ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Elle Kull ja Ivar Heinmaa

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 100
Kestus: 00:52:24
Indeks: 2012-002695-0100
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 12.01.2012
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:16 Stuudio üpl, stj Priit Kuusk (kpl, subt) alustab saadet, tutvustab esimest saatekülalist - Elle Kull (näitleja, endine poliitik, 1998 aastast UNICEFi Eesti Rahvuskomitee president)
00:00:35 Stj - olete öelnud, et näitleja amet (:00:52: subt - Elle Kull) on ilus ja õilis ja samas hirmutav.. Elle Kull näitlejaametist... - usun, et see on inimeste teenimine..
00:02:35 Stj - aga hirmutav on see, et kõik rollid tuleb isiklikult läbi elada? E.Kull - mitte sellepärast.. aeg-ajalt ei saa, ei suuda end teostada.. näitleja ei ole peaaegu kunagi endaga rahul (toob näite Aarne Ükskülast).
00:03:45 Elle Kull filmis "Ukuaru" mängimisest (1973, lavakunstikooli ajal). EK - ..tagantjärgi ütlen, et see oli üks normaalsemaid töid.. suur vedamine.. tegemise hetkel põdesin.. norisin enda kallal..
00:05:17 Stj - nüüd enam ei nori enda kallal? E.Kull - no ikka, praegu on lihtsalt vähem töid.. inimene vaatab tavaliselt ennast kriitilisemalt kui teisi.
00:05:32 Stj - millest on tingitud, et on vähem töid? ..kas pole rolle, mida tahaks teha või vahepealne elu poliitikas, heategevuses..? E.Kull - ma ei ole otseselt üheski teatris.. aeg-ajalt on mõni filmisuts, teatritöö.. ega ma ei kibele ekraanile..
00:06:03 Stj - aga suurde teatrisse? E.Kull teatrist kui oma kodust. EK - ..aga ma ei kahetse neid teisi asju ka.. hea kogemus, pagas..
00:07:12 Stj - nüüd mängite väikestes truppides..mis kogemusi see andnud? E.Kull - ..vahva kogemus.. Haapsalu See teatri näitlejad said sõpradeks..
00:07:44 E.Kull Agatha Christie kriminullist Haapsalu See teatris ("Kutse mõrvale").. - Leida Rammol oli suur osa.. EK kokkusaamisest projektitükkides näitlejatega, kellega pole enne teatrites tööd teinud, näit Helgi Salloga..
00:08:25 Stj - praegu on uue etenduse proovid.. E.Kull - jah,13.veebruaril tuleb lavale "Kala neljale".. EK töödest uute kolleegidega.. - alati põnev.. töö on töö, seal ei saa mingeid allahindlusi teha.
00:08:54 Stj - ..kelle jaoks näitleja on laval - enda, publiku? E.Kull näitlejatööst proovi ajal.. EK - aga lõpptulemusena iseenda lõbuks ei tohiks küll mängida.. mängida tuleb partnerile, terviku jaoks.. aga kahtlemata publiku jaoks me harjutamegi.
00:10:07 Stj - ...kuidas te võrdlete tele, teatri, kino tööd? E.Kull - kõige kergem on mul mängida filmis.. (võrdleb teatris ja filmis mängimist).
00:11:28 Stj - ..mis on müstiline kaameratunnetus? Mitte kõik teatrinäitlejad pole filmis usutavad.. E.Kull - kaamera ees ei tohi mängida, peab ainult mõtlema.. Ekraan on nagu luup, kui seal on tühjus silmis või mõttes, see paistab kohe välja.
00:12:45 Stj - ..teatrikriitik M. Mikomägi ütles, et teleseriaalid rikuvad Eesti noori näitlejaid - rebivad end tükkideks.. E.Kull- ..näitlejal on päris hea proovida teha kaasa mõnes seriaalis, filmis.. (:13:22: subt - Täna saates: Elle Kull). Erinevad kogemused head.. EK reklaamis pealelugemisest..
00:13:56 Reklaami sisu eetilisusest. Stj - ..kui õhutatakse laenu võtmist, see ei ole enam hea maitse piirides.. E.Kull - täpselt, oleneb, mida sa reklaamid..
00:14:31 Stj - olete kokku lugenud oma erinevaid rolle? E.Kull - ei, aga tänu raamatule ("Unes ja ilmsi") on mul mingi nimekiri.. EK oma tööde mitteülesmarkimisest ja ülesmärkimisest oma ema poolt.
00:16:09 Stj - te pole nostalgitseja tüüp? E.Kull - tavaliselt pole aega nostalgitseda..
00:16:33 Stj - mõned rollid on kirkalt meeles, mille kohta saab öelda, et olid head enne, on seda nüüd ja edaspidi? E.Kull - mõned tööd on.. "Pisuhänd" tervikuna oli tore.. EK "Pisuhännast". EK- minul mõõdupuuks pigem see, kas kannatab veelkord vaadata..
00:18:32 Koostööst abikaasa Ago-Endrik Kergega. Stj - olete maininud, et see on olnud väga raske.. E.Kull - järjest kergemaks on läinud.. tavaliselt mõtleb inimene ise oma raskused välja.. mina ei suutnud eraelu ja tööd lahus hoida..
00:20:05 Stj- kas pingega mõne lavastuse valmimisel tekkisid Kergega isklikud tülid? E.Kull - ei.. kodus pole oluliselt klaaritud, pigem võtteplatsil.. see minu viga pigem.. näit Panso kasvatas mulle kooli ajal nö paksu nahka.. et töö tegemisel öeldakse märkusi, on normaalne.. tegelikult ma ise ootan abi..
00:21:25 Stj - Panso mängis kooliaja jooksul läbi terve spektri erinevatest lavastajatest? E.Kull - jah.. teatris ikka aeg-ajalt karjutakse, see normaalne.. Märkusi peab oskama kuulata, Panso ütles, et teda ajab hulluks, kui ta peab ütlema näitlejale kolm-neli korda ühte ja sama asja.. Lavastaja paneb kokku ju tervikut..
00:22:04 Näitlejapoolsetest ettepanekutest lavastajale tööprotsessis. E.Kull - .. see on normaalne.. EK toob näite Mikiveri ütlemisest - proovis võib teha kõike.
00:23:10 E. Kulli teatrist poliitikasse astumisest. E.Kull võrdleb poliitikuid ja näitlejaid. EK - väga kontrastsed ametid.. Näitlejate relvaks ausus, siirus, ehedus, poliitikute silmis on nende omadustega inimene poliitiliselt puudega.
00:24:27 Stj - kas see kehtis ka teie kohta? E.Kull - Ela Tomson oli mu nö isiklik abistaja, kes vaatas, et ma lollusi ei teeks (naerab).. Ideaalis peaks olema poliitika rahva aus teenimine.. Kahjuks on seal teised mängud.
00:25:49 Stj- mõned aatemehed, kes idee eest võitlevad, ikka on? E.Kull- on,aga neid pole palju.
00:26:00 Stj - on väljend: poliitikasse minnakse idealistina, lahkutakse küünikuna.. Missuguseid kogemusi saite? E.Kull - küünikuks ma lausa ei muutunud.. Elu pagasina oli see hea, aga psühholoogiliselt oli raske taluda..
00:27:42 Stj- nüüd rakendate oma aega lavastustega.. mis töös on? E.Kull - jah, praegu õnneks on tööd.. mingi aja peab rabelema kahe linna vahet.. ikka on tore.
00:28:00 Stj - lugesin teie raamatut ja sain aru, et te näete ja kogete asju, millest paljud ei saa aru - ended, kehavälised kogemused, unenäod.. E.Kull - .. mingil perioodil huvitusin sellest, süübisin.. On ju olemas teine reaalsus.. Mul on nüüd teadmised sellest reaalsusest kukla taha pandud.. Kõik hakkab pihta mõtetest- millega ennast seod, mida ligi tõmbad.. Imelikud kogemused.
00:30:20 Stj - kas hirmutavad kogemused? E.Kull - enamus ei hirmuta.. Hea pagas. Ma tean, et need asjad on olemas, aga ma elan reaalset elu.. Stj - nemad ei juhi sinu otsuseid? EK - just, isegi vastupidi.. Lühidalt - me oleme koos, meid on palju ja me oleme seotud, st inimesed omavahel..
00:31:24 Stj - usub, kes usub.. tuleb lihtsalt aktsepteerida mõlemalt poolt? E.Kull - jah.
00:31:30 Stj tänab külalist, lõpetab int.
00:31:38 Saatepea
00:31:44 Stj - P.Kuusk tutvustab teist saatekülalist - Ivar Heinmaa (rindeoperaator).
00:32:08 Stj - ma ei liialdanud (viitab oma jutule saatekülalise tutvustamisel)? I. Heinmaa - ..ma teen teisi töid ka, mitte ainult rindega seoses.
00:32:13 Stj - oled käinud viimaste aastakümnete jooksul (:32:16: subt - Ivar Heinmaa) kõige ohtlikumates maailma paikades, sõjakolletes, viimati Liibüas.. I.Heinmaa - Liibüa oli viimane ohtlikumatest kohtadest.
00:32:33 Stj - vaatasin filmi maailmakuulsatest rindereporteritest.. Nad nutsid süütunde, läbielatu pärast.. See on üsna rõlge ja räige töö, mis sa teed. I.Heinmaa - kohati on. Peab meeles pidama, et mina ei ole maailmaparandaja.. ehk saan kaameraga midagi ära teha. Minu enda paar head kolleegi on siit ilmast lahkunud, närvid pole vastu pidanud.
00:33:09 Stj - kuidas sinul on õnnestunud nö terve mõistuse juurde jääda? I.Heinmaa - operaatoril on lihtsam.. Ma pean mõtlema sündmuste keskel näit kaamera rakurssidele jms... olen sündmustest natukene välja lülitunud..
00:33:44 Stj - ..kui tihti tabad ennast mõtlemast, et mõtlen valesti, et mõtlen - oh, kui ilus kaader, mitte sellele, et reaalsed inimesed kannatavad? I.Heinmaa - alguses mõtlesin, kuidas kaader müüb. Nüüd, kui mul on endal lapsed, siis tundub jube vaadata eriti seda, mida on lastega tehtud.
00:34:26 Stj - kas meestel, kes on kaotanud närvid, elu, perekonna, vaimse tervise, on olnud nö päästik, mis on vallandanud lõpliku protsessi? I.Heinmaa - kindlasti.. IH räägib oma Soome kolleegist, kellega on käinud erinevates sõdades, Tšetšeenia sõdades.. kes läks aastaid hiljem rongi ette.
00:35:31 Stj - mis tema päästik oli, kas ta nägi midagi? I.Heinmaa - ei tea, paljud on õrna hingega.. Enda puhul olen täheldanud, et midagi uut enam ei tule.. et olen kõike kuulnud, kohati tundub, et mulle läheb see ühest kõrvast sisse, teisest välja.
00:36:12 Stj - ütlesid, et sul on üks kriteerium, mille puhul paned selle ameti päevapealt maha. I.Heinmaa - jah, kui tuleb sõda, loodusõnnetus, kuhu ma ei julge minna, on minu töö tehtud.
00:36:27 Stj - siiani pole sellist tunnet olnud? I.Heinmaa - siiani pole olnud.
00:36:29 Stj - mida tunned, kui Soome kolleegid jälle ütlevad, et Ivar, kott kokku ja lennukile? I.Heinmaa - kui uudistest saan teada, et midagi on juhtunud, vaatan kohe, kus mu telefon on, et keegi kindlasti helistab.. Omastele on palju raskem koju jääda. Arvatakse, et seal, kus ma käin, kogu aeg tulistatakse..
00:37:16 Stj - CNN ja BBC.. I.Heinmaa - täpselt.. näidatakse neid kaadreid, kus midagi juhtub. IH toob näite piiramisrõngast Bosnias, Saraajevos..
00:37:38 Stj - oled mõelnud, et piisab ühest paugust? I.Heinmaa - olen, aga olen nii tark juba, et igale poole kuulide ette ei roni.. ükski kaader ei ole nii hea, et tasub oma eluga riskida.
00:37:57 I.Heinmaa kirjeldab protsessi minekust kuni kohapeale jõudmiseni.. IH - kui lõpuks kohapeal kaamera käima saan, tunnen ennast nagu kala vees.
00:38:57 Stj - tunned ennast hästi elus olevat? I.Heinmaa - väga, väga.
00:39:00 Stj - rindereporterite filmist nägin, et kõik, kes on kriisikoldest tagasi tulnud, rääkisid, et normaalne elu tundub igav ja mõttetu.. I.Heinmaa räägib oma tunnetest pärast pingelist sisside filmimist Nigeerias, Port Harcourtis, kus õliplatvormil hoiti pantvange. (:39:52: subt- Täna saates: Ivar Heinmaa)
00:40:12 Stj - kui palju on sul surmalähedasi kogemusi olnud? I.Heinmaa - seda ei tea, kui palju mind keegi sihtinud on, aga minu poole on tulistatud 5-6 korda.. Bosnias ja Afganistanis oli miinile astumine väga lähedal..
00:41:02 Stj - kas oled mingit väljaõpet saanud? I.Heinmaa - väljaõpet pole, kõik on ajapikku tulnud.. IH räägib, kuidas talle on antud Makarovi relv kätte, et kui midagi, siis tulista.. IH-kui ei julge tulistada, siis ei tasu tsirkust teha, parem on käed üles tõsta..
00:41:57 Stj - kas see siis aitab, kui tõstad käed üles, et "Press"? I.Heinmaa - oleneb kohtadest, alati see ei aita.. võib olla vastupidi (toob näiteid).
00:42:22 Statistikast, kui palju eelmisel aastal ajakirjanikke sõjakolletes surma on saanud. Stj - 60 .. I.Heinmaa - paljud neist on kohalikud, meie teeme oma töö ära ja lahkume, aga kohalikud abistajad paneme kohati ohtu. Peame nende julgeolekuga arvestama.
00:43:22 Stj - võrdle erinevaid kriisikoldeid.. oled kokku lugenud, mitu kohta oled läbi käinud? I.Heinmaa - ..kuskil 95 maad. Õuduste poolest on kõige hullem olnud Tšetšeenia..
00:43:52 Stj - ..mis teeb ühest sõjast eriti õudse? I.Heinmaa räägib Tšetšeenia sõjas nähtust, mõlema poole julmusest jms.
00:44:20 Stj - sa ei ole halvas mõttes raisakotkas, et filmin kõike..? I.Heinmaa Sarajevos serblaste ja prantslaste lahingust, mida filmisid jänkid.. - kui kedagi maha ei lastud, siis mitmed ütlesid, et päev läks puu taha..
00:45:07 Stj- see on ülim küünilisus pehmelt öeldes. I.Heinmaa- see amet muudab selliseks.
00:45:15 Stj - kui palju võtab aega, et sellisest tööotsast välja tulla? I.Heinmaa - jube kiiresti.. mingid pildid jäävad ajusoppi küll..
00:45:38 Stj - unes ei näe oma tööd? I.Heinmaa - ei.. IH oma unenägudest.
00:46:05 Stj - teed praegu Tšernobõli filmi.. I.Heinmaa - jah, Tšernobõli likvidaatoritest.. Stj - kas sa tahaksid teha midagi ilusat, näit loodusfilmi? IH - olen ka seda teinud, osades kriisikohtades võtad loodusplaane ka ..
00:46:48 Tšernobõli filmist. I.Heinmaa - film meestest, kes käisid 26 a. tagasi katastroofi likvideerimas..
00:47:05 Stj - milline see film on - morbiidne, lootusrikas? I.Heinmaa - katsume analüüsida tuumaenergiat. Film algab Jaapanist, Fukushimast..
00:47:29 Stj - käisid Jaapanis ka? I.Heinmaa - olime 5 päeva pärast tsunamit kohal.
00:47:42 Stj - mis tunne on loodusõnnetuse kohtades, kas neid vaatad teise pilguga? I.Heinmaa - ei .. mu karjäär algas Armeenia, Spitaki maavärinast 1988.aastal, sealt saingi tunde, et seda tööd tahan teha. Aga nüüd Jaapanis nägin, kui võimas on loodus..
00:48:41 Stj - sa tahad anda inimestele edasi adekvaatselt seda, mis maailmas toimub, oled siiski maailmaparandaja? I.Heinmaa - jah, kaameraga. Minult on küsitud, kas on vahel tahtmine ise ka relv haarata.. Stj - hiljuti olid sunnitud seda Hollandi ajakirjanikud tegema.. IH -..kui saab, siis tuleks ikka äraseletamise tee valida..
00:49:28 I.Heinmaa hiljutistest Liibüa sündmustest - olen käinud paljudes moslemiriikides, Liibüa oli üks lihtsamaid, kus tööd teha. Stj- sa ei tundnud, et elu ohus? IH - absoluutselt.. IH räägib Liibüas oldud ajast, Muamar Gaddafi tapmise päevast, õhkulastud kuuliga pihtasaanutest..
00:51:04 Stj - ma ei tea, kui palju mahub inimese sisse selliseid lugusid? I.Heinmaa - kunagi peaks raamatu kirjutama. Stj - on kõik meeles? IH - praegu on üllatavalt hästi meeles.
00:51:22 Stj tänab külalist, lõpetab saate, lõputiitrid, ETV ident
Faili nimi: 2012-002695-0100_0003_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2012-002695-0100
Kestus: 00:52:24
Registreerimise kuupäev: 13.01.2012
Registreerimise aeg*: 2012-01-13 14:26:17
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse