ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Arvo Kruusement ja Tuuli Roosma

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 116
Kestus: 00:52:01
Indeks: 2012-002695-0116
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 03.05.2012
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:16 Stuudio, stj Priit Kuusk alustab saadet, tutvustab saatekülalist - Arvo Kruusement (eesti stsenarist, filmilavastaja ja -näitleja; mängufilmi "Kevade" režissöör; 30. aprillil 2012 kuulutati "Kevade" Eesti sajandi filmiks).
00:00:34 Stj - .. olite "Kevade" tegemisel juba täismees, 40 aastane.. kas selline meistriteos pani pingeid peale, et järsku see jääbki minu parimaks tööks? Arvo Kruusement (:00:55: subt, kpl) - ei, arvasin, et ma teen veel paremaid filme.. Teatris jäi mu esimene töö ka mu kõige tähtsamaks - sain 1958. aastal üleliidulisel noorte lavajõudude ülevaatusel, Viktor Rozovi "Rõõmu otsinguil" lavastamise eest I koha..
00:01:56 Stj - ...mis on "Kevade" fenomen..? A.Kruusement - nagu te ise ütlesite - tuhat asja, mis peab täpselt paika minema... Film on ehtne, autoritruu, siiras oma tegelaste tõttu..
00:03:05 Stj - eesti filmide klišeedeks on must masendus, kurbus.. aga "Kevade" on isegi kohati liiga ilus.. A.Kruusement - liiga ilus öeldi "Suve" kohta (daže lošodi.. - isegi hobused on ilusad), kui filmi tegemise ajal käidi kontrollimas.. Ma ütlesin, et ilu ongi see, mis jääb.. AK ilu säilitamisest..
00:04:06 Stj - ..kuidas teist sai filmirežissöör..? A.Kruusement filmipisikust Saksa okupatsiooni ajast.. Tolleaja kinos käimisest.. Headest filmidest viini koolkonna näitlejatega.. loetleb näitlejaid..
00:05:52 Stj - siis te tahtsite ise ka filminäitlejaks saada? A.Kruusement - jaa.. Siis ilmus O.Lutsu raamat "Soo", hakkasin kirjutama sellest stsenaariumit.. jms.. Nõukogude okupatsiooni ajal näidata trofeefilme.. Alateadlikult ma mõtlesin filminduse peale.. AK Tallinna Teatriinstituuti astumisest.. Moskvasse õppima minekust (GITIS).. - mõtlesin, et lähen hiljem Moskva Kinoinstituuti.
00:09:50 Stj - aga tulite Eesti Draamateatrisse näitlejaks.. A.Kruusement - ..ma tutvusin Moskvas Kinoinstituudiga, aga mulle see ei meeldinud- sisulist õppetööd ei olnud.. Mõtlesin lõpetada GITIS-e. Tagantjärele - GITIS-e lõpetanud filmilavastajad Kiisk, Kromanov, Kruusement on kolme esimese hulgas, eks ole? (naerab)
00:10:35 Juhustest, märkidest, mis elu suunavad.. A.Kruusement "Kevade" 10 aastat kapis vedelenud stsenaariumi tema kätte sattumisest.. - peatoimetaja Lembit Remmelgas ütles, et võtke stsenaarium ja tehke see ära.. Mats Traat oli valmis aitama..
00:12:46 A.Kruusement otsustamise raskusest, kas hakata "Kevadet" tegema.. Näitlejate-laste valimisest filmi nii, et filmitegelased ja raamatut lugenud inimeste ettekujutused neist läheksid kokku - selle tähtsusest.
00:13:47 Stj - hirm vastutuse ees kirjandusklassika ekraniseeringu puhul oli kõige pikema arutelu koht? A.Kruusement - jah, ja see saatis filmi tegemise lõpuni välja.. AK kahtlejatest, kas üldse midagi välja tuleb.. Moskvast saadetud kirjast stuudio direktorile Danilovitšile, et "Kevadet" mitte teha.. AK - õnneks mulle seda kirja ei näidatud.. (:15:12: subt - Täna saates: Arvo Kruusement)
00:15:26 Tallinnfilmi meeleoludest "Kevade" tegemise ajal. Stj - kas oodati midagi suurt või läbikukkumist? A.Kruusement - ..mida enam me jõudsime töö lõpule, seda rohkem sai stuudios selgemaks, et film tuleb vääriline Lutsu jutustusele.. et ta rahvale nii meeldima hakkab, ei arvanud keegi..
00:17:07 Stj - ..üle poole miljoni vaatajat - kas see arv vapustas? A.Kruusement - teatavas mõttes jah, aga "Reliikvia" lõi veel suurema rekordi (700 000 esimese aasta jooksul).. 1972.a. tehti "Kevadest" 2692 koopiat päris filmilindile- see ehmatas..
00:18:03 A.Kruusement nö Kevade filmilaste elude muutmisest.. nende elust, praegustest tegemistest..
00:20:51 Filmilaste-näitlejate seostamisest O.Lutsu tegelastega läbi elu.
00:21:01 A.Kruusement ideest teha film "Nimed marmortahvlil", M.Traadi stsenaariumi järgi.. Võrdleb oma filmimõtteid Elmo Nüganeni tehtud filmiga.. - meil oleks film rohkem autoritruu.. AK reaalsetest koolipoistest Vabadussõjas.. AK - minul oleks film kindlasti teine tulnud, sest mina olen näinud sõda, verd ja laipasid..
00:21:49 A.Kruusement oma tööst lastega, töötamise taktikast, filmide tegemisest rahva jaoks - .. nõudlik, järjekindel peab olema.. Kui on vastutusrikas töö, ükskõik milline, peab seda tõsiselt võtma.. Me teeme filme vaataja jaoks, tahame, et ta kinno tuleks... Kui vaatajaid on ainult mõni tuhat, siis ei maksa raha raisatagi..
00:23:23 A.Kruusement filmidest "Suvi" ja "Sügis".. - peateos on siiski "Kevade".. statistiliselt ületasid need filmid kõik ootused võrreldes näiteks teatrilavastustega.. AK Mats Traadi juurdekirjutistest "Sügise" stsenaariumisse Eesti omariiklusest.. AK - ..film tehti valmis ju 1990.aastal, enne putši, enne Eesti taasiseseisvumist..
00:25:26 Stj - pärast "Sügist" te enam filme pole teinud.. A.Kruusement - olin siis juba pensionär.. 90ndatel Tallinnfilm lagunes.. Mul olid ideed, aga aeg teeb oma töö, noored tulevad peale..
00:29:02 Stj - kas teil jäi pikaks ajaks see hingele, et ei saanud "Nimed marmortahvlil" teha? A.Kruusement - (naerab) ma sain infarkti, aitab sellestki..siis ütlesin ära ja kõik.. ütlesin, et otsige keegi teine tegija.
00:29:48 Stj - milline film eesti kirjandusklassikast on puudu? A.Kruusement - .. peaks olema teos, mis kajastaks eesti rahva olemust, võitlust.. et teha heas mõttes patriootlik film, mis tõstaks rahva enesetunnet, vaimu, eneseteadvust.. Võiks teha midagi "Kalevipoja" moodi (naerab)..
00:32:11 Stj - räägitakse, et mees peab oma elu jooksul ehitama maja, istutama puu... A.Kruusement - olen ehitanud suvila.. mände, kuuski, puid olen istutanud palju.. õunaaeda olen rajanud umbes 5 korda..
00:33:01 Stj - kas teie lapselapsed saavad neid õunu võtta, mida teie olete istutanud? A.Kruusement - jaa, jaa.. AK õuntest lastelastele..
00:33:34 Stj lõpetab int
00:33:43 Saatepea katke
00:33:49 Stuudio, stj P.Kuusk tutvustab teist saatekülalist - Tuuli Roosma (eesti teleajakirjanik, produtsent ja saatejuht; läheb oma perega Siberisse jumalasõna kuulutava Vissarioni ja tema jüngrite juurde aastaks elama, et filmi teha).
00:34:13 Stj - ...lähete selle kuu jooksul aastaks pärapõrgusse Siberi külla, kus pole elektrit jne jne.. Tuuli Roosma (:34:26:-subt) - no pärapõrgu pole selles kontekstis õige sõna (viitab sõnale põrgu)..
00:34:34 Stj - ..räägi selle mineku ideest, mida te tahate teha või kogeda..? T.Roosma - ..minu mees, Arbo Tammiksaar ja Jaak Kilmi, Margus Õunapuu produtsendi käe all, teevad filmi.. minu roll on lihtsalt minna oma mehega kaasa, toetada jms..
00:35:14 Stj - kui palju sa sellest tead- kuhu sa ikkagi lähed? T.Roosma - midagi tean, midagi ei tea.. oleme seal koha peal põgusalt käinud..
00:35:36 Stj räägib Vissarionist - endine liiklusmiilits; tundis, et on uuestisündinud Jeesus ja hakkas jumalasõna kuulutama oma tõekspidamiste järgi; tal on suur hulk jüngreid üle maailma.. T.Roosma - jüngritest - kohapeal on 5000, 5000 teevad ettevalmistusi, et sinna minna.. usuvad maailmalõppu mingil moel..
00:36:34 Stj - maailmalõpp peaks tulema selle aasta lõpus? T.Roosma - jah, selles mõttes läheme mugavasse kohta.
00:36:40 Stj - ..sinu mees on katoliiklane, kas sina usud jumalasse? T.Roosma räägib oma suhtest usku - olen pigem nagu tavaline eestlane, ei usu ja ei eita usku...
00:37:26 Suurtest elumuutustest.. Stj - seal ei ole glamuuri, telesaateid jms.. T.Roosma - see oli minu viimane grimm enne äraminekut. Arvan, et inimene võiks kogeda palju erinevat.. Selle minekuga on võimalus pakkuda lastele loodusega kooskõlas elamist..
00:38:33 Ühiskonna korraldusest vissarionlaste kogukonnas, soorollidest.. T.Roosma - ..seal valitseb patriarhaat.. traditsioonide hulka kuulub ka oma mehe jalgade pesemine.. Mehed võtavad aktiivselt osa ühiskondlikust tööst, naiste asi on hoida kodu korras.. Elu on seal füüsiliselt väga raske.
00:39:37 Stj - millised on su suuremad hirmud enne sinna minekut? T.Roosma - pigem ma ootan seda aega põnevusega..
00:40:05 Stj - mis see lõpptulem peaks sinu jaoks olema? T.Roosma - mul pole eesmärke, ma lihtsalt tunnen inimlikku uudishimu - kuidas ja miks nad nii elavad.. võib olla on neil mingid vastused, mida kasutada oma elus ära..
00:40:39 Stj - põhiline väljund on film, mida jutustatakse läbi kohalike ja sinu laste silmade? T.Roosma - põhiline on film, mis räägib vissarionlastest, kes usuvad maailmalõppu.. ja ometi on seal laste sündivus ja laste hulk väga suur..
00:41:30 Stj - on sul plaan B, juhul kui sa ei taha seal enam olla või lapsed tahavad koju?.. T.Roosma - on hea, kui inimesel on vahel elus raskusi, see on see, mida ma pigem põnevusega ootan..
00:42:02 Stj - millega on kõige raskem siinsest elust hüvasti jätta? T.Roosma sealsest väikesest elamisest ja ebamugavustest seal.. TR- samas mina sain sooja vee majja, kui olin 22 aastane, 1997.aastal, nii et mingit šokki ka ei tule..
00:42:57 Ettevalmistustest Siberisse minekuks. T.Roosma - ..me mõtlesime selles suunas juba enam-vähem aasta tagasi, nii et pigem on olnud vaimne valmispanek sinna minekuks.. Praktiliselt pole ettevalmistustega veel pihta hakanud.. (:43:38: subt - Täna saates: Tuuli Roosma).
00:43:39 Stj - ..millised on teie kokkulepped, mida hakkate seal tegema... ? T.Roosma - kardan, et meil on seal liiga palju tegemist. TR vissarionlaste reeglitest... TR - ilmselt tuleb meil nii palju tegemist, et stressi, ülemõtlemist ei tule.
00:45:04 Stj - millal oled viimati midagi maha istutanud..? T.Roosma - midagi ma sellest ikka tean.. kartulipõldu pole ise otseselt pidanud.. kindlasti on seal lahkeid inimesi, kes esimestel kuudel meid aitavad..
00:45:33 Stj - te peate ka ise kogukonnale midagi pakkuma, tegema- mida teie pakuksite? T.Roosma - ..tõenäoliselt ma õmbleksin neile midagi..
00:45:54 Sinna minekust kui millestki suuremast kui lihtsalt seiklus. Stj -.. sa paned tüki oma elust filmi? T.Roosma - film otseselt meie elu kajastama ei hakka, film hakkab kajastama kohalikke lapsi, kes on seal sündinud.. nende maailmapildist.. T.Roosma ja stj seiklustest...
00:46:50 Stj - film võib tekitada ka paksu verd.. see võib mõne arvates olla saatanast..millised teie kokkulepped on? T.Roosma - õnneks on kokkulepped olemas. Ühiskond on seal hierarhiline ja kõrgemalt poolt on meil antud vaba juurdepääs kõigele..
00:47:18 Stj - kas sa ise tahaksid kohtuda isa Vissarioniga, intervjueerida teda? T.Roosma - muidugi tahaks.. tõenäoliselt tahaks intervjueerida teda järgmise aasta alguses.. siis kui on juba pilt selge.
00:47:43 Nö maailmalõpust.. T.Roosma - .. vissarionlaste uskumus on pigem see, et aasta lõpus toimuvad maailmas suured muutused, looduskatastroofid jms... Nemad oleksid siis nö Noa laev..
00:48:44 Vissarionlastest filmi tegemise ja Siberisse elama minemise ideest.. Stj - kes oli idee autor? T.Roosma - .. Jaak Kilmi, Margus Õunapuu.. ja Arbo Tammiksaar liitus nendega vist mõnevõrra hiljem..
00:49:22 Stj - mis su esimene reaktsioon oli, kui kuulsid sellest ideest? T.Roosma oma ammusest kindlast tahtmisest olla üks aasta ära kusagil looduses.. TR - ..Baturini "Karu südamest" sai Siber südamelähedaseks.. kujutasin ette, et sellist elu võiks mingi aja vältel elada.... Arbo arvas sellel ajal, et eestlane Siberisse vabatahtlikult ei lähe.. kuid ükskord pärast Moskva filmifestivali ütles ta, et me lähme Siberisse.
00:50:13 Stj - ..mis asjast on sul kõige raskem loobuda, kui sinna lähed ja millest sa kindlasti ei loobu? T.Roosma - ..ma tõesti vajan vähe, mul on hea meel, et on piirangud. Ma tahan teada saada, kui vähesega on võimalik hakkama saada, kui minna neljaliikmelise perega.
00:50:52 Stj - poistele võtad kaasa nende lemmiklego või voolite kohapeal puulusika..? T.Roosma - poiste vanus on 3 ja natuke peale.. nad õpivad ise voolima.. öeldakse, et neljaaastased on seal iseseisvad, peavad ise hakkama saama..
00:51:16 Stj lõpetab int, saate, lõputiirid, ETV ident
Faili nimi: 2012-002695-0116_0001_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2012-002695-0116
Kestus: 00:52:01
Registreerimise kuupäev: 04.05.2012
Registreerimise aeg*: 2012-05-04 01:21:02
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse