ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Ivo Linna ja Marina Kaljurand

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 99
Kestus: 00:53:59
Indeks: 2011-002695-0099
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 22.12.2011
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:16 Stuudio ülp, stj Indrek Treufeldt (kpl, subt) alustab saadet, tutvustab külalist - Ivo Linna.
00:00:43 Ivo Linna räägib oma selle aasta detsembri vabadest õhtutest.
00:00:50 Ivo Linna (:00:58: subt, kpl) räägib esinemiste arvust selle aasta detsembris - 17 esinemist ..saan ka vedeleda.. päris keskmine detsember.
00:01:26 Ühel päeval mitme kontserdi andmisest. I.Linna - 26.dets-l on Põlvas kaks isamaalist kontserti, õhtul Viljandis kontsert Maria Listra ja Eesti Raadio Laulustuudioga.. Pole midagi kummalist 3 kontserti päevas, kui ei oleks väga pikki sõite.
00:02:14 Stj - sellel aastal kaks nahka korraga - 20 aastat taasiseseisvumisest ja jõulud.. I.Linna - oli meeldiv üllatus, et Põlvas taheti nüüd just neid 5 isamaalist lugu... Ja nad saavad seda ..
00:03:03 Stj - ..Põlvas tublim rahvas kui Tallinnas - kultuuripealinn ei pidanud isamaalisi laule vajalikuks selle aasta augustis..? I.Linna - ei hakka takkapihta hurjutama.. Igal ürituse korraldajal on oma nägemus...
00:03:45 Stj - ..20 a tagasi lauldi neid laule, see on tähtis tahk.. ja nüüd me nagu ei pea seda miskikski? I.Linna võrdleb isamaaliste laulude laulmist ja publiku emotsioone 90-ndate lõpus ja nüüd.. - Märkamisaja laulupeost saadik on jälle nö vunki tunda..I.Linna Alo Mattiiseni loomingu kontserdist Tartus sellel suvel - ..rahvas seisis püsti, nuttis..
00:05:35 Stj - ..paljud praegused kuulajad polnud siis veel sündinud, see on teine laine? I.Linna - jah.. praegu on hea tunne isamaalisuse suhtes.. pole siin midagi hullusti.
00:06:09 Publikust selle 20 aasta jooksul muusiku seisukohalt. I.Linna - ..peale on tulnud 4 generatsiooni.. Tänu raadiole, televisioonile on side siiski ka noorematega.. IL noortest üldse.. oma noorusaastate muusikast, muusikutest.
00:08:40 Stj - teil oli just jõulupidu Londonis? I.Linna sellest pikemalt - ..~ 300 inimest, toidud, jõuluvana, löödi tantsu.. lõbus, tõeline eesti värk.. oli kümmekond neegrit.. Stj - ehkki sõna neeger pole enam lubatud.. IL - otseselt pole parlament seda ära ka keelanud..mulle see sõna meeldib.. või siis murjanid, afro-inglased.. ..see multi-kulti on Londonis parem kui Kesk-Euroopas, no aga ma ei tea midagi poliitikast.
00:11:11 I.Linna nö rahvusvahelisest mõõtkavast. Stj - kui teid guugeldada, siis tuleb ainult "Kaelakee hääl" .. I.Linna - jah, 1996 a. Eurovisioon oli minu rahvusvahelise karjääri algus ja lõpp..
00:11:42 Stj - kas vahel kahjutunnet pole, et võiks olla kusagil Euroopas tuntud laulja? I.Linna - ei saa olla.. andsin siis endale aru, et popmuusika turgu kujundatakse noorte inimestega.. IL maailmas läbilööki üritavatest muusikutest..
00:13:01 Stj - kas see on mõneti kultuuriline imperealism? I.Linna - küllap jah.. ma pole seda kunagi põdenud.. IL võimalusest läbi lüüa "Apelsiniga" Venemaal.. IL - aga mulle on meeldinud alati laulda eesti keeles, eesti inimestele..
00:14:04 Vene keeles laulmisest. Stj - ..mulle ei tule meelde, et Ivo Linna oleks laulnud vene keeles.. (:14:07: subt - Täna saates: Ivo Linna). IL - ..meie lauljad pole nii jubadat laulu laulnudki kui mina laulsin.. IL räägib esinemisest 1985. aastal Moskvas Ülemaailmsel Noorsoofestivalil.
00:15:36 Stj - mõned ütlevad, et Eesti, Läti, Leedu olid Nõukogude Liidus avangard, nüüd provints.. I.Linna - ..kui rääkida meie praegusest muusikast Euroopas, siis meil on tippe - A.Pärt, N.Järvi, E-S.Tüür, O.Ehala, T.Kaljuste - see on uskumatu kontsentratsioon.. Me anname panuse Europpa ühiskultuuri.
00:17:09 Mälumängud. I.Linna - ..olen paadunud mälumänguhuviline peaaegu lapsest saadik.. IL (Mnemoturniiris juba 14 aastat, Miniturniiri saatejuht juba 8 hooaeg) enda teadmiste kogumisest, proffide mängimisest, laste loogikast..IL - Mnemoturniiris oli küsimus - mida teha, et mõistus oleks ka kõrges eas korras?.. Vastus on - mõtelda.
00:20:18 Stj- kelle tsitaat on: "Hea sõnum on nagu naise seelik - küllalt lühike, et äratada tähelepanu, kuid küllalt pikk, et katta kõige olulisema"? I.Linna .. pakub kas Churchill või Juhan Peegel. Stj - Juhan Peegel..
00:21:23 I.Linna oma suhetest onu, Juhan Peegliga, ja üldse temast- ..tal oli uskumatult ilus eesti keel (toob näitena J.Peegli väljendi- meri oli püttvaga -st sile meri) ja äärmiselt omapärane huumor.. Suur mees.
00:22:55 Stj - ..Ajakirjanduse ja kommunikatsiooni osakond on kolinud Toomele, kus on nüüd Juhan Peegli auditoorium.. I.Linna - väga kena kuulda...
00:23:13 Stj - kas oli mingi hetk, kui mõtlesite, et teist võiks saada ajakirjanik? I.Linna oma õpingutest Tartu Ülikoolis..IL - sain sisse eesti keele osakonda, siis oli see ajaloo- ja keeleteaduskond, 1967 aastal.. Sain selle ühe aastaga vähemalt teada, et minust poleks head uurivat ajakirjanikku saanud.. See laulmine ja lava peal eputamine meeldis mulle ikka palju rohkem..
00:25:08 Stj - mälumänguhuvi on näidanud, et inimene võib õppida kogu elu.. I.Linna - ja peabki.. olen selle põlvkonna esindaja, kes loevad.. IL lugemisest - raamatud õpetavadki, on palju aidanud..
00:26:19 Stj - ..tarkus seisneb selles, kuidas oma teadmisi oskad kasutada.Mis trikiga guugeldamata ja teatmeteosteta jõuda õige vastuseni? I.Linna - kui oled midagigi lugenud, siis kuidagi sa konstrueerid vastuse valmis.. IL eri valdkondade tundmisest..
00:27:19 Stj - liiga palju on pahna, elame tohutus infokülluses... I.Linna - õige, vahtu on väga palju.. IL ajakirjanduse sisutühjusest.
00:28:28 Stj - mille järgi otsustada, mis väärt lugemine, mis mitte? I.Linna - seda peab ära tundma.. mulle meeldivad ajalugu, muinasjutud, müüdid, kosmos, ulme, kriminullid, mingid valdkonnad, mis sind haaravad - mina olen seda teed läinud.
00:29:02 I.Linna Muhu saarele elama minemisest, Muhu saarest, elanikest.. enda suguseltsi päritolust.. :31:08: IL - sündinud olen Kuressaare linnas, teisel saarel.. IL mandri ja saare inimeste erinevusest..
00:31:58 I.Linna enda pere jõuludest..
00:33:40 Stj tänab, I.Linna soovib ilusaid jõule.., int lõpp
00:34:02 Saatepea katke
00:34:08 Stuudio ülp, stj I. Treufeldt tutvustab teist saatekülalist - Marina Kaljurand (Eesti suursaadik Ameerika Ühendriikides).
00:34:32 Stj - olete vastne suursaadik, esimesed ehmatused juba möödas? M. Kaljurand - olen vastne suursaadik Ameerika Ühendriikides, alates 1.septembrist, suursaadik olen olnud juba mõnda aega.
00:34:46 Stj - .. mis toimub esimese kolme kuu jooksul? M.Kaljurand (:34:47: Subt: Marina Kaljurand) - vägaväga elav sisseelamine, kolleegidega tuttavaks saamine, teemade veelgi rohkem selgeks tegemine, kontaktide loomine jms..
00:35:34 Stj - ..kui palju saate loota sellele, mis oli enne tehtud, kui palju peate ise avastama? M.Kaljurand - alustaksin sellest, et saadikul ei ole välispoliitikat, on Eesti riigi välispoliitika.. seda on aetud suursaadiku, kogu välisteenistuse poolt enne mind, aetakse pärast mind..minu osa on olla seal üks vahetus, hoida saatkond hästi töötavana.. muidugi oluline, millised kontaktid annab eelkäija, aga töötavad ikka inimestevahelised kontaktid..omad otsused, järeldused teen ise.
00:36:49 Stj - Eesti diplomaadi seisukohalt on teil olnud unistuste karjäär - Moskva ja nüüd Washington. Kuidas neid võrrelda? M.Kaljurand - mõnes mõttes sarnased - mõlemad suurriigid, mängivad maailmas suurt rolli..MK mõlema riigi diplomaatilisest korpusest. MK eluolust - eelistab Washingtoni New-Yorgile.
00:38:14 Stj - aga kui mõelda Moskva tüüpi inimestele ja Moskvale kui elupaigale? M.Kaljurand - väga huvitav..263 teatrit.. piisab juba Suurest Teatrist.. MK Moskva kultuurist.
00:38:42 Stj - ..kui tavaline on Washingtoni diplomaatilises korpuses naised? M.Kaljurand - meeldiva üllatusena on naisi palju - üle 20-ne, kõikidelt mandritelt.. Ameerika on eeskujuks - kolm viimast välisministrit on naised (M.Albright, C.Rice, H.Clinton)..
00:39:32 Stj - ..stiilinäide on ees, see tuleb malliks võtta? M.Kaljurand - kindlasti, kõik teavad, kuidas Madeleine Albright eelistas alati naissaadikuid.. Washingtonis toimuvad üritused, mis mõeldud naissaadikutele..MK jõuluvastuvõtust Hilary Clintoniga..
00:40:09 M.Kaljurand USA välisministriga kohtumiste võimalustest, sagedusest..
00:40:42 Stj - ..kas sellises superriigis, nagu USA, on nö Eesti osakond, Eesti laud, kus tegeldakse Eestiga? M.Kaljurand - Eestiga tegeleb üks lauaametnik, kel on veel paar riiki.. MK räägib sellest üksikasjalikumalt.. MK - ..meile on see täiesti piisav..
00:41:36 M.Kaljurand kohtumisest Ameerika presidendiga volikirjade üleandmisel.
00:41:48 Stj - millest te seal presidendiga kõnelesite? M.Kaljurand - volikirjade üleandmine Ameerika Ühendriikides on rohkem sotsiaalne kohtumine, sinna on kutsutud perega..President tervitas mind, seejärel pööras tähelepanu mu perele..
00:42:23 M.Kaljurand nö sätestatud dialoogist Ameerika presidendiga - paar nädalat enne volikirjade üleandmist saatsin kirjalikult oma sõnavõtu, milles kirjas see, mida oleksin talle seal öelnud.. Volikirjade üleandmise lõpus andis tema kirja oma vastusega.. Me oleme nagu suhelnud, kirjutades..
00:43:19 M.Kaljurand sellest, kuidas mõjutab saatkonna tegemisi Ameerika presidendi valimised.
00:44:06 Stj - kas on oht, et Ameerikas ajavad kõik presidendi kampaaniat ja välispoliitika jääb taustaks? (:44:08: subt - Täna õhtul: Marina Kaljurand) MK - seda ei saa juhtuda, sest USA on niivõrd oluline riik rahvusvahelistes suhetes. Ameeriklased tunnevad vastutust.. nad on rohkem pragmaatilised, praegu vaatavad rohkem Lähis-Ida, Araabia poole, Euroopa kriisile vähem..MK Euroopast kui Ameerika partnerist..
00:45:27 Stj - kas meil USA-ga on mingi teema, mida saame koos ajada? M.Kaljurand Eesti teemadest, rollist.. - 90-ndate alguses ja keskel oli põhiliselt julgeolekupoliitika.. nüüd aga kõik, mis puudutab küberit.. meie reformikogemus, valitsemikogemus. MK koostööprojektidest USA-ga.
00:47:31 Küberrünnakute sihtmärgiks olnud Eesti kogemuste jagamisest NATO-s. M.Kaljurand - Tallinnas töötav NATO küberkeskus on ainulaadne.. Eestis on ainulaadne küberkaitseliit.. MK üleriigilisest lähenemisest küberteemadele.
00:49:04 Stj - NATO Chicago tippkohtumise ajal, 2012 aastal, samal on ka G8 tippkohtumine, tuleb teil palju askeldamist.. M.Kaljurand - ..suurem roll on meie NATO saadikul, Jüri Luigel..
00:49:36 Stj - seegi tippkohtumine Chicagos on üks Obama valimiskampaania osa? M.Kaljurand - ei suuda seda niimoodi öelda, aga.. see toimub 2012, presidendivalimiste aastal, Obama kodulinnas.. arvestatud valijatega, Chicagos on suur Ida-Euroopast tulnud kogukond..
00:50:18 Stj - ..Soomes on meie saatkonnas palju asjajamist Eesti inimeste tõttu.. Kuidas Ameerikas? M.Kaljurand - .. konsulaartööd (passid jms) teeb peakonsulaat New-Yorgis, saatkond Washingtonis tegeleb põhiliselt kultuuriüritustega.. MK Washingtoni Eesti Seltsist, eesti kooli avamisest..MK - oleme sillaks kogukonna ja Eesti ametiasutuste vahel..
00:51:57 Stj - on olnud aeg, kui väliseestlased on aidanud kodueestlasi, nüüd on aeg aidata meil neid? M.Kaljurand - arvan küll, aitamine ei tähenda alati raha. MK Toronto Eesti Majast, Toronto eestlastest..
00:53:04 Stj - olete jõuluks koju tulnud? M.Kaljurand - jah, isegi aastavahetuse olen kodus.
00:53:14 Stj tänab, lõpetab int, saate, lõputiitrid, ERR kõll.
Faili nimi: 2011-002695-0099_0003_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2011-002695-0099
Kestus: 00:53:59
Registreerimise kuupäev: 22.12.2011
Registreerimise aeg*: 2011-12-22 18:26:58
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse