ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

ENSV: Ükskord me võtame…

Saada link

Media

Sarja pealkiri: ENSV
Osa nr.: 85
Kestus: 00:27:30
Indeks: 2016-002814-0085
Režissöör: Piirsoo Marko
Esmaeeter : 19.01.2017
Kategooria: Lavastuslik → komöödiasari
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Tiiter: september 1988
00:00:06 Aino (HELENE VANNARI) tuleb ruumi, võtab ämbri ja harja. Äkki märkab punalippe ja imestab, kuidas need sinna said. Aino ütleb lippudele, et nad on igatahes kindlas kohas. Aino suudleb lippu ja lahkub ruumist.
00:01:00 Saatepea
00:01:33 Tiiter: LXXXV osa, Ükskord me võtame...
00:01:39 Tuli pannakse põlema, Aadu (FELIKS KARK) ehmatab diivanil üles ja hakkab karjuma. Sirje (LAINE MÄGI) ütleb, et mis Aadu sonib, tema on ju. Aadu räägib, et äkki läks nii valgeks, ta mõtles, et tulevad jälle need punakotkad munema. Sirje ei teadnud, et Aadu jälle nende diivanile magama tuleb, Aadul on kardinad ees, aga õues on juba suur valge. Aadu arvab, et kui juba pimendus, siis olgu juba totaalne.
00:02:05 Aadu ütleb, et isegi punkris pead tõmbama pläru peopesas, muidu saad punase märgiga otsaette. Aadu otsib sigarette. Sirje näitab, et laual on. Aadu võtab Priima sigareti ja räägib, kuidas ta istus pubkris ja luges eesti rahva kannatustest ja siis käis äkki pauk. Sirje hakkab naerma ja ütleb, et vetsuuks paukus. Aadu uurib, kuhu Sirje nii vara läheb. Sirje ütleb, et läheb tööle, täna on Eestimaa Laul. Sirje tahab teada, kas Aadu ei tule Lauluväljakule. Aadu tahaks minna, aga kardab, et tibla viskab pommi rahva sekka. Aadu arvab, et mõni eestimeelne mees peaks reservis ka olema.
00:02:52 Sirje lahkub
00:02:55 Aino (HELENE VANNARI) äratab pahaselt poeg Jüri, et mida ta tukub, väljas juba suur valge. Jüri (ARGO AADLI) sonib midagi läbi une. Aino imestab, et Jüri sonib, sest tema on ju seal. Jüri räägib, et tal hakkas sees hirmsasti keerama, ta mõtles, et rahvarahutused on ja küsib, mis kell on. Aino ütleb valjult, et pool kümme. Jüri ajab ennast istuile ja koperadb õllepudelitele. Aino pahandab, et Jüri on hakanud jälle õlut lakkuma.
00:03:20 Jüri räägib, et talle ei tule ilma õhtuse õlleta uni silma, keerulised ajad on. Aino ütleb, et tal on Jüri abi vaja. Jüri ütleb, et ei ole. Aino vastu, et on küll, et Jüri võtku kohe oma auto ja nad kihutavad Aino töö juurde. Jüri küsib, mispärast.
00:03:36 Illar (RAIVO E. TAMM) on leti taga. Tuleb sm Võsa (PAUL LAASIK), kes lootis eest Atsi leida. Illar selgitab, et Ats on Viljandis lasteaiarühma kokkutulekul. Illar küsib kohe, kui palju ta "Kurge" paneb. Võsa ei taha üldse. Illar küsib, kas neerud on läbi. Võsa ütleb, et neerudega on kõik korras. Võsal on Illarile salajutt. Illar tahav kuulda enne kui haisema läheb.
00:04:12 Võsa küsib, kas Illar teab, mis üritus täna lauluväljakul toimub. Illar noogutab. Võsa räägib, et halb on selle juures see, et nad korraldasid selle koos karskusühinguga. Illar küsib, kes meie. Võsa ütle: meie! Võsa selgitab: meie, kui Rahvarinne, Eesti Raadio jne. Võsa küsib, kas saaks teha nii, et seda karskusühing ei teaks, et kui nad tahaksid õhtul baari väikese seltskonnaga tulla tina panema... Illar ütleb, et milles küsimus, nad teevad ettemaksu ära ja baar ongi reserveeritud. Võsa küsib kui suur ettemaks on. Illar ütleb, et sadakond rutsi. Võsa lööb käed. Võsa tahab veel kokku leppida, et õhtul valget veini ei paku, ainult punast.
00:05:10 Illar küsib, miks. Võsa selgitab, et mõned endised kolleegid pole julgenud veel värvi vahetada. Illar kehitab õlgu ja ütleb: kuidas seltsimehed soovivad.
00:05:30 Sirje (LAINE MÄGI) tõreleb kellegagi telefonis, et tal pole neid asju kusagilt võtta ja vistab toru hargile. Keegi koputab, Sirje hüüab: sisse! Tuleb Kaire (MAIKEN SCHMIDT), kelle peale Sirje heldib. Sirje küsib, mis tal mureks ja pakub istet. Kaire räägib, et tantsutrupil oleks vaja uusi esinemiskostüüme, äkki on tehasel mingit materjali. Sirje raputab pead ja ütleb, et limiidid on nii kokku kuivanud. Sirje pakub välja, et ehk saab mingitest vanadest riietest midagi ümber teha ja loetleb, mida on. Kaire ei sütti sellest pakkumisest.
00:06:12 Sirje vabandab, et ta üldse midagi sellist pakkus, sest nende tehase tantsijad peavad ikka esinduslikud välja nägema - samet, siid ja sits. Kaire tuli mõte, kas klubi punanurgast võiks lippe võtta ja neist midagi õmmelda. Sirje küsib pahaselt, kas Kaire tahab ENSV lipust seeliku teha ja sellega tantsida, tööpunalipunarmad küljes, mida partei ja KGB selle peale ütlevad. Kaire vabandab, et see oli tal loll mõte ja hakkab minema. Sirje naerab ja ütleb, et tegi nalja ja ütleb, et see on geniaalne ja tahab kohe vaatama minna, kus need lipud on. Naised lähevad koos.
00:07:08 Illar (RAIVO E. TAMM) poleerib pokaale. Tuleb Aadu (FEILKS KARK), Illar küsib, kas Aadi võtab 100 või 200. Aadu räägib, et enne õhtut ei võta midagi. Illar küsib, miks ta üldse tuli. Aadu tuli pinda sondeerima. Aadu küsib, kas Eestimaa Laulu järel võiks ta õhtul oma inimestega tulla baari, et kõik ei taha nendega koos semmida, kes on üleöö värvi vahetanud. Illar ütleb, et kahjuks on baar juba reserveeritud. Aadu ütleb, et ta oleks ka tasunud Illarile selle eest, aga kui ta ei taha, siis ei taha. Illar haarab võimalusest kinni ja ütleb, et siis on teine asi. Ainuke asi on, et nad peavad ühe teise grupiga seda ruumi jagama. Aadu ütleb rõõmsalt, et pole probleemi ja lööb käed.
00:08:20 Aadu ütleb veel, et õhtul punast veini ei paku, punast võtavad alles siis kui Eesti Vabariik on .... Illar ütleb, et nagu härrad soovivad. Illar vannub: joppenbuh, mida ma pakun siis? (vaatab pudeleid riiulil)
00:08:42 Kaire (MAIKEN SCHMIDT) proovib punalippu omale ümber ja hüüab: "Käi künast välja solk ja risu". Sirje (LAINE MÄGI) taltsutab teda, sest maja on koputajaid täis. Kaire ütleb, et see on tsitaat valmist, mis on kooli õppeprogrammis sees. Sirje lisab, et oleneb kontekstist. Kaire ja Sirje tassivad lipud läbi koridori. Kaire jätkab valmiga: "See tuleb ette sagedasti ilmas, et siis kui sinust kannetakse tulu silmas ja kiidetakse kõrgelt sind. Kui aga sinu abi pole enam vaja, siis kohe kuuled.mõnituste kaja ja otsas on su hind"
00:09:17 Kaire hoiab Lenini pildiga lippu ja arutleb, et selleks saaks ägedad kostüümid. Sirje ütleb, et tema on käsitöös väga nõrk ja räägib, et kui Pille pidi koolis heegeldatud pajalapüpe tegema, siis oli kogu pere öö otsa üleval, aga lõpuks sai ikka "3"-e. Kaire räägib, et on oma kuldsed käed isalt pärinud, ta olevat kunagi nari jalast küünlajala treinud kui ta noortekoloonias.... Sirje jääb kaaulama. Kaire ütleb, et see pole tähtis.
00:09:42 Sirje uurib, millega Kaire isa tegeleb. Kaire udutab, et isa oli noorte koondises, mängis võrkpalli. Sealt need osava näpud. Aga isa läks nende juurest ära ja nad elasid emaga kahekesi. Sirje ütleb: sa vaene laps. Sirje kiidab, et temal on puutöö jaoks kodus Ats, kes on tööõpetuse õpetaja. Kaire ja Sirje on punalipud lauale laotanud. Kaire räägib, et tal on kõik välja mõeldud ja näitab, millest saaks seeliku allääre. Kaire arutleb, et nüüd oleks Singeri masinat vaja ja küsib, ega neil ei ole. Sirje ütleb, et neil on limonaaditehases, mitte Klementi nim. õmblusvabrik. Sirje ütleb, et tal kodus on masin ja paneb ette seda kodus teha.
00:10:22 Kaire on rõõmus ja küsib, et äkki saab neil kodus kangaid ka värvida. Sirje kinnitab, et saab, Pilel just värvis midagi. Äkki heliseb direktorikabinetis telefon. Kaire küsib, miks Sirje vastu ei võta. Sirje arvab, et äkki neid kuulati pealt, äkki need on organid. Kaire ütleb, et organid on kõik seal, kuhu nemadki lähevad, lauluväljakul. Sirje naeratab kohmetult ja võtab kõne vastu. Alguses ei saa ta aru, kes helistab, varsti saab ta teada, et see on Marju. Sirjel läheb tuju heaks ja ta lepib Marjuga enne lauluväljakut kohtumise kokku. Sirje räägib, et see on tema vana, st uus sõbranna, kes hakkas Rahvarinde bussiga juba Jõgevalt tulema ja nüüd nad saavad kokku.
00:10:26 Sirje palub Kairel lipud ise nende juurde viia, kutsugu Paavo autoga järele. Sirje ütleb, et las jäävad ikka sinna, kes täna õhtul ikka tema kabinetti vaatab.
00:11:39 Aino (HELENE VANNARI) vaatab tühja seina ja imestab, kus punalipud on. Jüri (ARGO AADLI) ütleb: jumal tänatud. Aino kirub, et need kuradi rahvarinnad tulevad õhtul lauluväljakule kokku, nemad otsustasid sm partorgiga, et nad panevad neile oma rinnad vastu. Jüri manisteb ema, et ta hoiaks ennast madalam kui muru, tema enda huvides.
00:11:58 Aino teatab, et tema ei lömitu kapitalismi ees ja tema nina ütleb, et selle taga on kuradi sekretär, kes tema taga nuhib. Aino ütleb vihaselt, et ei kannata teda silmaotsaski. Aino kutsub Jüri kaasa, et nad läheksid lõhna järgi edasi. Aino on kindel, et nad saavad need veel kätte ja Jüri aitab neid transportida. Aino virutab ukse kinni.
00:12:19 Aino (HELENE VANNARI) tõmbab sekretäri kabineti ukse lahti ja kamandab: no nii, kodanlik element, käed eemale meie sümboolikast, muidu ma kägistan sind oma kätega. Jüri (ARGO AADLI) vaatab laua poole ja küsib, kelle peale Aino karjub, seal ei ole kedagi. Aino ütleb, et ta näeb ise ka, et seal pole mitte kedagi, aga muidu sitsib seal kogu aeg (näitab sekretäri koha poole), tääk õlall nagu tunnimehel mausoleumi ukse juures, ei lase isegi direktori jutule minna, kui tema Roheline Seep on jälle ära varastatud. Jüri pakub, et äkki on haigeks jäänud. Aino ütleb, et niisugused ei jää mitte kuangi haigeks. Jüri manitseb, et ärgu ta karjugu, Sirje kuuleb. Aino tahabki, et kuuleb. Aino lükkab Jüri eest ära ja ütleb, et nüüd nad lähevadki Sirje juurde õigust nõudma ja hakkab Sirje kabineti poole minema.
00:12:54 Marju (PIRET KALDA) joob laua taga kohvi. Sirje (LAINE MÄGI) tuleb, tervitab ja küsib, mis juhtus, kas noortega on midagi lahti. Marju ütleb, et noortega on kõik hästi, aga vanadega on nagu on. Sirje uurib, mis vanadega. Marju ütleb, et nedega. Sirje ei saa aru, mis nendega on. Marju ütleb, et on Atsi pärast mures. Marju otsib sõnu ja räägib, et see, mis nad Atsile korraldasid.... teda tundes ta teab, et Atsi loomus on väga õrnakene ja kardab, et nad lõid tema hingekeeltesse väga suure haava. Marju kardab, et Atsi hingekeeled ei helise enam nii nagu varem. Marju ei leia sõnu ja rüüpab kohvi.
00:14:15 Sirje hakkab üleolevalt naerma ja ütleb, et Marju võiks rääkida nagu naine naisele, mitte nagu kirjandusõpetaja. Marju jutustab, et viimasel kohtumsiel juhtus nii...
00:14:41 ARHIIV: Sirje LAINE MÄGI) tutvustab Atsile (MAIT MALMSTEN) oma uut sõbrannat Marjut (PIRET KALDA), millega kaasneb suur segadus.
00:15:57 Marju (PIRET KALDA) tahab öelda midagi Atsi kohta.... aga ütleb siis, et meestega või meesteta, tema tahab enda täna Sirjega vabaks laulda.
00:16:11 Aino (HELENE VANNARI) vaatab läbi Sirje kabineti klaasukse ja küsib, ega Jüril juuksenõela ei ole. Jüri (ARGO AADLI) imestab, et kuidas temal, see peaks ikka Ainol olema. Aino ütleb, et kuidas temal, vanainimesel sellist on ja seletab, kuidas ühes filmis juuksenõelaga lukk kahti muugiti. Jüri imestab, et mis filme ema vaatab ja soovitab linki vajutada. Aino selle peael ei tulnud ja vajutab linki, uks avaneb.
00:16:33 Aino ja Jüri astuvad Sirje kabinetti, kus Aino leiab eest punalipud. Aino kiidab oma head nina ja käsutab Jüri, et too oma auto ette ajaks ja nad saaksid lipud koju viia. Jüri püüab emale selgeks teha, et see on vargus. Aino pole nõus, see on hoopis rekvireeritud vara tagasi rekvireerimine. Jüri isa Nikifor oli rääkinud, kuidas need asjad revolutsiooni ajal käisid. Aino käsutab, et Jüri viiks need ära enne kui need Ermitaaži viiakse. Jüri kerib lippu ümber varda. Aino õpetab, et haaraku lipud kätte nagu puuriit. Aino tahab fašistidele tagasi teha, et kas nemad mõtlesid, kui nad nendesuguseid puuriida otsas põletasid. Jüri haarab lipud kaenlasse ja teeb minekut. Aino õpetab kõrval.
00:17:33 Illar (RAIVO E. TAMM) valab ühte kannu punase ja valge veini ja on endaga rahul, et nii saab mõlemale seltskonnale. Illar maitseb ise segatud kraami üle kannu ääre ja tõdeb, et kärab küll ja võtab ette järgmise kannu
00:18:02 Sirje (LAINE MÄGI) räägib söökla laua taga õhinal, et nad lähevd 5. bussiga lauluväljakule. Sirje vehiba käega ja hüüab: on aeg hakata enda eest seisma. Marju (PIRET KALDA) tõstab ka käe
00:18:14 Vahekõll: Eestlane olen...
00:18:22 Jüri (ARGO AADLI) tuleb punalippudega uksest sisse, Aino tema järel, õiendab kogu aeg ja taob käekotiga. Aino lubab, helistada sm Klaarale ja ütelda talle, et neile on sülle sadanud suur õnn.
00:18:55 Aadu (FELIKS KARK) kuuleb lippudega viimist kõrvaltoas pealt ja kirub, et kaua need tiblad siin askeldavad. Aadu paneb kõrva vastu seina ja kuulatab, mida Aino teisel pool räägib (kirub neid, kes tema reliikiviaga on niimoodi ümber käinud, Jüri palub tal tuure maha võtta). Aadu võtab tühja lillevaasi ja kuulab sellega seina taga toimuvat.
00:19:18 Aino (HELENE VANNARI) tahab näha, kelle taktikepi all see ENSV täna õhtul laulab. Aadu (FELIKS KARK) kuulab ja kirub: kuradi prussakad! Jüri tahab puhata natuke sellest jampsist. Aino ütleb, et ei ta puhka midagi ja taob kotiga Jürile selga ning ütleb, et nemad lähevad nüüd Gastrinoomidesse, sest kõik rahvas on täna lauluväljakul, aga võibolla on poodidesse toodud defitsiiti. Aino veab Jüri kaasa, Jüri ohib, aga läheb.
00:19:53 Vahekõll: Eestlane olen...
00:19:59 Illar (RAIVO E. TAMM) kuulab baaris ülekannet lauluväljakul toimvast Eestimaa Laulust, kõneleb Mikk Mikiver. Tuleb Aadu (FELIKS KARK), kes tervitab ja küsib, millega Illar tegeleb. Illar ütleb, et vaatab telekat, et mida töö ajal muud ikka muud teha. Aadu vaatab ka ja küsib, kas ammu hakkas. Illar ütleb, et ammu hakkas jah, aga huvitavaks hakkab alles nüüd kiskuma.
00:20:23 Baari televiisoris kõneleb Eestimaa Laulu üritusel Mikk Mikiver. Illar küsib Aadult, kus tema lubatud kliendid on. Aadu kirub, et kamraadid vedasid alt ja läksid ikka lauluväljakule, aga võibolla tulevad veel. Aadu vaatab telekast ja ütleb, et tal läheb süda pahaks kui vaatab kuidas nad seal kõik punastega ühes paadis istuvad.
00:20:54 Televiisoris laulab Ivo Linna "Vaikne kena kohakene...". Aadu laualb kaasa. Illar korrutab: Iff, Iff! Aadu ütleb, et nüüd on minu isamajakene sitast puhas ja räägib, et Aino vedas punase värgi nende majja, aga tema kasutas juhust ja viskas kõik keskkütteahju. Aadu itsitab kahjurõõmsalt ja ütleb, et tahaks nüüd Aino nägu näha. Illar uurib, kes reserveeringu eest maksab. Aadu lubab maksta oma joogi eest. Illar vaatab tigedalt.
00:21:30 Televiisoris hüüab Heinz Valk: ....üksord me võidame nii kui nii!
00:21:44 Aadu tõstab käe püsti. Illar küsib, kas roosat veini läheb. Aadu ütleb konkreetselt, et jutt oli ju valgest. Illar näitab veinikannu ja ütleb, et see ongi tegelikult valge, ainult kerge pruun toon on juures. Illar paneb pkaali letile ja ütleb, et esimene klaas on maja poolt. Aadu rüüpab, aga sülitab välja ning kirub, et see on solk ja küsib parem 100 g "Kurge". Aadu näitab näpuga teleka poole ja hüüab, et tema tütart näidatakse.
00:22:24 Televiisoris Eestimaa Laul, kus Sirje ja Kaire kätest kinni rahva sees. Ivo Linna laulab "Isamaa ilu hoieldes". Aadu elab baarileti ees kaasa.
00:22:43 ARHIIV: Eestimaa Laul 1988
00:22:58 Vahekõll: Eestlane olen...
00:23:14 Aadu (FELIKS KARK) laulab: "Ja nende roosakad õied mu juuksed ehivad". Tuleb sm Võsa (PAUL LAASIK) ja palub, et Illar valaks talle 100 grammi. Illar (RAIVO E. TAMM) tõstab kannu ja ütleb, et tal on väga head roosat veini pakkuda. Aadu ütleb, et ta jõudis, aga üksi. Aadu pöörab sm Võsa poole ja tervitab: no tere, Endel! Aadul on hea meel. Illar küsib Võsalt, kuhu tema lubatud seltskond jäi. Endel vabandab ja ütleb, et teised ei tahtnud tulla. Meeleolu läks nii ülevaks, et karskusühingu omadel lõi korgi pealt ära. Endel ütleb, et tema on aumees ja tühistab reserveeringu.
00:24:02 Illar kirub, et kes tema roosa veini siis kinni maksab. Endel ütleb, et neil pidi punane olema. Aadu hoiatab, et ärgu ta seda solki küll joogu, võtku parem "Valget kurge". Illar kirub, et ta on jälle lüpsta saanud, ta tahtis ju neile kõige paremat. Illar rüüpab kannust roosat veini. Endel tellib kohe 200 g "Kurge". Aadu kiidab, et ta on õige mees ja lisab, et mingu neil elus kuidas tahes, ükskord nad võtavad nii kui nii. Aadu lööb Võsaga kokku.
00:24:35 Vahekõll: Eestlane olen...
00:24:41 Ülemeelikus meeleolus Sirje (LAINE MÄGI) astub tuppa, kutsub enda järel Marju (PIRET KALDA) sisse ja ütleb, et tundku ennast nagu kodus. Sirje lubab Marjule pesa valmis teha, aga enne nad tähistavad seda tähtsat päeva. Sirje võtab baarikapist "Valge kure" pudeli ja paneb lauale. Sirje ütleb, et sugulaste poolest. Marju küsib, kas ta saab laua katmisel abiks olla. Sirje näitab, et Marju võtaks külmkapist nutriakonservi ja lati suitsuvorsti.
00:25:08 Kuskilt kostub näugumist. Marju küsib, kas neil on kiisu. Sirje naerab ja ütleb, et pole seal mingit kassi. Sirje läheb Marjule voodiriideid tooma. Marju hakkab vorsti lõikama ja kuuleb uuesti näugumist. Marju kustub kiisut ja läheb koogutab diivani taha. Samal ajal tuleb Jüri (ARGO AADLI), kes tervitab naabri-Sirjet. Marju ütleb, et ta on Marju. Jüri vaatab seda pealt ja ütleb siis, et tema ongi see varas, kes tema ema õnnetuks tegi. Jüri võtab Marju vööst kinni ja tirib ta diivani tagant välja.
00:26:04 Sirje tuleb tagasi ja näeb, mis toimub ning hüüatab Jürile, mida ta teeb. Sirje tõmbab Jüri Marju küljest lahti. Marju saab haiget. Marju hoiab peast kinni ja ütleb, et tahtsi ainult kassi näha. Jüri vabandab ja ütleb, et see kukkus natuke valesti välja. Sirje kuuleb ka, et kuskilt kostub kräunumist. Jüri kuuleb ka ja ütleb, et see on tema ema, kes nutab. Sirje küsub, miks. Jüri räägib, et neil käisid täna vargad. Sirje küsib, mis nad ära viisid. Jüri ütleb, et lipsud. Jüri tõuseb ja ütleb, et peaasi, et neil on kõik hästi. Jüri tormab välja. Sirje ja Marju kehitavad õlgu.
00:26:50 Lõputiitrid
00:27:20 (c) Thors Production
00:27:25 (c) Eesti Rahvusringhääling
00:27:30 Saate lõpp
Faili nimi: 2016-002814-0085_0001_XHD_ENSV_UKSKORD-ME-VOTAME.mxf
Indeks: 2016-002814-0085
Kestus: 00:27:30
Registreerimise kuupäev: 16.01.2017
Registreerimise aeg*: 2017-01-16 22:41:32
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse