ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Kalle Laanet ja Lenna Kuurmaa

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 102
Kestus: 00:51:43
Indeks: 2012-002695-0102
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 26.01.2012
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:16 Stuudio ülp, stj Priit Kuusk (kpl, subt) alustab saadet, tutvustab saatekülalist - Kalle Laanet (poliitik, Keskerakond, Riigikogu liige).
00:00:48 Stj - ..viimasel ajal palju skandaale Keskerakonnaga.. Kui kaua teie puhul on kestnud sisemine kaemus, et mõelda, kus ma olen ja miks ma seal olen? Kalle Laanet (:01:05: subt) teatud märkidest juba 2 aastat tagasi, et erakonnas ei ole asjad õigesti - reklaamikampaania Tallinnas (plakatitel tekst, et masus süüdi Ansip ja Laar), kui erakonnal oli raske rahaline seis.
00:02:14 Stj - kas teid häiris see reklaamikampaania majanduslikus mõttes või moraalses..? K.Laanet reklaamikampaania ebamõistlikkusest punktide kaupa..
00:02:51 Stj toob näitena keskerakondlase A.Riisalu, kelle mõõt on täis - 5 aastat opositsioonis, ilma et saaks reaalselt kaasa rääkida riigi asjadest.. Stj- Paljud poliitikud mõtlevad poliitikast lahkumise peale.. K.Laanet - ..väga lihtne on püssi põõsasse visata.. mina olen üritanud midagi muuta, ära teha.. KL võimalustest midagi ära teha opositsioonis, näitena odavam praamipilet saarlastele Saarte ühenduse kaudu..
00:04:41 Stj - ..moraalne kriis, millest rääkis president - olete sellega nõus (näit Keskerakonnas kirjavahetuse vargus)? K.Laanet - ..ühtegi kuritegu ei saa tolereerida.. võib olla ei ole meil kõrged eetilised normid.Hirmutab, et noorte väärtushinnagud on veelgi vildakamad, kui arvatakse, et isikliku kirjavahetuse näppamine pole vargus..
00:05:56 Stj - millise sisetundega vaatate erakonnakaaslaste pressikonverentse, kus räägitakse teistsugust juttu kui teie siin? K.Laanet - mul on piinlik.. kui ei saa väärtushinnangutest tulenevat poliitikat Eestis joonele lükata, võib see viia poliitika krahhi äärele.
00:06:21 Stj - ..jääb mulje, et te sööte suppi, mis maitseb nagu sõnnik.. kaua te tahate seda teha? ..praegu ainult räägite, et halvasti, halvasti.. K.Laanet - ma räägin ka kolleegidele, erakonnakaaslastele.. positiivne see, et on murdumise märke (KL nendest märkidest).. Poliitika pole mu ainuke elu ja lootus. KL ka teistest töödest, mida on valmis tegema.
00:08:16 Keskerakonna võimalikest arengustsenaariumitest. K.Laanet - kui jätkame sama juhtkonnaga, samade põhimõtete rakendamist, läheb erakond allavett. Kui toimuvad muudatused, siis on erakonna põhimõtetel ja programmil väga tõsine kandepind Eesti ühiskonnas.
00:09:06 Stj Savisaarest - ..ta on kindlalt andnud märku, et ei salli enda kõrval teisitimõtlejaid.. K.Laanet - ta on Keskerakonna õnn ja õnnetus.. Soovin Savisaarele nii palju tarkust, et ta teeks õigeid otsuseid.
00:09:46 Stj - ..et siis lahkuda erakonna juhi kohalt? K.Laanet - mina arvan küll.
00:09:49 Stj - kas te ise oleksite valmis erakonda juhtima? K.Laanet - mul puudub selleks ambitsioon.. olen pigem praktik, mitte ideoloog.. erakonnas on piisavalt järelkasvu..
00:10:10 Stj - ..kui kaua erakond Savisaarega suudab veel vastu pidada..? K.Laanet - täna oleme tõesti Savisaare poliitika pantvangid.. Erakonnad on öelnud, et Keskerakonnaga Savisaare juhtimisel koostööd ei tee. Samas, parempoolsele poliitikale on vaja tasakaalu.
00:11:35 Keskerakonna võimust Tallinnas pärast kohalike omavalitsuste valimisi.
00:12:16 Stj - kui Tallinn kukub (:12:18: subt - Täna saates: Kalle Laanet), kas siis ka Savisaar piltlikult öeldes kaob Keskerakonna juhi kohalt? K.Laanet - arvan küll, jah.
00:12:26 Erinevate erakondade ettepanekutest Kalle Laanetile vahetada erakond. K.Laanet sellest, miks tal pole plaanis erakonda vahetada.
00:13:16 Stj pakub SDE-sse minekut - sotsdemmidel on näit Keskerakonnaga ligilähedane programm..? K.Laanet - ma ei ole tüüp, kes otsib kergeid lahendusi..
00:13:38 Stj - kas tärmineid olete teinud, et mis ajaks peaks olema Keskerakonnaga selgus majas, et millal saaks puhtalt lehelt edasi minna? K.Laanet - ..võtame päev korraga, teeme tööd, siis teeme otsuse.
00:14:16 Stj - ..kes peaks veel koos Savisaarega erakonnast lahkuma..? K.Laanet - Savisaar on öelnud, et Keskerakond on tema ja tema on Keskerakond, nii et..
00:15:03 Stj - olete kindel, et Keskerakond on jätkusuutlik Savisaareta? K.Laanet - kindel, muidu ei teeks muudatuste nimel tööd.
00:15:14 K.Laanet arvamusest, kas KAPO-lt tuleks võtta ära korruptsiooni uurimine.
00:17:46 Stj - ..tuleb olla kindel, et kaitsepolitseis ei tekiks rakukesi, rühmitusi, mida keegi ei kontrolli, nii et KAPO ise ka ei tea, mis tema majas toimub? K.Laanet - tsiviilkontrolli on vaja suurendada (toob näitena I.Simmi, I.Põdra kaasust)..
00:18:48 Stj - ..tihtipeale head mõtted ei jõuagi ideest kaugemale kui hakatakse juba tümitama, näit see mõte- lahutame KAPO tegevusvaldkonnad, anname politseile korruptsiooniuurimised.. K.Laanet rahuliku arutelu vajalikkusest otsuste tegemisel.. Elamislubade Uurimise komisjonist..
00:20:23 Stj - ..mingis komisjonis te juba olete? K.Laanet - see on õiguskomisjon.. Elamislubade komisjon on ajutine, loodud konkreetse asja uurimiseks..
00:20:33 Stj - aga sellel on liikmed juba olemas? K.Laanet - liikmed on olemas, igast erakonnast üks (loeb nimed ette)..
00:20:48 Elamislubade Uurimise komisjoni eesmärgist.
00:21:30 Stj - ..kuhu suunas uurimine võib minna? Stj IRL-i kiirest reageerimisest elamislubade müümise skandaalis, erinevalt Keskerakonnast oma skandaalidele reageerimisest. K.Laanet - ..IRL käitus väga professionaalselt.. Keskerakonnal on siit palju õppida. KL poliitilisest, sisulisest poolest - sellepärast komisjon loodigi, et probleemist tekkinud küsimustele vastused saada.
00:22:35 Stj - tegelikult võib kõik taanduda selleni, et seaduse järgi pole keegi midagi valesti teinud. K.Laanet - võib ka nii... Ma loodan, et komisjon jõuab reaalsete tulemusteni.
00:22:59 Stj - ..mainisite enne saadet, et meil ei ole ressursse kogu aeg tõsta ja lammutada.. K.Laanet - kui oleme midagi otsustanud, siis me peame väga selgelt aru saama, millist eesmärki see otsus teenib.. KL toob näite 2006 a siseministeeriumis tehtud analüüsist, kuidas teha sisekorralduste valdkonda efektiivsemaks, mille läbi loodi 2010 a. Politsei- ja Piirivalveamet. Pärast loomist aga selgus, et see struktuur ei toeta seda ideed.. Räägib kriminaalpolitsei taasloomisest.
00:25:43 Stj - tekib küsimus, kes see geenius oli, kes kriminaalpolitsei ära kaotas.. K.Laanet - mina jään ka vastuse võlgu.. liitmistuhinas unustati ära teatud olulised asjad. KL sellest, mille vastu A.Anveldiga võitles Riigikogus.
00:26:29 Stj tegijate vastutusest - viimased viis aastat on võimul olnud Reformierakond, IRL ja natuke sotsid.. K.Laanet - põhiliselt on olnud kahe erakonna koalitsioon, sinna sisse peame ka vaatama, kes peab mille eest vastutama..
00:26:50 Stj - mida peaks julgeolekut silmas pidades muutma, tegema.. väheste vahenditega? K.Laanet - igal organisatsioonil peaksid olema õigused, kohustused ja vastutus..
00:27:31 Stj - ..mida suurem ametkond, seda vähem vastutust.. K.Laanet - kui vastutus on selgelt ärareglementeeritud, siis on lihtne kontrollida, kes mida teinud..
00:27:49 Stj poliitikute alahindamisest, peksukotiks olemisest.. - kuidas suudate hommikul endale sisendada, et ajate õiget asja.. ei lase stressil hulluks minna.. te pole suitsetamist ka maha jätnud, endal süda haige? K.Laanet - olen jätnud, septembrist ei suitseta.. KL stressiga hakkamasaamisest.
00:30:16 K. Laanet oma suitsetamise mahajätmise tõukest.
00:30:49 Stj tänab külalist, lõpetab int.
00:31:03 Saatepea katke
00:31:09 Stuudio üpl, stj P.Kuusk tutvustab teist saatekülalist - Lenna Kuurmaa (eesti muusik, ansamblite Vanilla Ninja ja Lenna laulja).
00:31:26 Stj - .. oled praegusel ajal oma karjääri absoluutses tipus.. Lenna Kuurmaa (:31:43: - subt) - ei saa kurta, läheb hästi, kas just tipus.. ma loodan ikka veel kõrgemale pürgida.
00:31:50 Stj - said kuulsaks kui üks Vanilla Ninja tüdrukutest ja 10 aastat hiljem teed kardinaalselt teistsugust muusikat.. L. Kuurmaa pikast ja põnevast ajast, mis on ta viinud tänase punktini.. - olen õnnelik, et olen seal, kus olen.. saanud oma bändi..
00:32:49 Stj - teed muusikat, mis sulle meeldib? L.Kuurmaa - kui alustasin 16 aastaselt Vanilla Ninjas, meeldis mulle väga teha noortepoppi..
00:33:00 Vanilla Ninja taasühinemise kontserdist, mis jäi ära.. L.Kuurmaa - meil kõigil on praegu palju tööd, tundus, et me ei jõua sellele kontserdile kontsentreeruda, et seda väga hästi teha. Mõtlesime, et seda on veel vägevam teha, kui VN saab 20 aastaseks.
00:33:52 Stj - kas usud siiralt, et laulad siis neid laule, mida laulsid 16.aastasena? L.Kuurmaa - muidugi, vabalt. Stj - ..muidugi, kui te arranžeerite.. LK - meil oli selle kontserdi mõttes vägevaid ideid.
00:34:22 Stj tänasest ajahetkest - ..oled Eesti muusikakaardil suure nimega - oma bänd, debüütalbum ülikiitvate hinnangutega.. sa nagu oled sooloartist ja nagu ei ole..? L.Kuurmaa - ei tahagi, et mind määratletaks sooloartistiks.. LK sellest, et on tänulik Vaiko Eplikule debüütalbumi eest; oma bändist Lenna..
00:35:31 Stj - see ei ole nö üheprojekti bänd? Sellest oled unistanud? L.Kuurmaa - jah.
00:35:49 Bändist Lenna. L.Kuurmaa räägib ansambli liikmetest (Mihkel Raud, Reigo Ahven, Kiur Aarma, Tõnis Kivisild), kuidas nad ansamblisse sattusid..
00:36:26 Stj - M.Raud on jätkuvalt noor, lootustandev kitarrist? L.Kuurmaa - (naerab) ei tea, kui noor ta on, aga lootustandev laulukirjutaja on.
00:36:53 Loomingust. Stj - ..kas sul on nüüd rohkem tahtmist muusikat luua? L.Kuurmaa - ..olen seda ammu tahtnud teha, kõik tuleb oma ajal tõenäoliselt.. LK koostööst Vaiko Eplikuga, praegusest soovist teha muusikat Mihkliga..
00:38:00 Debüütplaadist. Stj - sind ei häirinud, kui öeldi, et see on rohkem Epliku plaat kui Lenna plaat? L.Kuurmaa - ei, see on meie koostöö (:38:14: - subt - Täna saates: Lenna Kuurmaa).. aga Vaiko vääribki au ja kiitust hea plaadi eest.
00:38:20 Ansambli Lenna ambitsioonidest. L.Kuurmaa - tahaks väljapoole Eestit nina pista..LK tööst selleks.
00:39:09 Stj - märksõna on eesti keel? L.Kuurmaa - jah.
00:39:15 Stj oma jutust bändi trummari Reigoga -..Reigo rääkis, et maailmas võiks olla üks kuulus eestikeelne ansambel. L.Kuurmaa - mul on rõõm kuulda, et kogu tiim usub seda.
00:39:42 Stj - no ta on suur jutupaunik.. L.Kuurmaa naerab.. Stj bändi uutest lugudest, osalusest Eesti Laulu kontserdil, videost..Stj - millal fännid uut plaati saavad näha? LK - selle aasta sees kindlasti, täpset tähtaega pole..
00:40:34 Stj Lenna osalustest teiste muusikutega - miks sa seda teed? L.Kuurmaa - kõik lisaprojektid on arendavad, huvitavad.. kõigi liikmete tegemised teevad ka bändi tegemise värvikamaks.
00:41:26 Stj - bänd ei ole töö? On hea sõpruskond, ustavad sõbrad, mis iganes ka juhtuks? L.Kuurmaa - just, väga hästi öeldud. Stj - tänan.
00:41:40 Stj L.Kuurmaa näitlemisest - .. oled teinud mitu arvestavat rolli, neist kuulsaim filmis, mille režissööriks Aku Louhimies ("Vuosaari").. L.Kuurmaa selle filmi esilinastuse ajast, oma tegelasest, filmist.. LK -..see on suhtedraama, väga eluline, reaalne, väga puudutav, väga ilus, samas kurb.
00:43:17 Stj A. Louhimiehest kui režissöörist - räägitakse, et väga väga karm. L.Kuurmaa- ta on konkreetne, mina olen algaja, mulle oli see väga vajalik. Mulle meeldis temaga töötada.
00:44:00 Stj - inimesena meeldiv, režissöörina nõudlik? L.Kuurmaa - väga meeldiv.. ja nii saad selle, mida tahad, tõenäoliselt.
00:44:06 Bändi Lenna Eesti Laulus osaleva laulu videost, mille režissööriks Aku Louhimies.. L.Kuurmaa video saamisloost.. - Aku ütles, et mulle väga meeldib Eesti, eestlased, loomulikult tulen sulle appi, teen selle video.
00:45:06 Stj - kus video täpselt filmiti? L.Kuurmaa - Tabasalu rannas.
00:45:09 Filmi "Vuosaari" ühest soundtreki osast, mida esitab Lenna.. L.Kuurmaa - ..esinen pühapäeval Soome rahvustelevisoonis Soome auhinnagalal, Jussi-Galal, sellesama lauluga...väike samm muusika Soome viimisel on astumisel.
00:45:40 Stj - maailmavallutus hakkab ikkagi esimesest sammust ja tihti oma naabritest.. L.Kuurmaa - just.
00:45:44 Stj teistest Lenna projektidest (P.Simmi film, rahvusvaheline projekt), näitlemistest.. - on see hobi? L.Kuurmaa - .. Sarneti filmist "Kuhu põgenevad hinged" jäi näitlemise pisik sisse. LK- filmimaailm tohutult põnev, ma saan aru, miks kõik näitlejad tahavad filmi teha..
00:46:25 Stj - olen kuulnud vastupidist, et võtetel on suurem osa aja surnuks löömine. L.Kuurmaa - aga kui platsil oled, siis on jälle äge ja kui vaadata, kuidas kõik välja tuli.. imeline maailm.
00:46:39 Stj - sul seda kompleksi pole, et ennast vaadata on ebamugav? L.Kuurmaa - on ikka.. aga midagi muuta ei saa, las ta siis olla.
00:46:55 Teistest filmipakkumistest. L.Kuurmaa - .. hetkel pole kusagil kinnitatud rolli, aga olen tegev, võib olla arvestatakse nimega rohkem.
00:47:24 Eurovisioonist. Stj - oled ka nüüd Eesti Laulu konkursil lauluga "Mina jään".. mille jaoks see sulle oluline on? L.Kuurmaa - tahaks esindada Eestit Eurovisioonil.. (LK oma Eurovisiooni kogemustest) ja kuna meil tuli selline lugu, tahaks proovida..
00:48:42 Stj - ise kirjutasid teksti? L.Kuurmaa - jah ja Mihkel muusika.
00:48:46 Omatehtud tekstide esitamisest. L.Kuurmaa - ..lihtsam sõnumit edastada.. tuleb hingest..
00:48:59 Stj - miks kirjutasid just armastusest laulu? L.Kuurmaa - armastus on kõige suurem jõud.. muusika andis algpõhja, millest lugu võib rääkida. See on armastusest, sõprusest, igatsusest.
00:49:28 Stj - eesti rahvas on eurovisiooni usku.. vastukaja pärast esinemist võib olla nii- ja naasugust. On see hirmutav? L.Kuurmaa - ei ole üldse, kui sa oled andnud maksimumi.. Arvan, et halvad kommentaarid hiljem on teinud liiga inimestele, mis ei ole üldse olnud põhjendatud.
00:50:26 Stj - millise kriteeriumi järgi on sulle kellegi esinemine või kontsert olnud suurepärane? L.Kuurmaa - tervik peab olema paigas.. oluline on tekst. Peab uskuma seda, mida inimene laulab.
00:51:01 Stj tänab külalist, lõpetab saate, lõputiirid, ETV ident
Faili nimi: 2012-002695-0102_0001_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2012-002695-0102
Kestus: 00:51:43
Registreerimise kuupäev: 27.01.2012
Registreerimise aeg*: 2012-01-27 11:27:14
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse