ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

ENSV: Lõuad pidada...

Saada link

Media

Sarja pealkiri: ENSV
Osa nr.: 91
Kestus: 00:27:48
Indeks: 2016-002814-0091
Režissöör: Piirsoo Marko
Esmaeeter : 09.03.2017
Kategooria: Lavastuslik → komöödiasari
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Tiiter: aprill 1989
00:00:05 Jüri (ARGO AADLI) koristab riiulit, paneb matrjoškad kasti, pillab ühe nõu kildudeks ja pühib killud kokku
00:01:05 Saatepea
00:01:38 Tiiter: XCI osa, Lõuad pidada...
00:01:43 Mait (HENDRIK TOOMEPRE Jr) poleerib klaasi ja laulab muusikaga kaasa. Tuleb vestiga poiss (HENRIK KALMET). Mehed tervitavad kättpidi. Mait uurib, mis teda tema juurde toob. Vestiga poiss ütleb, et teda toob Maidu juurde "Eesti asi" ja selleks on tal Maidu abi tarvis. Mait küsib, kuidas ta saab aidata. vestiga poiss viitab tagaruumile ja tahab teada, ega seal kedai pole. Mait kinnitab, et kõik on korras.
00:02:18 Vestiga poiss küsib Maidult, kas ta on suure isuga. Mait ütleb, et normaalse ja imestab, miks ta küsib. Poiss uurib, etkui Mait pidevalt süüa ei saa, kas siis pole hullu. Mait ütleb, et on tudeng olnud ja igasuguseid aega näinud. Mait küsib, kas ta peab olema nõus kartulikoori sööma Eesti vabaduse nimel. Poiss ütleb, et peaaegu. Mait on igatahes nõus. Vestiag poiss lööb Maiduga käed ja hakkab detailidest rääkima.
00:02:56 Vahekõll
00:03:04 Anneli (MARTA LAAN) seisab käed puusas toas, näeb Jüri (ARGO AADLI) tulemas ja küsib, kus ta nii kaua kolas. Jüri ütleb, et tal oli paberitööd teha ja poes pidi ka käima, see võttis poolteist tundi. Anneli tänitab, et see võttis aega 1:38:25 ja see ei võta kõik nii kaua aega. Jüri trunnistab, et ostis lotopileti ka ja poes oli järjekord.
00:03:22 Anneli sirutab käe Jüri poole. Jüri annab vormimütsi Annelile. Anneli ei tahtnud seda, vaid raha, mille Jüri lotopiletiga võitis. Jüri ütleb, et ta ei võitnud mitte midagi. Jüri kurdab, et on väga väsinud, et paberipahn ajab ta hulluks. Anneli kamandab Jüri püsti ja kamandab, et pesu on kaks päeva triikimata ja WC loputuskast tuleb ära parandada.
00:03:49 Jüri vaatab riiulit ja küsib, kus tema mudelautod on ja miks matrjoškad jälle riiulis on. Anneli ütleb, et kapp on kogu aeg selline olnud ja Jüri asjad on keldris. Jüri ei tapia, mis temaga on ja teeb minekut. Anneli kamandab, et ta peaks prügi ka välja viima. Jüri läheb. Anneli avab ajakirja ja ütleb, et nii hakkabki olema.
00:04:35 Vahekõll
00:04:39 Mait (HENDRIK TOOMPERE JR) räägib Aadule, et juba Tartu Ülikoolis pidid poisid seda tegema ütles, et tema vanaisa, et teab selle kohta mitu korda rohkem kui ülikoolikaaslased kokku. Aadu (FELIKS KARK) ütleb, et teab jah, ta on seda 3 korda teinud, kaks korda märjalt, üks kord kuiva. Mait ei saa aru. Aadu ütleb, et kuiv on eriti karmide meeste jaoks. Mait küsib, kui kaua kuiv kestab. Aadu ütleb, et kõige kauem oli 3 nädalat, siis kui 1982 tiblad Niguliste kiriku põlema panid, ta tahtis, et nad üles tunnistaks. Mait arvab, et see oli õnnetus. Mait küsisb, mis Aadust sai. Aadu räägib, et õhtuks kadus pilt eest ära. Pärast ei saanud enam aru, kes ta on ja kus ta on.
00:05:45 Mait küsib, kas Aadut kinni ei pandudki. Aadu ütleb, et kui ta oleks avalikult seda teinud, siis oleks ta kinni pandud, aga ta tegi seda salaja kamraadide juuresolekul. Aadu jutustab, et Võrumaa mees pani 3 nädalat kuivalt ja ei saanud enam üldse aru, kes ta on või mis ta on. Aadu soovitab Maidul seda oma sõpradele rääkida.
00:06:16 Vahekõll
00:06:21 Mait (HENDRIK TOOMPERE JR) seisab leti taga, tuleb Jüri (ARGO AADLI), kes küsib, kas Illarit ei ole. Jüri pöörab ringi ja tahab ära minna. Mait küsib, kas tema ei kõlbagi. Mait ütleb, et valab viina paremini kui Illar, sest tema valab Jürile lahjendamata pudelist. Jüri arvab, et Illar seda talle ei teeks. Mait valab Jürile pitsi viina. Jüri maitseb viina ja tõdeb, et ongi teise maitsega ja lubab meelde jätta. Mait imestab, et Jüri juba läheb ja küsib, mis Jüril selle Illariga on.
00:07:05 Jüri oleks tahtnud Illarilt nõu küsida. Mait pakub, et tema käest võib ka küsida. Jüri ütleb, et see on naiste kohta. Jüri arvab, et Mait ei oska. Mait küsib, miks tema ei oska, ta proovigu vähemalt. Jüri arutleb, et mis siis ikka, et vaesel ajal on p...e ka laululind. Jüri küsib, kas Mait Annelit teab. Mait noogutab. Jüri jutustab, et elab Anneliga Lasnamäe korteris, alguses mõtles, et naisega kooselu on tore, aga nüüd on päris põrgu lahti.
00:07:51 Mait küsib, kas Anneli ei lase Jüril öösel magada. Jüri ütleb, et oleks ainult öösel, hommikul ja päeval ka on selline põrgu, et... Mait on üllatunud. Jüri ütleb kohmetunult, et mitte selles mõttes, vaid nagu oleks sõjaväes, nagu emaga elaks jälle - ära tee seda, ära mine sinna.... Jube tüütu.
00:08:12 Mait soovitab Anneli paika panema. Jüri ütleb, et Anneli on täpselt nagu tema ema, kellega ei saa sirgjooneliselt mitte midagi, kavalust oleks vaja. Mait soovitab Annelit lüüa tema enda relvaga. Jüri ütleb, et tema naist ei löö, kumminuiaga. Mait soovitab kehtestada oma kord, veel karmim kord kui on siiani olnud, selline sõjaväeline, selle peale ta tõmbab kindlasti tagasi. Jüri ütleb, et see on hea mõte ja tänab Maitu. Jüri hakkab lahkuma ja põrkab uksel Pillega kokku.
00:09:03 Pille (LIISA PULK) küsib, kuidas Jüril omaette elamine läheb, kas ta on õnnelik. Jüri tänab küsimast ja ütleb, et täitsa huvitav on, ruumi palju ja täitsa uus kogemus. Jüri ütleb, et tal on kiire. Mait rüüpab samal ajal viinapitsi põhjani. Jüri lahkub.
00:09:28 Pille küsib Maidult, mis jutt ringleb kooli peal, et Mait alustab laupäeval Raekoja platsil näljasteriki. Mait küsib, kes sellist lollust rääkis. Pille ütleb, et kõik räägivad, kuidas Mait ei söö enne midagi kui Vene sõjavägi on Eestist läinud. Mait ütleb, et setrib selle vastu, et ülikoolides kaoks ära sõjaline õpe. Pille imestab, et kas ta hakkabki streikima.
00:09:58 Mait selgitab, et see pole päris nii. Pille ütleb, et jeegi ei käi enam ammu sõjalises. Mait ütleb, et see on natuke teisiti. Pille ürtleb, et ta "natukene" streigib
00:10:13 Vahekõll
00:10:16 Äratuskell heliseb kl 6, Jüri (ARGO AADLI) paneb kella kinni ja tule põlema. Jüi äratab Annelit, et hommik on käes ja tuleb üles ärgata. Anneli (MARTA LAAN) küsib uniselt, mis kell on. Jüri hüüab, et kell on 6 ja tõmbab pükse jalga. Jüri äratab Annelit, kes ei taha kuidagi tõusta. Jüri on reibas ja võimleb ning lisab, et peab olema korralik režiim, muidu muutub inimene loiuks. Jüri ajab Anneli voodist välja. Anneli on unine ja pahane.
00:11:09 Jüri toimetab köögis ja räägib, et nägi imelikku und, kus ta värises nagu sült ja siis sai ta aru, et ta ei taha sült olla, vaid tahab mees olla ja ona aru saanud, et Anneli on tahtnud temast sellist teha. Abnneli ütleb, et Jüri on tubli, aga ta ei taha seda teha kell 6 hommikul. Jüri ütleb, et Anneli peab tal aitama seda läbi viia. Jüri teeb kükke ja ütleb haigutavale Annelile, et nad jäävad graafikust maha. Anneli küsib, mis graafikust. Jüri ütleb, et neil on nüüd graafik, ta teeb nad kohe tuttavaks.
00:11:43 Aino (HELENE VANNARI) leotab tee sees küpsist ja küsib, mis Annelil mureks on. Anneli (MARTA LAAN) ütleb, et asi on Jüris. Aino küsib, kas Anneli pole siiani saanud tema pasatskile päitseid pähe panna. Anneli tunnistab seda ja oli sellega arvestanud, ta avaldas Jürile päev-päevalt survet, aga oli näha, et see Jüril ei meeldinud, aga nüüd haaras ta ohjad enda kätte.
00:12:10 Aino küsib, mis moodi. Anneli kurdab, et Jüri tõuseb hommikuti tund aega varem ja ei lase tal magada, võileb, peab mingit graafikut ja tema peab Jürile selle kõige juures toeks olema ja kaasa tegema. Anneli ütleb, et tal ei ole üldse vaba aega, kui ta Aino juurde tuli, pidi ta valetama, et läheb hambaarsti juurde. Anneli tunnistab, et ei pea niisuguse elukorralduse juures vastu, aga ei saa öelda ka, et lõpetagu ära, võtku lõdvemalt.
00:12:36 Aino ütleb, et tal on asi selge - poiss mängib nagu tema isa omal ajal temaga. Temale andis keegi halba nõu - et sina mässi see eit endal ümber sõrme. Aino ütleb, et tunneb Jüris ära Nikifori geenid. Anneli ei usu, et Jüri mängib. Aino seletab, et Jüri võitleb Anneliga tema oma relvaga, aga nemad peavad leidma mingi lahenduse, kuidas temale vastu seista. Anneli küsib, kuidas. Aino ütleb, et Anneli ju ütles Jürile, et läheb arsti juurde. Aino räägib, et Anneli lähebki arsti juurde ja lisab, et temal on sõbranna Klara, kellel on õde günekoloog ning sinna nad kohe koos lähevadki.
00:13:40 Mait (HENDRIK TOOMPERE JR) sätib elektrikaminat. Tuleb vestiga poiss (HENRIK KALMET), kes räägib, et tal on tegevuskava juba täitsa valmis, kuidas, millal. Mait küsib üleolevalt, et mis tegevuskavast ta räägib, ta pole veel jah-sõna öelnudki, aga juba ta käib ringi ja räägib, et tema hakkab näljastreiki tegema. Vestiga mees oli aru saanud, et neil on kõik kokku lepitud. Mait ütleb, et ta sai siis valesti aru, sest lubas asja kaaluda. Vestiga poiss küsib, mis siin kaaluda, ta pidi ju midagi ütlema ja kogu lootus on Maidu peal. Mait ütleb ägedalt, et tal võib ka midagi ette tulla, näiteks, murrab jala ära. Vestiga poiss ütleb, et Mait on nii kui nii mingi pingi peal.
00:14:57 Mait kardab, et saab kõhuviiruse ja peab kogu aeg WC-sa käima. Vestiga poiss ütleb, et ta ei saa seal käia, kuna ta ei söö midagi. Mait ütleb pahaselt, et seal on nii palju detaile, milles on vaja kokku leppida. Näiteks, kas nad teevad kuiva või märga streiki. Vestiga poiss ütleb, et see on kokku lepitud - kui sajab, on märg, ku ei saja, on kuiv.
00:15:31 Vahekõll
00:15:35 Jüri (ARGO AADLI) räägib telefonis Maiduga oma "sõjaplaanist" Anneliga. Jüri pillab ühe eseme kildudeks ning ütleb, et peab selle ära koristama ja lõpetama. Tuleb Anneli (MARTA LAAN), kes ohkab ja istub. Jüri küsib, kus ta nii kaua oli. Anneli räägib, et käis arsti juures ja tunneb ennast väsinult. Jüri küsib, kas auke ka oli. Anneli ei saa kohe aru. Jüri kordab küsimust. Anneli seletab, et ta käis hoopis teise arsti juures ja on sellest väsinud. Jüri ütleb, et las Anneli puhkab, sest veerand tunni pärast on neil graafikus kontserdile minek. Anneli ütleb, et arst käskis tal korralikult puhata. Jüri arvab, et kontserdile minek küll suur koormus ei ole. Anneli seletab, et arst oli öelnud, et kui nad tahavad terveid lapsi saada, siis peab ta korralikult puhkama.
00:17:10 Jüri küsib, mis nende programmist saab, Anneli pidi teda ju toetama. Anneli ütleb, et ta toetabki, aga tema nõrk tervis ei tohi Jüri missiooni segada. Anneli lubab ise Jüri päevakava jälgida. Jüri hädaldab, et kontserdile jääb nüüd minemata. Anneli ütleb, et Jüri mingu ikka. Jüri ütleb, et ega ta ju üksi saa kontserdile minna. Anneli ütleb, et ta ei peagi üksi minema, sest ta kohtus polikliinikus Jüri emaga ja saab temaga minna.
00:17:44 Vahekõll
00:17:49 Aadu (FELIKS KARK) imestab Maidu (HENDRIK TOOMPERE JR) näljastreigi plaani üle ja kiidab, et lõpuks tuleb ta ka meeste sekka nibg küsib, mis teemal streik tuleb. Mait selgitab, et streik on sõjalise õppe vastu ülikoolides. Aadu kiidab, et Mait on tubli poiss ja ütleb, et ta teeb Maidule pitsi välja. Mait valab omale pitsi ja räägib, et ta tahaks sterigist ära nihverdada. Aadu ei luba ja ütleb, et nad panevad koos sellise streigi püsti, et tibladel p..k lahti. Mait küsib, kas Aadu hakkab koos temaga nälgima. Aadu ütleb, et ta hakkab Maitu treenima, et ta ikka vastu peaks. Mait küsib, kas see on ikka ohutu, et hakkas mõtlema selle Võumaa mehe peakle. Aadu naerab ja ütleb, et ärgu ta kõike ka usu.
00:18:46 Mait ütleb, et ta tahaks Eesti Vabariigi ikka oma silmaga ära näha. Aadu ütleb, et see Võrumaa mees kraaksus juba ammu enne seda. Aadu arvab, et Mait peaks nälgima ainult nädala.. Mait on skeptiline. Aadu räägib, et alguses päevad venivad, aga pärast lähevad kiiremini ja saab ka lastelastele rääkida, juhul kui ta veel lapsi saab. Mait ehmub ja küsib, kas see mõjub sellele värgile ka. Aadu naerab, et see on nali ja ärgu Mait kõike tõsiselt võtku. Mait küsib pahaselt, mis pulli. Aadu näitab rusikat ja ütleb võidukalt, et nad veel näitavad neile okupantidele.
00:19:30 Anneli (MARTA LAAN) soovib voodis tema kõrval lamavale Jürile: head ööd ja kiidab, et ta on väga tubli. Jüri (ARGO AADLI) soovib Annelile ka ilusaid unenägusid. Jüri ja Anneli pööravad teineteisele selja ja jäävad magama. Jüri mõtleb enne uinumist: pesu on triikimata, prügi on välja viimata jne. Anneli mõtleb omi võidukaid mõtted - sina arvasid, et mina ei saa sinust jagu.
00:20:50 Pille (LIISA PULK) uurib, kas Mait hakkabki sterikima. Mait (HENDRIK TOOMPERE JR) ütleb, et mis tal muud üle jääb. kogu linn juba räägib sellest ning Aadu sunnib teda ka seda tegema. Pille lubab Maitu toetada. Mait ei tea, kuidas Pille teda toetada saaks. Pille pakub, et toob talle süüa. Mait ütleb, et ta teeb ju näljastreiki. Pille ütleb, et ta toob siis midagi muud - ajakirju, raamatuid. Mait ironiseerib, et ta hakkab siis neid lauseid seal neelama. Tuleb Jüri (ARGO AADLI), kes küsib, kas Illar enam üldse tööl ei käi. Mait seletab, et Illar tuleb laupäeval, sest laupäeval ei saa jälle tema. Jüri laiutab käsi, et ta ei saa ju laupäevani oodata.
00:21:20 Mait küsib, kas ta saab Jüri kuidagi aidata. Jüri lööb käega ja ütleb, et ei saa, see on meestevärk - autod, karbussid. Pille ütleb, et sai aru ja hakkab minema, enne kordab veel, et toetab Maitu. Mait tänab. Mait küsib pahaselt, et mis karbussid ja kardaanidm ta ei tea midagi sellest. Jüri ütleb salapäraselt, et see oli suitsukate ja ta tahab hoopis Annelist rääkida ning ootab Maidult nõu. Mait ütleb, et temast ei ole praegu nõuandjat. Jüri küsib, kas Maidul on näljastreigivärk.
00:21:53 Mait küsib, kust Jüri seda teab. Jüri rahustab teda, et tema omad ei tee sellest väljagi, ainult veavad kihla, kui kaua Mait vastu peab. Mait imestab, et vaata kus on humoristid välja tulnud, tema tahab normaalselt oma elu elada, tööl käia, koolis käia, poes käia, süüa, mitte ennast Raekoja platsil piinata. Jüri küsib, miks Mait seda streiki baaris ei tee. Sest kui on hea ansambli kontsert väljas ja vihma sajab, siis minnakse kultuurimajja. Mait ütleb, et selles jutus on iva sees. Jüri ütleb, et nüüd on Maidu kord teda aidata.
00:22:30 Jüri räägib, et Madu plaan Anneli peal ei tööta, sest ta käis arsti juures ja peab nüüd kõik puhkepäevad kodus lamama. Mait arvab, et siis ju asi toimib. Jüri ütleb, et tahab Aavikute majja oma väiksesse tuppa tagasi, ema mingu Lasnamäele. Mait soovitab Jüril emaga rääkida. Jüri ütleb, et ei saa, sest ema on nagu Anneli ja kurdab, et tal ei ole kuskile põgeneda. Mait pakub välja ühe vana nipi, mida ta EÜE-s kasutas. Jüri küsib, kas see on alatu. Mait ütleb, et natuke on jah. Jüri tahab kuulda.
00:23:03 Vahekõll
00:23:08 Mait (HENDRIK TOOMPERE JR) peab baaris näljastreiki ülikoolidest sõjalise õppe kaotamise toetuseks ja räägib baarikülastajatele oma vanaisast. Tuleb vestiga poiss (HENRIK KALMET) ja küsib pahaselt, et mis silt see on ja loeb ette: "näljastreik on Raekoja platsilt ajutiselt üle viidud Kukekese baari". Mait ütleb, et streik toimub seal, sest ta ei saanud vabu päevi. Vestiga poiss pahandab, et kes teda baaris näeb. Külastajad ütlevad, et nemad kõik näevad. Poiss küsib, kuidas ta teab, et Mait seal salaja ei söö. Seltskond baaris ütleb, et Mait pole midagi söönud ega joonud. Mait küsib, kas poiss ei uslada teda. Poiss ütleb pahaselt: usalda, aga kontrolli.
00:24:03 Tuleb Aadu (FELIKS KARK), kes küsib pahaselt, kuhu Mait jäi. Mait ütleb, et Illar ei saanud terveks ja ta pidi streigi baari üle tooma. Mait näitab külalistele oma vanaisa, kellest oli enne rääkinud. Aadu küsib Maidult, et mida tema neile temast rääkis. Mait ütleb, et seda, kuidas ta Talvesõja ajal streiki tegi. Aadu ütleb üleolevalt, et mida Mait sellest ka oskab rääkida. Aadu küsib Maidult napsu ja lubab ise rääkida. Aadu hakkab rääkima.
00:24:41 Anneli (MARTA LAAN) ja Aino (HELENE VANNARI) haigutab. Jüri jälgib mängu. Aino kiidab, et Jüri on lõpuks aru pähe võrnud. Anneli ütleb sama. Jüri soovib, et nad tema kiitmisega liiale ei läheks. Jüri tõstab viinapitsi ja ütleb toosti. Anneli ja Aino joovad põhjani. Jüri valab oma viina morsi sisse. Aino ütleb, et peab minema hakkama, sest uni kipub nii peale. Anneli kurdab, et tal on ka selline uni nagu oleks 48 tundi valves olnud. Jüri lubab, et ema võib seal ka natuke aega pikali olla. Aino arvab, et tal ei tule võõras kohas uni peale, aga jääb siis otse laual magama. Anneli viskab ka diivanile pikali ja jääb magama.
00:26:08 Jüri kontraollib, kas Anneli ja Aino ikka magavad sügavasti. Jüri avab välisukse ja laseb Maidu (HENDRIK TOOMPERE JR) tuppa. Mait pahandab, et Jüril nii kaua aega läks, sest teda vaadati koridoris juba nagu mingit varast. Jüri ütleb, et ei teadnud, et unerohi nii pika aja peale mõjub. Jüri kamandab Maitu, et nad võtaksid tema kokku pakitud kastid ja viiksid need ära. Mait küsib, mis siis saab kui nad üles ärkavad. Jüri ütleb, et siis on neil koos tore olla. Jüri räägib, et nii kaua kui nad magavad, läheb ta toob ema asjad sinna tagasi ja vahetab Aavikute majas oma toa uksel luku ära ja enam kumbagi sisse ei lase, vähemalt Annelit küll mitte. Jüri jääb riiulil vaatama ühte nõud, mille ta oma arust enna katki kukutas.. Mait veel küsib, mis on. Jüri lööb käega ja ütleb, et ei midagi ja mehed lahkuvad. Aino ja Anneli jäävad korterisse magama.
00:27:07 Lõputiitrid
00:27:38 (c) Thors Production
00:27:42 ETV ident, (c) Eesti Rahvusringhääling 2017
00:27:48 Saate lõpp.
Faili nimi: 2016-002814-0091_0001_XHD_ENSV_LOUAD-PIDADA.mxf
Indeks: 2016-002814-0091
Kestus: 00:27:48
Registreerimise kuupäev: 14.01.2017
Registreerimise aeg*: 2017-01-14 04:14:57
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse