ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

ENSV: Kes keda?

Saada link

Media

Kirjeldus

Helmut tunneb end Sirje juures üha paremini. Ka Aino on oma elumuutustega väga rahul. Kaire ja Paavo teevad kooseluplaane. Sirjel hakkab vaikselt kops üle maksa minema. Kurat aetakse saatanaga välja.

Samast seeriast

Vaata kõiki

Sarnased saated

Sarja pealkiri: ENSV
Osa nr.: 90
Kestus: 00:27:31
Indeks: 2016-002814-0090
Režissöör: Piirsoo Marko
Esmaeeter : 02.03.2017
Kategooria: Lavastuslik → komöödiasari
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Tiiter: Märts 1989
00:00:06 Helmut (EERO SPRIIT) tuleb pimedasse kööki, helistab Arvile ja ütleb, et tema korteril hoitakse ikka veel silma peal (samal ajal tõmbab kleebitud vuntsid eest ära). Aino (HELENE VANNARI) tuleb kööki vett jooma. Helmut piilub sirmi taga. Aino joob ja ägiseb.
00:01:37 Helmut hiilib telefoni juurde ja võtab uuesti toru ning räägib, et tal on tunne, et majas kummitab.
00:01:47 Saatepea
00:02:20 Tiiter: XC osa, Kes keda?
00:02:25 Paavo (TUIIT SUKK) unistab oma kodust Kaire (MAIKEN SCHMIDT) kaisus. Kaire ütleb, et Paavo jutu järgi kulub tal vähemalt aasta, et korteriraha kokku ajada. Paavo mõtles sinna samma majja. Kaire teatab, et ta on endale sõna andnud, et ei kavatse kunagi ämmaga ühe katuse all elada ja seal on veel see Helmut ka.
00:03:14 Aino (HELENE VANNARI) tõstab Jüri voodiriideid ja leiab maast plakati ning ütleb, et Jüril on endal nii ilus pilt, aga seina peale paneb ei tea mis jama (sini-must-valge). Aino vahetab sini-must-valge plakati uue vastu välja, see on ans "Velikije Luki" plakat
00:03:56 Helmut (EERO SPRIIT) parandab köögi laual auto osa. Paavo (TIIT SUKK) imestab, et ta seda töökojas ei tee. Helmut ütleb, et ta teeb seda kodus. Paavo küsib, kuidas Helmutil kodu koha pealt läheb. Helmut räägib, et mis ta ikka läheb. Paavo tunneb huvi, kas tal kitsas ei ole niimoodi elada. Helmut ütleb, et patt oleks paremat tahta ja ta on ju seal ajutiselt. Helmut lubab kohe minna kui saab omale vaba pinna.
00:04:41 Paavo uurib, kuidas selle vaba pinnaga on. Helmut ütleb, et on. Paavo võtab poti ja küsib, mis see on. Hemut ütleb muretult, et see on piduriõli ja siis taipab, et on midagi valesti teinud. Helmut lubab kõik korda teha. Paavo uurib, kas varsti lähevad asjad paremaks. Helmut küsib, ega ta tüliks ei ole. Paavo ütleb ettevaatlikult, et ei ole ja pakub, et tal on tutvusi ja ta saaks Helmutile vaba pinna. Helmut ei taha tüli teha
00:05:49 Vahekõll
00:05:53 Kaire (MAIKEN SCHMIDT) tuleb kööki ja leiab eest Sirje (LAINE MÄGI), kes Kairet heameelest kallistab. Sirje ütleb, et kui Kaire on majas, siis on seal kohe kodusem tunne, sest Ats on välismaal ja Paavo ja Kaire ongi ainuke perekond. Sirje arvab, et Kaire võiks päriselt nende juured kolida. Kaire arvab, et Sirje on Paavoga rääkinud. Sirje lubab, et tema võib ise Paavoga rääkida ja küll ta on nõus. Kaire küsib, kas Sirje tõesti arvab, et naist mahuksid ühte kööki ära.
00:06:26 Sirje ütleb, et muidugi mahuvad, sest ta pole sugugi nii suur vaaritaja. Sirje leiab kaarnikausist poti, milles on mingi must löga ning küsib pahaselt, et mis asi see on. Kaire paneb nina kinni ja pakub, et see on vist mootoriõli. Sirje kirub, et see on see Helmut, kes oli eelmisel päeval WC-potti akuhapet valanud. Kaire küsib, kui kauaks Helmut sinna jääb. Sirje kurdab, et sellest on juba paar nädalat ja küsib, kuidas ta viskab välja oma noorpõlve kavaleri lihtsalt niisama.
00:07:07 Kaire arvab, et seni kuni Helmut seal on, ei tule tema sinna kolimisest midagi välja. Sirje ütleb, et kui Helmut näeb, et ta jääb ette, siis ta kolib ise välja. Sirje leiab äkki nurgast roosad aluspüksid. Kaire küsib, et mida teeb üks keskealine mees roosade aluspükstega. Sirje ütleb põlgusega, et ta ei taha seda teada. Kaire arva, et äkki on Helmutil mingi naine seal. Sirje tõreleb, et see veel puudus. Sirje ja Kaire hiilivad sirmi juurde ja vaatavad üle selle. Sirmi taga pole kedagi. Sirje teatab, et tema mõõt on nüüd täis.
00:07:46 Kööki tuleb Aino (HELENE VANNARI) ja tervitab: privetik! Sirje ja Kiare tervitavad vastu. Aino otsib midagi ja näeb siis Sirje käes aluspükse ning ütleb, et siin nad ongi, vanainimese pea. Aino võtab oma püksid ja lahkub. Kaire küsib, mida Aino seal teeb. Sirje kirub, et see ühiselamu elu lõpeb nüüd ja praegu.
00:08:13 Sirje (LAINE MÄGI) ja Kaire lähevad ja koputavad Jüri uksele. Aino (HELENE VANNARI) avab uks ja küsib mesimagusa häälega, et mis kulla naabritel oli. Sirje küsib, mida Aino seal teeb. Aino teatab, et ta elab seal. Sirje ütleb, et Aino ei ela seal, vaid tema poeg Jüri elab. Aino on seal külaline ja oma aluspesu kuivatamine praeahjus ei ole külalistele lubatud. Aino ütleb, et tema ei kuivatanud neid ja alates eilsest ta tõepoolest elab seal. Ja tema poeg Jüri koos oma pruudi Anneliga elab korteris Lasnamäel, sest noortel on ikka liigutamise ruumi ka ikka vaja.
00:08:56 Kaire sekkub ja ütleb, et ega elukohta ei saa ju niisama lihtsalt vahetada. Aino ütleb, et saab küll, nad just tegid seda. Sirje küsib, kas sissekirjutus on Lasnamäel. Aino ütleb, et see väike asi saab juba järgmisel nädalal korda aetud. Aino ütleb, et kui neil rohkem küsimusi ei ole, siis lasku nad tal oma eluga edasi minna ning soovib head päeva.
00:09:17 Sirje on ahastuses ja kirub. Kaire hoiab teda tagasi ja ütleb, et sellest pole midagi kasu. Sirje lubab, et tema seda asja niimoodi ei jäta. Kaire ütleb, et tema sissekolimine peab küll natuke ootama.
00:09:39 Kaire (MAIKEN SCHMIDT) istub diivanil ja õmbleb midagi. Paavo (TIIT SUKK) tuleb tuppa, paneb muusika kinnia ja ütleb, et tal on uudiseid. Kaire ütleb, et tema ka. Paavo tahab enne rääkida. Ta oli uurinud Helmuti asja ja sai teada, et ta on neile kõigile villast visanud. Tal polnud mingit korteri põlengut, see on kenasti alles, aga millegipärast ei julge ta seal elada. Ja kui Helmut majast välja läheb, paneb ta valevuntsid ja päikseprillid ette ja käib pea maas.
00:10:06 Kaire küsib, kas Paavo teeb nalja. Paavo ütleb, et veel täna võtan tal ... pihku. Pärast seda on ta sealt läinud nagu Valdo Randpere ja Leila Miller Eestist. Kaire soovib Paavole edu. Paavo ei saa aru, mis mõttes edu. Kaire ütleb, et Helmut pole ainus, kellest nad peavad lahti saama. Paavo küsib, mis jutt see on, kas vanaisa on jälle keldris. Kaire ütleb, et Aino on seal. Paavo imestab. Kaire räägib, et Aino andis oma Lasnamäe korteri Jürile ja Annelile ning ise elab seal. Paavo kirub, et see pole kodu, vaid Balti jaa ning virutab maki uuesti käima.
00:10:44 Helmut (EERO SPRIIT) loeb midagi laua taga. Paavo (TIIT SUKK) tuleb ja küsib, mis nüüd käsil on. Helmut näitab raamatut "Autode ehitus" ja ütleb, et treenib testidega oma mälu. Paavo räägib, et ta leidis ühe vaba korteri. Helmut ütleb, et polnuks vaja endale tüli teha. Paavo ütleb, et see korter sobib Helmutile nagu valatult, mööbel sees ja puha. Helmut küsib, kus see asub. Paavo räägib, et Kalamajas Kalinini tänaval. Helmut ütleb, et see on ju see tänav, kus ta ennist elas. Paavo küsib, et kas ta ütleb maja- ja korterinumbri ka. Helmut ütleb hapu näoga, et pole vist vaja täpsustada.
00:11:36 Paavo ütleb, et see on täiesti korras korter, poel põlenud ega midagi, aga keegi ei ela sees. Paavo tahab teada, mis klouni Helmut seal mängib. Helmut ohkab, viskab raamatu maha, võtab põrandalt viinapudeli ja rüüpab sealt. Helmut räägib, et ta ei julge enam oma kodus ööbida. Paavo küsib irooniliselt, kas kummitab või. Helmut räägib, et käis hiljuti Togliatti tehases uusi Ladasid toomas. Kui ta pidi tellijale auto üle andma, oli see hommikuks maja eest kadunud.
00:12:25 Paavo arvab arvab, et tellija pole Helmuti "saavutusega" kuigi rahul. Helmut ütleb, et tal pole enam kusagilt seda raha ka võtta, et neile avanss tagasi maksta. Paavo ütleb pahaselt, et millalgi ta ju peab koju minema. Helmut laskub põlvili ja anub, et Paavo lubaks tal veel jääda. Paavo ütleb pahaselt, et tõusku püsti ja käitugu kui mees. Helmut palub, et Paavo Sirjele ei räägiks, et ta talle valetas. Helmut räägib, et näeb juba viirastusi, et öösel oli näinud vett joovad nava naist. Paavole meenub, mis vana naine ja ütleb, et aitab Helmutit ja ei räägi kellelegi.
00:13:18 Helmut tänab Paavot südamest. Paavo nõuab, et Helmur aitab teda ka. Helmut lubab teha kõik, mis vaja. Paavo hakkab rääkima.
00:13:29 Sirje (LAINE MÄGI) uurib voodis raamatut, keegi koputab, tuleb Paavo (TIIT SUKK) ja küsib, ega ema ei maganud. Sirje ütleb lahkelt, et ei maganud, ta loeb ja mõtles, kuidas Atsil seal Kanadas läheb. Sirje küsib, kas Atsil oli ka midagi. Paavo küsib, kas Sirje tahab Helmutist ja Ainost sealt majas lahti saada. Sirje ütleb, et tahab küll. Paavo räägib, kuidas
00:14:01 Helmut (EERO SPRIIT) keedab potis midagi, nina on pesulõksuga kinni. Tuleb Aino (HELENE VANNARI), kes kiidab, et on hea lõhn ja küsib, mida seltsimees valmistab. Helmut ütleb, et keedab kondiliimi. Aino maitseb midagi laualt ja ütleb, et on päris hea, aga arvas, et mees keedab seakõrvu. Pole ju ka ime, sest poes pole mitte midagi saada. Aino räägib, et tal on veel Brežnevi ajast alles veiserupskeid, mida ta ise soolas. Aino arvab, et nad võiks Helmutiga koos ühe toreda söömaaja kokku panna, sest ega temasugune turske mees sellest puljongist ju söönuks saa.
00:14:51 Helmut ütleb, et ega ta seda sööma ei hakka, ta hakkab sellega ühe vana motika puuraami liimima. Aino palub, et Helmut tuileks talle ka appi, sest tal Jüri toas on lahtikäidav tugitool Anneli ja Jüri poolt lahti lõkutatud. helmut vabandab, et võttis Aino poti. Aino ütleb lahkelt, et sellest pole mitte midagi, tema kasutab jälle Sirje potte. Aino küsib, kas ta võib veel ühe tüki võtta ja pistab suhu. Helmut imestab, et ta suudab sellist jälkust süüa. Aino räägib, et kui ta teaks, mida ta sõja ajal sööma pidi, fritsude kaevikus on ta isegi söönud ühe sturm ban fuhreri poolt tema padja alla unustatud prantsuse juustu. Helmutit ajab see jutt öökima.
00:15:52 Aino räägib, et õnneks oli leitnant Sidorovil nii palju taipu ja ütles, et võitluskaaslased teineteist ei söö. Aino lisab, et nad sõid seda, mis oli lõplikult surnud. Aino jutustab sõjamälestusi veel pikalt ja siis lahkub. Helmut paneb pesulõksu uuesti ninale, ohib ja vajub kokku.
00:17:16 Vahekõll
00:17:20 Kaire (MAIKEN SCHMIDT) loeb raamatut ja on mässinud oma pea ja nina rätikusse. Tuleb Paavo (TIIT SUKK), kes ütleb, et Kaire on lõhnaõliga üle pingutanud. Kaire ütleb, et kui pudel poleks tühjaks saanud, oleks ta seda veel kasutanud ja lisab pahaset, et Helmut on sinna hirmsa lebra korraldanud. Paavo ütleb, et ta on kindel, et see töötab. Kaire imestab, kas Paavol pole üldse haistmismeelt ja küsib, mis asi töötab. Paavo seletab, et Helmut keetis Ainole kondillimi. Kaire ütleb, et see mees peab sealt minema, ta ei pea enam kauem vastu.
00:17:51 Paavo selgitab, et Hekmut teebki teda tema käsul ja havi jõul, keedab kondiliimi Aino pärast, et see minema läheks ja siis pärast läheb tema ka. Kaire uurib, kas Paavo sai Helmuti saladusele jälile. Paavo ütleb võidukalt, et sai jah, et tal on paar väikest jama, mille tema korda ajab ja kõik võidavad, välja arvatud Aino.
00:18:09 Kaire ütleb, et see peab kiiresti toimuma, sest tema ei pea kaua vastu. Paavo ütleb, et ta teab, mis Kairel tuju heaks teeb ja hüppab püsti ning avab kapi ja hüüatab: kos konjak, videkassetid ja ajakirjad on. Kaire ütleb, et ta viis need keldrisse ja küsib naeratades, et millal ta neid viimati vaatas ning lisab, et kapis on tema asjad. Paavo küsib, miks. Kaire imestab, et Paavo niimoodi küsib, sest ise ta ju tahtis, et ta sinna koliks ja siis peab ju tema asjade jaoks ka mingi koht olema. Kaire naeratab ja saadab Paavole õhusuudluse. paavo on sõnatu.
00:18:46 Aino (HELENE VANNRI) istuba köögilaua taga, millel on auto laiali määrdunud autoosad ja sööb käest maksavorsti. Tuleb Sirje (LAINE MÄGI), kes hüüatab: issand, halasta, missugune hais! Sirje küsib nina kinni hoidas, kuidas Aino suudab sellises lehas hommikueinet võtta. Aino ütleb, et see pole mitte midagi võrreldes sellega, mis nad sõja ajal pidid taluma. Aino ütleb, te seal on selline lõhn nagu üls magus odekolonn. Aino hakkab jälle sõjaajast lugusid rääkima. Sirje kuulab ja ütleb, et praegu võiks ikka paremad elutingimused olla, rahuaeg ikkagi. Aino ütleb, et kellele rahu, kellele mitte.
00:19:49 Sirje palub veel: issand, halasta ning proovib külmkapiust avada ning ütleb, et külmkapist ei leia ka enam midagi üles ja kirub, et see on see Helmut. Sirje küsib, kas Ainole ei tundu, et Helmut käitub viimasel ajal väga veidralt. aino ütleb, et ta on hullamtki elus läbi elanud ja tahab jälle sõjaaega meenutada, aga Sirje ütleb, et teda ei huvita. Sirjele tundub, et Helmut muutub vahetevahel väga ohtlikuks, eriti kui ta viina võtab. Aino arvab, et mehed ongi ohtlikud kii nad viina võtavad, mis mehed nad muidu on.
00:20:25 Sirje ütleb, et tema oma südametunnistusele küll sellist asja ei võtaks. Aino soovitab Sirjel mitte nii palju muretseda, vaid proovigu hoopis mõista Helmutit ja tundku talle kaasa, see teeks tema tuju paremaks. Aino ütleb, et tema mõistab Helmutit ja pistab noaotsast maksavorsti suhu. Sirje tõuseb püsti ja ütleb, et olgu Aino Helmutiga ettevaatlik ning lahkub.
00:20:55 Paavo (TIIT SUKK) helistab ja küsib ettevaatlikult, kas Schellenberg. Paavo tutvustab ennast ja ütleb, te pole ammu kuulnud ja palub ühte teenet
00:21:39 Helmut (EERO SPRIIT) ajab vaibaklopperiga kedagi taga. Aino (HELENE VANNRI) vaatab seda pealt ja küsib heatahtlikult, kas Helmut ajab kärbseid taga. Helmut ütleb vihaselt, et ise ta on kärbes ja näitab, et on juba kaks tükki kätte saada. Aino on hämmingus. Helmut peksab edasi. Aino küsib, kuidas ta saab aidata. Helmut ütleb, et ärgu segage teda. Aino on ahatuses ja püüab Helmutit peatada ning ütleb, et ärgu joogu õlut ja veini segamini, et ta on ennegi näinud deliiriumis inimesi. Helmut karjub: käed eemale ja lükkab Aino diivanile. Helmut võtab rauakolaka ja ütleb, et teab ise, kellega ja millega ta võitleb ning lääb suure paugaga kolakaga vastu maad.
00:22:30 Kaire (MAIKEN SCHMIDT), Paavo (TIIT SUKK) ja Sirje (LAINE MÄGI) istuvad diivanil ja kuulevad pauku ja lärmi. Kaire ütleb, et see on juba kolmas õhtu. Paavo arvab, et see ei saa kaua kesta, Aino peab lõpuks murduma. Sirje pole kindel, kas Helmut mängib hullu või on päriselt hull või on deliiriumis, kolm päeva pole teda enam kainena näinud. Paavo kaisteb Helmutit, et ükskõik, mis ta teeb, aga ta on tubli. Sirje ütleb pahaselt, et mis kasu sellest on kui ta samal ajal nende maja lammutab. Kostub hirmus pauk. Kaire tahab vaatama minna, mis juhtus. Paavo ütleb, et las nad ootavad veel. Sirje arvab, et üks lõi teise praegu maha. Paavo küsib, ei tea , kes kelle lõi. Mürgeldamine käib edasi. Kaire, Paavo ja Sirje jooksevad vaatama.
00:23:18 Paavo, Kaire ja Sirje jõuavad esikusse ja äkki on vaikus
00:23:42 Kaire (MAIKEN SCHMIDT), Paavo (TIIT SUKK) ja Sirje (LAINE MÄGI) ilmuvad elutoa uksele, kus nad näevad hirmuäravat pilti - tuba on laiali paisatud ja selle keskel on Aino (HELENE VANNARI) ja Helmut (EERO SPRIIT). Aino rahustab Helmutit, et kõik on hästi, et ta sai selle fašistikuradikese sealt lambi pealt kätte ja rohkem neid ei tule. Aino haletseb Helmutit, et ta on palju kannatunud. Paavo, Kaire ja Sirje on keeletud. Aino laulab Helmutile vene keeles hällilaulu. Laulmise käigus jääb Ainole pihku Helmuti parukas
00:24:35 Järgmisel päeval tuleb Paavo elutuppa, mis on vahepeal korda tehtud ja "koputab" sirmile ning küsib, kas keegi on kodus. Helmut (EERO SPRIIT) ütleb, et ta on kodus. Paavo kiidab, et Helmut oli eile väga tubli, sest ema arvas et ta on pärsielt lolliks läinud. Helmut pakib kotti ja ütleb, et võibolla ta ongi lolliks läinud, tema enam ei suuda. Paavo küsib pahaselt, et mida ta teeb, ta on juba lõpusirgel, Aino on kohe murdumas. Helmut räägib, et ta on BAMil kõike näinud ja kõvastu tina pannud, aga see mutt elab tuumasõja ka üle, see ei murdu kunagi, aga tema küll. Paavo ütleb Helmutile julgustavalt, et ta saab hakkama. Helmut räägib, et see ajab ta lihtsalt Seewaldisse, ta hakkab parem kohe minema.
00:25:18 Paavo küsib, kuhu. Helmut ütleb, et lihtsalt koju. Paavo ütleb, et ta ei saa minna, sest kardab neid autoostjaid, kellele ta võlgu on. Helmut ütleb, et parem kiire surm kui tasapisi hulluks minna. Paavo võtab taskust võtmed ja ütleb, et ta sai Helmuti auto tagasi. Helmut ei usu. Paavo ütleb, et auto seisab maja ees. Helmut vaatab aknast välja ja rõõmustab ning on Paavole väga tänulik. Helmut teatab, et selle Aino pärast, kes tahtis talle ema eest olla, ei jää sinna enam hetkekski.
00:25:54 Paavo ütleb rangelt, et neil oli kokkulepe. Helmut ütleb, et oli jah, et nad annavad endast parima ja ta andiski, ainult Paavol tuli see asi palju paremini välja. Helmut palub, et Paavo ütleks Sirjele edasi, et ta on väga tänulik kogu nende perele. Helmut jätab hüvasti ja jookseb minema. Paavo laiutab käsi ja ütleb, et vähemalt ühest said nad lahti.
00:26:21 Helmut (EERO SPRIIT) jookseb kohvritega auto juurde, paneb pakid autosse, ohkab ja istub sisse. Paneb sigareti ette, võtab prillid ja paruka ära ning sõidab minema.
00:26:51 Lõputiitrid
00:27:21 (c) Thors Production
00:27:26 ETV ident, (c) Eesti Rahvusringhääling
00:27:31 Saate lõpp
Faili nimi: 2016-002814-0090_0003_XHD_ENSV_KES-KEDA.mxf
Indeks: 2016-002814-0090
Kestus: 00:27:31
Registreerimise kuupäev: 14.01.2017
Registreerimise aeg*: 2017-01-14 04:17:39
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse