ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

ENSV: Keti nõrgim lüli

Saada link

Kirjeldus

Aeg on kätest kinni hoida! Aadu pelgab elektrit, sm Võsa juhib vägesid. Jüri tsikkel peatub vales kohas. Partorg Klaara ja Aino on sõiduvees. Kõik läheb filmilindile. Atsi tabab äkiline meelemuutus.

Samast seeriast

Vaata kõiki

Sarja pealkiri: ENSV
Osa nr.: 94
Kestus: 00:27:48
Indeks: 2016-002814-0094
Režissöör: Piirsoo Marko
Esmaeeter : 30.03.2017
Kategooria: Lavastuslik → komöödiasari
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Tiiter: August, 1989
00:00:04 Partorg (ANNE PALUVER) suitsetab. Tuleb Sirje (LAINE MÄGI), kellel on kaasas suur sinimustvalge lipp ja Eesti-meelsed loosungid. Sirje palub partorgilt abi. Partorg suitsetab ja küsib, kas tõesti tema ja kustutab kiiresti sigareti, vabandab ja tõttab Sirjele appi. Partorg ütleb, et ta arvas, et Sirje saab ikka ise hakkama ja küsib, kuhu nad selle "kola" viivad, kas rämpsukuuri. Sirje küsib hämmeldunult, kas ta on lolliks läinud. Partorg naeratab ja ütleb, et tegi ainult nalja. Sirje ütleb, et ta ei näe midagi naljakat. Partorg lisab, et eks inimeste huumoritaju ongi erinev ja küsib uuesti, et kuhu need asjad tuleks viia. Sirje ütleb, et bussi, sest homme sõidavad nad Balti ketti.
00:01:08 Sirje loodab, et partorg ise ka ikka tuleb. Partorg ütleb, et ta ei saa tulla, sest lubas koos sõbrannaga veenilaiendite lõikusele minna, et toeks olla, aeg on kinni pandud, muuta enam ei saa. Sirje arutleb, et kes teda siis lõikab kui kõik arstid on ülejäänud rahvaga ketis. Partorg küsib, kas valves ei olegi kedagi. Sirje ütleb irooniliselt, et nüüd tegi tema nalja. Partorg ütleb, et selliste asjadega ei naljatata.
00:01:38 Sirje küsib, kas partorgi sõbranna Aino tuleb ketti. Partorg ütleb, et tema ongi see sõbranna, kes lõikusele läheb. Sirje küsib, kas tõesti või. Partorg kinnitab seda ja hakkab loosungite minema, üks kukub jalale ja ta saab haiget.
00:02:07 Saatepea
00:02:39 Tiiter: XCIV osa, Keti nõrgim lüli
00:02:44 Aino (HELENE VANNARI) küsib partorgilt veenilaiendite jutu kohta. Partorg (ANNE PALUVER) ütleb, et tal käigult plahvatas. Aino küsib, miks just veenilaiendid. Partorg tõreleb, et Aino ju päevast päeva hädaldab oma jalgade pärast, mõni ime, et tal midagi paremat pähe ei tulnud. Aino küsib nutuselt, et miks ta seda tegi. Partorg ütleb, et ta päästis neid sellest alandusest. Partorg meenutab Ainole raamatukogu kraavi kaevamist ja lisab, et teist korda ta sellist alandust enam üle ei ela.
00:03:18 Aino ütleb partorgile, et ta ei saa mitte millestki aru, et see kett on nende suur võimalus. Partorg küsib, mis võimalus. Aino ütleb salakavalalt, et see on võimalus tegutseda nagu partisanid fašistide tagalas. Partorg küsib, mis moodi. Aino seletab, et nad tahavad, et kõik oleks kätest kinni Tallinnast Vilniuseni, aga iga kett on nii tugev kui on selle kõige nõrgem lüli ja nemad ongi see kõige nõrgem lüli., kui nad arvavad, et kett on valmis, lasevad nemad kätest lahti ja ketil on auk sees. Partorg kuulab ja ütleb, et see on saatanlikult geniaalne plaan.
00:04:12 Partorg lubab kohe öelda sm Aavikule, et nemad on ketti tulemas. Aino peatab ta järskult ja ütleb, et ei lähe ta kuhugi, sest arvab, et ta rikub kõik ära. Aino ütleb, et ta läheb ise.
00:04:34 Aino (HELENE VANNARI) siseneb sekretäri kabinetti ja küsib, kas direktor on kohal. Sekretär Helmi (LUULE KOMISSAROV) ütleb, et direktoril on homse üritusega seoses asjaajamisi. Aino ütleb, et ta selle suurürituse pärast tuligi ja teatab, et tema ja partorg Klaara on homme kindlad tulijad. Helmil on andmed, et nad pidid hoopis arsti juurde minema, nende veenilaiendite pärast. Aino räägib, et Klaara eksis ja tema operatsioon on hoopis kuu aja pärast, kuna praegu on nii kuum ja teda ei tohigi opereerida. Aino kordab veel, et tema ja Klaara on homme kohal nagu viis kopikat.
00:05:18 Helmi ütleb murelikult, et bussis ei ole rohkem vabu kohti. Aino hädaldab, et see on ennekuulmatu, kogu aeg süüdistatakse neid, et nemad ei võta osa neist Rahvarinde asjadest, et nemad töötavad vastu ja nüüs kui nad tahavad oma head tahet näidata, siis vastatakse neile niimoodi. Helmi tõuseb püsti ja ütleb rahulikult, et kahjuks ei ole buss kummist. Aino vehib kätega ja ütleb, et esimeses pingis laiutab kindlasti direktor ja sirutab seal oma kõveraid jalgu. Helmi küsib, kas nad ei leiaks endale ise mõne transpordivahendi kui Eesti saatus neile nii lähedane on. Aino ütleb õelalt, et igal juhul tema sellest ketis välja ei jää. Aino pöörab ümber, hakkab minema ja ütleb omaette: kuramuse krõhva, et sul kõik hambad suust välja kukuks.
00:06:04 Helmi küsib kurjalt: kuidas palun? Aino soovib tobeda naeratuse saatel: head päeva!
00:06:10 Pille (LIISA PULK) tuleb baari ja hüüab Maitu (HENDRIK TOOMPETER JR), kes tuleb tagaruumist ja küsib, mida Pille seal teeb, sest nad pidid ju Riksi juures kokku saama. Pille räägib, et suur jama juhtus - Riho autol varastati öösel rattad ära ja neil pole masinat, millega ketti minna. Mait paneb käed puusa ja küsib, kas nad peavad siis Tallinnasse jääma. Pille ütleb, et ta ei taha Tallinnasse jääda, nad peavad oma rahvaga koos olema.
00:06:29 Mait ütleb, et Illar tuleb kohe vahetust üle võtma, äkki jõuab veel midagi välja mõelda. Pille ütleb, et kõigil on autod pilgeni täis. Illar (RAIVO E. TAMM) tuleb kirudes baari ja ütleb, et kõik kohad on täis tehtud. Mait küsib, kes on kuhu mida teinud. Illar ütleb, et kajakad tegid tema auto täis. Illar vabandab ropendamise pärast, sest märkas Pillet. Illar ütleb, et alles eile nühkis auto läikima, nii et oli näost roheline, nüüd on auto roheline. Pille ja Mait vahetavad pilke.
00:07:03 Mait küsib Illarilt, mis ta arvab kui paneks baari kinni ja läheks ka ketti. Illar küsib, kuhu. Mait selgitab, et Balti ketti, nad löövad Illari tranduleti läikima ja lähevad. Illar ütleb, et baari ei saa üksi jätta, neid varastataske paljaks. Pille küsib, kes sinna tuleb kui kõik on ketis. Illar ei usu. Mait räägib, et sinna läheb tuhandeid inimesi ja Tallinnase jäävad ainult venkud. Illaril tekkis juba plaan, et siis läheb seal kõigil kõht tühjaks ja nad tulevad päarst baari tähistama.
00:07:35 Pille ütleb, et ketis ei jää keegi nälga, iga asutus ajab oma varudest söögid-joogid välja. Illar pakub, et kooperatiiv Kukeke hakkab seal oma paremaid palasid müüma. Illar hõõrib käsi ja kamandab kähku pakkima. Maidul ja Pille on hea meel.
00:07:51 Aino (HELENE VANNRI) räägib Jürile, et tahab Balti ketti minna. Jüri (ARGO AADLI) ei usu oma kõrvu ja küsib, kuhu. Aino seletab, et täna korraldatakse Rahvaribde eestvedamisel inimestest kett, mis ulatub Tallinnast Pribaltika teise otsa. Jüri loeb ajakirja "Noorus" ja ütleb, et tal on puhus ning ta ei soovi kuskile minna, garaažis on žigulli jupid laiali. Aino sõimab Jüri parasiidiks, virutab tall kotiga, kamandab püsti ja kohe ketti. Aino lisab, et tee peal võtavad nad Klaara ka kaasa.
00:08:19 Jüri küsib, mis ajast Aino Rahvarinde vastu huvi tunneb. Aino ütleb pahaselt, et ärgu Jüri sellega oma pead vaevaku. Jüri küsib, kas ema plaanib mingeid korratusi jälle. Aino ütleb, et pole mõtteski. Aino õhutab Jüri, et too ajaks auto ruttu garaažist välja. Jüri ütleb, et tal pole autot, ta on puhkusel ja ei saa töömasinat kasutada ja enda žigullil on jupid laiali. Aino tõmbab Jüril jalgadest ja kamandab minema.
00:08:44 Mait (HENDRIK TOOMPERE JR), Pille (LIISA PULK) ja Illar (RAIVO E. TAMM) on pakkinud toidukraami kaasa, et minna Balti ketile. Tuleb Ats (MAIT MALMSTEN) ja tervitab ning küsib, kuhu nad põrutavad. Mait ütleb, et nad panevad baari kinni ja lähevad Balti ketti. Pille ütleb, et Atsi see poliitikavärk nii kui nii ei huvita. Ats ütleb, et kõigega ei saa siin elus ju tegeleda, mõni peab raha ka teenima. Illar pakub, et kui Ats juba kohal on, siis nad võivad baari lahti jätta. Ats ei taha ja ütleb, et ta peab kontorist läbi käima, äkki mõni inimene tahab. Pille ütleb, et inimesed on kõik ketis, ainult tiblad jäävad sinna ja need, kes on haiglas tilgutite küljes. Iga õige eestlane läheb Balti ketti, isegi kui ta peab sinna roomama.
00:09:18 Ats küsib, kas ta pole õige eestlane. Illar ütleb, et Pille ei mõelnud nii. Mait seletab, et Pille arvas, et Ats on ainuke õige eestlane, kes jääb Kukekesse oma klientite pärast, samal ajal kui kõik teised on Balti ketis. Ats tahab kaasa minna. Illar ütleb, et talle ei mahu autosse rohkem. Ats ütleb, et õigeid eestlasi mahub autosse alati ja läheb uksest välja. Illar kirub: joppenpuhh! Mait ütleb, et las tuleb kaasa, mis siis on. Illar ütleb, et Mait pole Atsiga kunagi pikka maad koos sõitnud, see on täielik peavalu, enne lõhkub aju kui põis.
00:09:56 Sirje (LAINE MÄGI) tuleb trepist alla ja ütleb, et kõik on valmis ja nad võivad hakata minema. Paavo (TIIT SUKK) ootab Volga juures, millel on sinimustvalge lipp. Sirje ütlebm, et nad sõidaksid härra Võsa juurest läbi. Paavo küsib, kas Võsa juurest. Sirje seletab, et Võsal on raadiosaatja ja Helmil on bussis ka ning nad saavad operatiivselt infot vahetada. Paavo küsib, kuhu nad Võsa istuma panevad. Sirje naerab ja ütleb, et tagaistmele. Sirje avab Paavo auto tagaukse ja leiab sealt kastid. Sirje küsib, mis kastid need seal on.
00:10:17 Paavo räägib, et ta võttis natuke kaupa kaasa, kõigil ei pruugi olla lippe ja rahvulsikke värke. Sirje kiidab, et see on väga hea idee. Sirje palub, et Paavo mõned kastid pagaasnikusse tõstaks. Paavo ütleb, et tal on seal ka juba asjad. Sirje ütleb, et Paavo on ikka suure südamega poiss, aga see on väga uhke žest rahvale rahvuslippe laiali jagada. Paavo lööb pea ära ja küsib pahaselt, mis mõttes jagada.
00:10:37 Ats (MAIT MALMSTEN) küsib Illarilt, kas juua on midagi Illar (RAIVO E. TAMM) kirub, et hakkab pihta ja ütleb, et kõik on taga pagaasnikus. Ats ütleb, et Illar tehku peatus, sest hullult janutab. Illar ütleb, et ei tee mingit peatust, nad on alles pool tundi sõitnud. Mait (HENDRIK TOOMPERE JR) ja Pille (LIISA PULK) istuvad tagapingil. Mait ütleb, et tal on kotis Kellukest kui Ats tahab. Ats ütleb pahaselt, et kas ta näeb Maidu arvates välja nagu mees, kes joob Kellukest. Pille ütleb, et Ats näeb välja nagu 3. klassi laps, eks hakkas just virisema. Ats õiendab vastu, aga küsib siis, ksu see Kelluke siis on.
00:11:11 Ats saab Kellukese ja lonksab, teeb siis ruttu autoakna lahti ja sülitab limonaadi välja. Illar on pahane. Ats kirub, et limonaad on soe nagu solk. Mait ütleb, et on ju suvi. Ats turtsub ja käsib Illaril peatus teha, sest tal on vaja minna. Illar ütleb, et ta ei tee peatust, alles ta tahtis juua ja ei joonud, nüüd tahab juba peatust. Ats ütleb, et mõte joomisest ajas ta põiele. Mait ütleb ka, et ei tee mingit peatust, sest nad on juba nii kui nii hiljaks jäämas, katsugu Ats natuke mees olla ja välja kannatada.
00:11:58 Paavo (TUIIT SUKK) peatab auto ja küsib, kus see sm Võsa siis on. Sirje (LAINE MÄGI) teatab, et ikka härra võsa ja juba aasta aega. Sirje näeb Võsa (PAUL LAASIK) tulemas ja näeb ka Aadut (FELIKS KARK) temaga koos ning küsib pahaselt, et mida tema seal teeb. Võsa ja Aadu vaidlevad. Võsa seletab, et sellist asja pole kunagi varem maailmas tehtud. Aadu ütleb, et kui tiblad lasevad ühest otsast voolu sisse, siis on terve kett maoli. Võsa ütleb, et ei lase seal keegi mingit voolu.
00:12:28 Võsa istub auto tagapingile Sirje kõrvale ja räägib, et Andrus Öövel on hoolitsenud selle eest oma meestega ja Leedu pool on nened Öövel. aadu ütleb esimeslt pingilt, et seda Öövlit ei saa üldse usaldada, Kaitseliitu oleks tarvis. Võsa parastab, et sellepärast Aadu võttiski palava ilmaga kummikud kaasa, et maaühendust poleks. Aadu ütleb, et tal on kummikud alati kaasas kui ta maale läheb, mie tea kus lehmakoogi sisse võib astuda. Sirje tervitab isa ja küsib, mida tema seal teeb.
00:12:52 Aadu ütleb, et ta tuli selleks, et olukorral silm peal hoida, kommuniste ei saa lasta asja kallale. Sirje pööritab silmi. Paavo küsib, kas nad hakkavad sõitma ka. Võsa ütleb rahulikult, et kui tohiks paluda, siis jah. Paavo käivitab auto. Aadu kirub.
00:13:05 Jüri (ARGO AADLI), Aino (HELENE VANNARI) ja partorg Klaara( ANNE PALUVER) tulevad Jüri miilitsa mootorrattaga. Mootorratas jääb seisma. Aino küsib pahaselt, et mis juhtus. Jüri ütleb, et bensiin sai otsa. Aino tõuseb külgkorvis püsti, vaatab ringi ja küsib, et kus ee paljuräägitud kett siis on, maantee on nii tühi magu kaubahall lihast. Klaara arvab, et äkki keegi ei viitsinudki tulla ja kukub see asi läbi nendetagi. Klaara naerab õelalt.
00:13:31 Jüri arvab, et äkki ajas ema midagi segamini. Aino ütleb, et tema ei aja kunagi midagi segamini. Jüri ütleb, et see koht on pehmelt öeldes väga hõre. Klaara ütleb, et see on isegi tema jaoks hõre. Aino näeb eemal vanamutti ja käsib Jüril tema käest küsida. Jüri hüüab naisele ja küsib, kus pool kett on. Vanem naine seletab, et kett on lookleb Viljandi maanteel, mitte Pärnu maanteel.
00:14:04 Aino kirub, et see on ennekuulmatu, mida nad sinna küla vahele ronisid. Jüri tänab mammit ja soovib head tervist. Mammi hüüab, et ta ongi terve. Aino kamandab Jüri, et too paneks ruttu masinale hääled sisse. Jüri võtab bensiiniganistri ja keerab paagi korgi lahti.
00:14:23 Aadu (FELIKS KARK) räägib pahaselt Võsale, et kui ta on nii Eesti-meelne mees ja tahab ennast näidata, miks ta ei ole siis astunud kodanike komiteesse. Võsa (PAUL LAASIK) ütleb rahumeelselt, et küll jõuab, ikka tasa ja targu. Aadu õiendab edasi, et Võsa on ju vana komparteilane, kuidas ta muidu saab kahte isandat korraga teenida. Võsa ütleb, et praegu on vajalik, et komparteis on nende omad inimesed ja küll nad Sirjeag seal ka välja astuvad. Sirje (LAINE MÄGI) patsutab Võsa. Aadu ütleb, et tema liha ja veri ikka veel komparteis, ise ütles kevadel, et astus välja.
00:15:00 Sirje ütleb, et ta astubki välja, tal on lihtsalt selline amet. Aadu imestab, et mida tema vanad kõrvad peavad veel kuulma. Võsa kutsub Aadut korrale, siis suhtleb keegi temaga raadiosaatja kaudu. Võsale antakse liikumise suhtes korraldusi., et nad peavad minema Türile. Paavo (TIIT SUKK) laulab: "Ja rattad teevad rattattaa..". Võsa ütleb Sirjele, et ta annab bussijuhile ka teada. Paavo ütleb, et täna Piilupart roolis magama ei jää ja viib neid kuhu vaja.
00:15:31 Inimesed kogunevad Balti ketti, loosungid käes, buss saabub. Helmi (LUULE KOMISSAROV) pöördub bussis olevate kaasvõitlejate poole ja teatab, et nad jõudsid kohale. Rahvas juubeldab ja lehvitab lippudega. Helmi korraldab, et kõik võtaksid plakatid ja lipud kaasa, hargneksid ja siis nad vaatavad kui palju neid kokku saab. Rahvas väljub huilates bussist. Helmi näeb bussi taga pudelut avavat meest (VILLU KANGUR) ja kutsub ta korrale, et enne ketti saamist ei võta keegi tilkagi. Helmi lööb lahtise käega mehele vastu nägu.
00:16:07 Sirje (LAINE MÄGI) lehvitab läbi autoakna inimestele. Volga peatub ning Sirje, Võsa (PAUL LAASIK) ja Aadu (FELIKS KARK) väljuvad autost. Sirje hüüab, et nemad saabusid. Aadu nähvab Võsale, et tegelikult ei tohiks temasugused kommunistid üldse sellisest üritusest osa võtta, see on vabadusvõitlejate mõnitamine. Võsa nähvab vastu, et siis ei tohiks Aadu tütar ka seal olla. Aadu on sellega nõus. Võsa ütleb, et kui kõik need kommunistid ketist välja võtta, poleks seda ketti olemas. Aadu arvab, et siis olekski parem, siis oleks see tõelistest vabadusvõitlejatest kett. Võsa ütleb, et siis ei ulatuks see kaugmale kui lihtsalt Toompeale. Aadu ütleb, et see eest oleks see aus kett.
00:16:50 Ats (MAIT MALMSTEN) palub Illaril kinni pidada, sest muidu ta laseb püksi. Illar (RAIVO E. TAMM) ütleb, et ta ei pea, sest seal on liiga vähe rahvast. Ats ütleb, et ta tõesti laseb püksi. Illar ütleb, et ärgu Ats vigisegu, ta ei hakka tema pärast piduriklotse kulutama. Mait (HENDRIK TOOMPERE JR) ja Pille (LIISA PULK) lehvitavad rahvale. Pille küsib, miks Illarile inimesi nii palju vaja on, sest nad peaksid olema sellises kohas kus on rahvast puudu.
00:17:18 Illar ütleb, et neil on nii palju produkte kaasas ja nad peavad need võimalikult laiade massideni viima. Ats käsutab auto seisma. Illar peatab auto. Ats annab limonaadipudeli Illarile hoida ja tormab autost välja ning suundub metsa poole. Illar ütleb, et Ats ajas oma jutuga talle ka häda peale ning jookseb Atsile järele. Illar hüüab Atsile: laseme risti, siis läheb hästi. Pille ütleb põlgusega, et Illar on uskumatult ilge mees ning küsib Maidult, kas ta tuli sinna oma kaupa müüma. Mait kehitab õlgu, et milles tema nüüd süüdi on.
00:17:52 Pille ütleb, et Mait on olnud pool aastat Ilari käe all ja on kõik aated maha müünud. Pille väljub autost. Mait tuleb ka autost välja ja pahandab Pillega, et see ei ole nii, neil oli vaja Illari autot, kõik muu on Illari isetegevus. Pille vaatab metsa poole Illari ja Atsi poole ja hoiab tülgastusest pead kinni.
00:18:13 Sirje (LAINE MÄGI) juhendab ketis inimesi, kuidas tuleb olla, jaba ruuporiga korraldusi. Helmi (LUULE KOMISSAROV) tülitab suudlevaid noori, et need natukeseks käpad teineteisest eemal hoiaksid, sest nad ei tee seal Berliini müüri, vais ikkagi Balti ketti. helmi näeb jälle sama tuttavat meest (VILLU KANGUR), kes on vahepeal õllepudeli kätte saanud. Helmi valab pudeli tühjaks. Sirje jagab korraldusi. Pille (LIISA PULK) hüüab ema ja jooskeb talle heameelest vastu. Sirje kallistab Pillet ja küsib, kuidas Pille sinna sattus. Sirje näeb ka Maitu ja kallistab teda. mait ütleb, et nad just saabusid.
00:18:54 Helmi teatab, et ta läheb veel vaatab, et kõik oleks ikka kombes. Sirje hüüab ruuporisse: tubli! Sirje küsib, kuidas Pille ja Mait tulid, kas häälega. Pille ütleb, te nad said tuttavatega. Sirje kuuleb tuttavat häält ja näeb Illari (RAIVO E. TAMM) ja Atsi (MAIT MALMSTEN) põõsaste poolt tulemas. Sirje hüüab ruuporisse: Ats, sina siin!? Ats ütleb vastu: sina kallis, tere! Mait näita Atsile, et tal on püskilukk lahti. Sirje ütleb, et Ats ei pidanud ju tulema, kas juhtus midagi. Ats ütleb, et tahtis üllatuse teha.
00:19:21 Sirje küsib, kust Ats teadis, et Sirje just seal on, Eestimaa on suur ja lai. Ats ütleb, et ta ei teadnudki, täiesti puhas juhus ja kui ta poleks praegu teda kohanud, siis oleks ta fotodelt näidanud, et ta seal täpselt oli. Sirje ütleb, et ta peab Atsi kurvastama, kuna tema Marju on sealt 100 km eemal. Ats küsib, mis see Marju sinna puutub. Sirje ei tea, ta lihtsalt otsib põhjust, miks Ats ennast sinna vedas. Mait näitab uuesti, et Atsil on püksilukk lahti. Ats saab aru ja paneb kinni ning räägib, et kui 20 a hiljem keegi küsib, kus sa Balti keti ajal olid ja ma ütlen, et ma voodis lesisin niisama.
00:19:59 Sirje kamandab ruuporisse: ja nüüd aitab! Nüüd ruttu ketti! Sirje hüüab Illarile, et ta paneks autoraadio põhja ja tuleks ruttu ketti. Illar paneb pagaasniku kinni ja hüüab vastu: just nii, proua partorg. Sirje kamandab inimesi ketis.
00:20:19 Iniemsed seisavad Balti ketis. Saabub mootorrattal Jüri koos ema Aino ja partorg Klaaraga. Sirje (LAINE MÄGI) leiab ketist augu ja kutsub inimesed ketti. Sirje loodab, et keegi veel tuleks. Helmi (LUULE KOMISSAROV) näitab Jüri, Aino ja Klaara poole, et jumal on Sirje palveid kuulda võtnud. Helmi hüüab, et nad ruttu tuleksid. Sirje viipab käega ja hüüab, et nad tuleksid. Äkki tunneb Sirje tulijad ära, ohkab, aga siis ütleb, et vahet pole ning palub Helmil teisel pool korraldada.
00:20:51 Sirje läheneb meeldivalt Ainole (HELENE VANNARI) ja partorg Klaarale (ANNE PALUVER). Tervitatakse kättpidi. Aino räägib, et vaatamata sellele, et nende mootorrattale kaikaid kodaratesse loobiti, jõudsid nad õnnelikult kohale. Sirje ütleb, et keegi pole midagi loopinud ja kutsub kõik ketti. Partorg ütleb pahuralt, et pidid nad just sinna sattuma. Aino ütleb, et see on just vastupidi suurepärane, ta tahaks näha selle krõnksu Sirje nägu kui just tema organiseeritud ketis on järsku auk sees.
00:21:30 Sirje kutsub Aino ja Klaara ketti. Klaara pobiseb Ainole, et ta tahaks ka Helmi nägu näha, sest ta on talle vastik. mees filmib ketis inimesi. Aino on elevuses ja räägib siis , kuidas nad kätest lahti lasevad. Jüri (ARGO AADLI) kuuleb, et naised midagi sepitsevad ja küsib, mida nad plaanivad. Aino ütleb pahaselt, et tänu temale pääseb Jüri ajalukku ja vabaneb kapitalistlikest ahelatest. Klaara viib jutu mujale.
00:22:00 Aadu (FELIKS KARK) märkab ketis Ainot ja Klaarat ning küsib Sirjelt, mida need tiblad seal teevad. Sirje seletab, et ketis oli auk ja nad kasutatakse ära. Aadu teatab, et tema tibladega koos ühte ketti ei lähe. Võsa (PAUL LAASIK) riidleb Aaduga, et ta ei saa seda asja praegu ära rikkuda. Aadu küsib, mis moodi. Võsa ütleb, et võibolla on 200 km eemal ka mõni Läti tibla. Võsa ütleb, et kosmosest vaadates ei saa mitte keegi aru, on siin tiblad või mitte. Aadu hädaldab, et tema peab selle tundega edasi elama.
00:22:27 Äkki jookseb Jüri (ARGO AADLI) Aadu ja Võsa juurde ning avaldab, et takl on tunne, et tema ema ja partorg tahavad keti katki lõhkuda. Sel hetkel kui kõik kätest kinni võtavad, lasevad nemad kätest lahti ja panevad minema. Jüri räägib oma plaanist. Sirje tuleb ja ütleb, et kohe algab.
00:22:50 Inimesed Balti ketis, Heinz Valgu hääl pöördub Eesti inimeste poole. Mait ja Pille seisavad kätest kinni. Paavo (TIIT SUKK) pakub kaaslasele sinimustvalget lippu ja selgub, et ta raha ikkagi ei küsi. Paavo teeb oma Viru tänava putkale reklaami.
00:23:19 Inimesed hüüavad ketis: Vabadus! Sirje hüüab ruuoporisse. Jüri (ARGO AADLI) ja Aadu (FELIKS KARK) panevda Klaaral (ANNE PALUVER) ja Ainol (HELENE VANNARI) käed omavahel käeraudadega kinni, et nad ei saaks ketist lahti lasta. Naised on pahased. Aadu ütleb, et nüüd lähevad nad kõik koos EV ajalukku. Kõik hüüavad: vabadus!
00:24:29 Jüri võtab Klaaral ja Ainol käerauad ära ning vabandab ebamugavuste pärast, aga äärmuslikud asjalolud tingisd selle. Aino pahandab pojaga, et kas tema teda nii kasvatas, Aino taob Jürile vastu kiivrit. Aino kallistab nutuselt Klaarat ja halab, et kas nad sellepärast suures isamaasõjas võitlesid. Aino küsib, kas Klaara oskab tsiklit juhtida ja ütleb, et tema selle saadana sigudikuga ei sõida (mõtleb oma poega Jüri). Klaara ütleb, et ta oskab, takunagi nooruses juhtis, aga kombaini.
00:24:59 Illar (RAIVO E. TAMM) hüüab ruuporisse, et kõigile vabadusvõitlejaile pakub kooperatiiv Kukeke kehakinnitust. Aino on esimene, kes sinna suunas jooksma hakkab. Illar kutsub ostma ja räägib hindadest. Sirje haarab tal ruupori käest ja hüüab, et kooperatiiv Kukeke pakub täna kõike tasuta. Rahvas haarab, mida saab. Illar on pahane, lõpuks lepib olukorraga ja teeb oma baarile reklaami.
00:26:02 Rahvas laulab lõkke ümber. Klaara ja Aino mossitavad eemal. Ats hüüab: lõppegu okupatsioon! ja vistab loosungi tule. Sirje tuleb Aino ja Klaara juurde ja ütleb, et tal on nii suur rõõm, et nad ikka tulid, muidu oleks ju ketti auk sisse jäänud. Aadu naerab, et see jääb neile eluks ajaks meelde. Aino ütleb, et tema võitleb oma ideaalide eest surmani ja tõstab kolm šašlõkivarrast üles. Aadu kutsub operaatori, et see filmiks Ainot ja Klaarat, mille peale Aino võtab kotist ENSV lipu ja hüüab: elagu ENSV!
00:26:47 Ats rebib Ainolt punalipu käest ja viskab lõkkesse. Ats ütleb, et ega ta enam hullemaks ei saa ka minna ja hakkab laulma: "Aitsihh-aitsahh-aitsahh, ai-velled..."
00:27:08 Lõputiitrid
00:27:39 (c) Thors Production
00:27:43 ETV ident, (c) Eesti Rahvusringhääling
00:27:48 Saate lõpp.
Faili nimi: 2016-002814-0094_0001_XHD_ENSV_KETI-NORGIM-LULI.mxf
Indeks: 2016-002814-0094
Kestus: 00:27:48
Registreerimise kuupäev: 18.09.2016
Registreerimise aeg*: 2016-09-18 21:08:08
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse