..kui võtsime selle termini kasutusele, oli hoopis teine aeg .. oleme selle kümne aasta jooksul suutnud astuda vastu raskematele juhtumitele, mis puudutab riigi valitsemist, läbipaistvust jne.
00:14:03 Stj - kunagi oli ilus öelda "..lehkav isamaa.." (L.Koidula), võib olla on nii ka "äraostmatutega", kunagi kõlas see sõna täpselt, aga nüüd see enam ei kehti. K-M.Vaher - igaüks saab rääkida enda eest..minu puhul see kehtib..
00:14:23 Stj - ..miks peab inimene üldse tõestama, et ta on äraostmatu, see peaks olema poliitikas normiks? K-M.Vaher - kõige olulisem on see, et see latt on enda jaoks seatud.
00:14:38 Stj - ..see on teie enda tehtud veider edetabel, ütlete, et olete paremad äraostmatuse alusel, mida tegelikult on raske mõõta ja mida olete tegelikult ise rikkunud.. K-M.Vaher - kindlasti ei, ei ole ka edetabel, see on inimese jaoks sisemine promootor, väärtus, millest lähtuda.
00:15:04 Stj - kuhu I.Raudse puhul kadus see paromeeter? K-M.Vaher - mina näen, et ta ei tõmmanud ettevõtluse ja riigikoguliikme ameti vahele piiri..
00:15:39 Stj -..teie erakonnas on inimesed, kellel on vaja piirjooni tõmmata.. öelda mis on äraostmatus, aated.., sest sisemist kompassi pole? K-M.Vaher - ..väärtuste, põhimõtete sõnastamine pole kunagi halb.. KMV abstraktsete mõistete lahti mõtestamisest.
00:16:53 Stj - mille poolest IRL on isamaalisem teistest erakondadets elamislubade jama valguses? K-M.Vaher - isamaalised on mitmed erakonnad, meie oleme öelnud, et oleme rahvuslikud konservatiivid, meile on oluline rahvuslik julgeolek, tugev majandus.. Elamislubadega seoses on siseministril emotsionaalselt keeruline teema...(stj segab vahele)
00:17:39 Stj - ..siin pole midagi keerulist..on täiesti selge, et me ei saa kahtlasi venelasi lasta Eesti Vabariiki toimetama ja siis veel Euroopa Liitu.. Häbi, häbi on Brüsselis käia, kui on teada, et Eesti laseb mingisuguseid kahtlaseid tüüpe, venelasi, Eestisse. K-M.Vaher -tahtsin öelda, et siseministril on keeruline arutleda elamislubade üle.. ei saa läheneda kitsrinnaliselt.. elamislubade arv on seotud majandusega, lubade taotlejad põhiliselt oskustöölised.
00:18:38 Stj - te ise rääkisite, et nad ei ole oskustöölised, murettekitav on see, et suurem osakaal on neil, kes seotud äri alustamisega, kelle äri kahtlane. Stj toob näite septembris siseministeeriumis väljaantud statistikast. K-M.Vaher seletab selle statisktika lahti.. KMV - ..põhiline eesmärk on sisejulgeolek, samas peame arvestama ka majanduskeskkonna vajadusi, et olla majandussuhetes ja konkurentsis teiste Euroopa riikidega.
00:19:36 Stj - et kui miski muu kapital ei tule, siis las vene kapital tulgu Eestisse.. see teie seisukoht? K-M.Vaher - ..minu seisukoht emotsionaalselt siseministrina on, et ärgu jumalapärast tulgu kolmandate riikide esindajad siia, siis on julgeolekuasutustel vähem tööd. Aga see ei saa olla põhimõte, millest lähtuda.
00:19:55 Stj - olete rahvuslik erakond, oma rahvus ennekõike.. Eestit ehitab eesti rahvas, mitte mingisugused sissetulijad.. K-M.Vaher - ..olulised on nii rahvuslikkus kui ka tugev majandus.. meil on nii vähe inimesi, töökäsi on puudu..
00:20:37 Stj - ..aga suvalised aadressid, kuhu on sisse kirjutatud kümned inimesed, kes kunagi ei kavatsegi äriga alustada...? K-M.Vaher - lihtne - kõik fiktiivsed elamisload tuleb tunnistada kehtetuks ja kõik.
00:21:11 Stj - see on teie kui siseministri praak, kui Eesti Vabariigis sellised asjad toimuvad. K-M.Vaher - ..olen olnud siseministri ametis ainult 6 kuud.. tunnetan kindlasti vastutust, et korrastada välismaalaste seadust.
00:21:39 Stj- ..millised märgid on olulised, et te astuksite tagasi, võtaksite poliitilise vastutuse? K-M.Vaher - mina ei hoia oma ametist kinni, hoian kinni oma põhimõtetest.. kuulan loomulikult oma erakonda.. KMV 2008 a seadusest, mille alusel täna välismaalaste seadus töötab, mille vastuvõtmise ajal oli üle-eelmine siseminister.
00:22:28 Stj - te kuulate, mida teie erakond ütleb, miks te ei kuula seda, mida Tõnis Lukas on öelnud viimastel päevadel? K-M.Vaher - tema on üks erakonna liige. Stj - neil on terve grupeering. KMV - kindlasti.
00:22:39 Stj - mis toimub teie erakonna sees? K-M.Vaher - meil on arvamuste paljusus, see on demokraatliku erakonna kindel osa.. Põhjendatud argumente võtan arvesse.
00:23:20 Stj - need ei ole põhjendatud argumendid, mida on esitanud teine pool? K-M.Vaher - arvamusi on erinevaid.. KMV avalikest erakonna vaidlustest - ..peavad olema piirid, kus erakond peab olema ühtne ja on teatud küsimused, mida tuleb lahendada sisemiselt.
00:23:56 Stj - seda ühtsust ei paista kusagilt. K-M.Vaher - teatud pesu ei pesta avalikkuse ees. KMV erakondadest, kus ei kuula mitte ühtegi eriarvamust, kriitikat.
00:24:16 Stj - aga nad võidavad muudkui valimisi.. K-M.Vaher - IRL pole ka mitte kõige halvemas seisus.
00:24:22 Stj - aga taksojuht ütles, et on 20 aastat valinud IRL-i, aga nüüd ei tea, keda valida. K-M.Vaher - ..on ka taksojuhte, kes ütlevad vastupidi. KMV inimeste liitumistest erakonnaga, näit erakonnaga liitus Eerik-Niiles Kross. IRL-i raskest nädalast.. IRL-i seisukohtade väljaütlemisest ettevõtluse osas..
00:24:55 Stj - kaasate ettevõtlikke valijaid pärast seda juhtumit? K-M.Vaher - ..peame tegema palju rohkem tööd oma seisukohtade selgitamisel valijatele.
00:25:14 Stj - see kõlab nii, nagu te peaksite selgitama I.Raudse käitumist? K-M.Vaher - Raudne selgitab ise oma käitumist.. meie selgitame, mida võtame ette, et see konkreetne asi korrastada..
00:25:44 Stj - Platonist.. te olete temast kirjutanud.. K-M.Vaher - hindan teda väga kõrgelt.. KMV räägib Platonist ja tema teooriast ideaalriigist.
00:26:48 Stj - Platoni üks tähtis sõnum oli ka see, et demokraatia on tühipaljas toore ja mõttetu rahvamasside võim. K-M.Vaher - ärme unusta seda, miks Platon võis seda öelda - tema kõige kallim õpetaja, Sokrates, oli mõistetud surma ju ühe rahvamassi poolt.
00:27:12 Stj - ..et siis tee, mis rahvamassidele meeldib, siis oled võimul ja saad teha, mida vaja..? K-M.Vaher - kindlasti mitte..mina täidan neid lubadusi, mida olen valijatele andnud. KMV lubaduste täitmisest IRL-is, valitsuses.
00:27:47 Stj - Platonist veel - mõistus, tahtejõud, ihad - mis on kõige olulisemad poliitikas? K-M.Vaher - kõige olulisem on töökus, kuulamine, arusaam ühiskonna toimimisest.
00:28:27 Stj - ..olete õige momendi peaministriks saamiseks lõplikult mööda lasknud? K-M.Vaher - ma pole seadnud poliitikas endale mingeid ametikohti. KMV poliitikasse tuleku põhjustest.
00:29:42 Stj - ..see aeg, nädal enne skandaali, jätsite te kasutamata, te ei teinud midagi.. K-M.Vaher - loomulikult ma tegin.. KMV teabe andmisest M.Laarile, pressile..
00:30:31 Stj - ..kes saab jaanuari lõpus IRL-i juhiks, liidriks? KMV - arvan, et saame väga väärika inimese..
00:31:06 Stj - ..sain enne saadet pöördumise, mis puudutab reformi piirivalvurite valdkonnas... Mida ütlete piirivalvuritele, kes ütlevad, et pole kaasatud aruteludesse..? K-M.Vaher Politsei- ja Piirivalveameti kokkupanekust 2010 aasta alguses - organisatsioonide kultuurid pole sulandunud... see vajab kindlasti palju tööd.
00:32:16 Stj - 2003 a, kui astusite valitsusse, vandusite altari ees, et olete aus ja teete, mida jumal käsib.. kuidas praegu on? K-M.Vaher - midagi pole muutunud.. see, kes usub jumalasse, räägib seda jumalaga..
00:32:43 Stj hakkab lõpetama int - järgmise nädala olete veel ametis? K-M.Vaher - see on erakonna otsustada.. mina olen valmis tegema tööd, mis on vaja ära teha.
00:33:03 Stj tänab, lõpetab int.
00:33:08 Saatepea katke
00:33:13 Stj alustab int teise saatekülalisega, tutvustab teda - Mika Keränen (soomlane, lastekirjanik, on elanud Eestis ~ 20 a.)
00:33:42 Stj - teil on soome kodakondsus, kuidas teil Eesti elamislubadega on? Mika Keränen (kpl, subt) - 1993. aastal sai aetud asju päris palju migratsiooniametiga.. Taheti tõendeid, kas mul pole aidsi, kas ma pole hull, sel puhul küsisin ma vastu, et kas terve mõistusega inimene tuleb Eestisse?
00:34:35 Stj - Eesti Vabariik kontrollib kõik järele, kui on vaja? M.Keränen - loomulikult ühtesid.. on kontingent, kes kõnnib uksest sisse-välja...võib olla oma uksest.. ma olen kirjanik, ma fantaseerin.
00:34:55 Stj - ..teil on kaks aastapäeva - Soome ja Eesti? M.Keränen aastapäevade tähistamisest.
00:35:32 Stj - kas Eestis on võimalik ainult kirjaniku tööst ära elada? M.Keränen - ikka on.
00:35:45 Stj - ..te alustasite kirjanduslikku karjääri eesti keeles.. M.Keränen - avastasin ülikoolis (Tartu Ülikool), et kõik muudkui kirjutavad vihikutesse luuletusi.. see jääb külge..
00:36:18 Stj - hakkasite kirjutama nagu kujuteldavale lugejale? M.Keränen - võib olla.. sõber Ergo ütles, et läbi kirjutamise suutsinma filtreerida negatiivseid emotsioone.. Kirjutan ka lastele nii, et nad tunneksid, et nad saavad elus hakkama.. Eesti inimene kardab palju, see mõjutab ka lapsi.
00:37:43 M.Keränen soomlaste ja eestlaste erinevustest presidendi vastuvõttudel, soomlaste ja eestlaste elu erinevustest - soomlastel rahulik, mõnus.. eestlastel põnev..
00:38:39 Soomlaste suhtumisest eestlastesse. Stj - kas on muutunud 20 a jooksul? M.Keränen - arvan küll.. enne suhtlesid isamaaliselt meelestatud organisatsioonid, haritud inimesed jms.. nüüd on suhtlemine rohujuuretasandil.. ollakse konkurendid Soome tööturul.
00:39:58 Stj - see võib teatud vihkamist tekitada? M.Keränen - jah, minu meelest on vihkamine ja armastamine toredad tunded, põhiline, et ükskõiksust poleks.
00:40:09 Stj - ..võib tekitada sellist vaatamist eestlaste poole, et tulevad ja teevad meie tööd? M.Keränen - jah, kindlasti, samas eesti ehitajate töötegemine võileivahinna eest on soomlaste poolt ebaaus..
00:41:48 Stj - kuidas võtta selliseid kommentaare - meie pere on Soomes, siin on nii hea, Eestis on kõik halb, me ei tule kunagi tagasi? M.Keränen - püsigu Soomes, vaba maailm...
00:42:08 Stj - nii et neid kommentaare ei tohi võtta traagiliselt? M.Keränen - mitte mingil juhul. MK toob näite endast kui samuti Soomele kaotatud pojast.. emakeele kasutamisest võõral maal.. identiteedist.. MK - mind ja minu loomingut on eestlased hästi vastu võtnud, eestlased on väga soomesõbralikud.
00:44:18 Stj - ..olete öelnud, et Eesti tutvustamine Soomes on sama kui Tallinnas tutvustada võru kultuuri.. M.Keränen eesti keele õppimisest - algul tundus eesti keel naljakana, sama kui tallinlane kuuleb näiteks Võru uudiseid või Contrat või Jan Rahmani..
00:45:27 Stj - kust te võtate need põnevad süžeed oma raamatutes? M.Keränen - kirjutan tõestisündinud lugudest. MK toob näite... MK - ..mul on vaid õnnelikud lõpud..
00:46:35 Stj M.Keräneni probleemidest Eesti võimudega - olite kohtu all.. M.Keränen räägib sellest pikemalt.
00:47:21 Stj - teil on huvitav üldkasulik töö, pildistate (kohus määras Keränenile üldkasulikku tööd 360 tundi) .. M.Keränen - jah, pildistan Supilinnas ja mujal Tartus. Ma küll ei päästa, aga vähemalt jäädvustan vanu puumaju Eesti Rahva Muuseumi jaoks..
00:48:58 Stj - siis on midagi sellist, mida tasuks päästa? M.Keränen (subt) - jaa, Eestis on väga palju niisuguseid asju. Toob näitena võrdluse Souli ja Eesti loodusest..
00:49:38 M.Keränen oma raamatute tõlkimisest soome keelde (tõlkija Kaisu Lahikainen) ja toimetamisest (toimetaja Wimberg). MK eesti keele õppimisest, eestlastele pöidla hoidmisest jalgpallis - võit oleks õppetunniks soomlastele, sest mõnigi kord suhtuvad nad eestlastesse kui väiksematesse vendadesse. MK - vaidlusi ja diskussioone võiks Eesti ja Soome vahel rohkem olla, poliitkorrektsust on niikuinii väga palju..
00:52:31 Stj tänab, lõpetab int, lõpetab saate, lõputiitrid, ERR kõll.
Faili nimi: 2011-002695-0097_0003_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2011-002695-0097
Kestus: 00:53:15
Registreerimise kuupäev: 08.12.2011
Registreerimise aeg*: 2011-12-08 21:30:16
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse