ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

ENSV: Back in the U.S S.R

Saada link

Media

Sarja pealkiri: ENSV
Osa nr.: 93
Kestus: 00:28:30
Indeks: 2016-002814-0093
Režissöör: Piirsoo Marko
Esmaeeter : 23.03.2017
Kategooria: Lavastuslik → komöödiasari
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Tiiter: Juuni, 1989
00:00:07 Keegi tuleb koridoris, läbi ukse paistab valgus. Tulija on Ats (MAIT MALSMTEN), kellel on seljas ja kaasas väga palju asju. Ats astub pimedasse tuppa. Teisest toast hõikab Sirje: kes seal on? Ats hüüab vaikselt vastu
00:00:53 Saatepea
00:01:26 Tiiter: XCIII osa, Back in the U.S.S.R.
00:01:33 Ats (MAIT MALMSTEN) istub oma pampude otsas väsinuna hämaras toas. Koridoris pannakse tuli põlema, tulija on Sirje (LAINE MÄGI), kes tuppa astudes ehmatab ja hakkab Paavoga riidlema. Sirje paneb tule põlema ja näeb siis Atsi. Sirjel on hea meel teda näha ja kallistab. Sirje ütleb, et ei tundnud Atsi ära ja palub, et Ats võtaks need tobedad prillid ära, sest ta on nagu poisike. Ats küsib, kas see on paha, et ta on nagu poisike. Ats ja Sirje kallistavad kõvasti. Sirje kompab Atsi ja küsib, kas Ats on juurde võtnud. Ats ütleb, et see on kõik tolli pärast, sest kõik riided, mis seljas on, on enda omad, aga pagasis olevad võidakse kergelt konfiskeerida. Ats võtab jope seljast ja räägib, kuidas ta tollis valetas, et tuleb Labradorist jääkarude juurest.
00:02:42 Sirje kutsub Atsi ruttu voodisse sooja, sest peab vara tööle minema. Ats kallistab Sirjet ja ütleb, et ei pea ta kuhugi nii ruttu minema, sest ta tõi Sirjele ka kingituse. Sirje tahab näha. Ats ütleb, et peab enne duši all ära käima.
00:03:00 Aadu (FELIKS KARK) sätib seinale plakateid. Tuleb partorg (ANNE PALUVER) ja küsib pahaselt, mida Aadu seal teeb. Aadu küsib vastu, et kes ta üldse selline on, et pärib. Partorg tahab öelda, et on part..., aga ütleb, siis, et töötab seal, aga on kindfel, et Aadu seal ei tööta. Aadu ütleb, et kui naine on part, siis tema on valge kurg. Partorg on pahane ja küsib, mida Aadu endale õige lubab.
00:03:30 Aadu ütleb, et ta ei tööta jah seal, aga ta tunneb inimesi, kes seal töötavad. Partorg ütleb, et tema Aadut ei tunne. Aadu teatab, et direktor Aavik tunneb ja tutvustab, et on Adolf Tuts ja on direktor Aaviku isa. Partorg tõdeb, et Aadu ongi see, kellest tehases aeg-ajalt räägitakse. Aadu küsib, kes räägib. Partorg ütleb, et Aadu tütar, sm direktor, neiupõlvenimega Tuts. Aadu ütleb, et ei tea sellist seltsimeest, tema tütar on naisterahvas. Aadu paneb partorgile rinda sinimustvalge märgi. Partorg riidleb, et ärgu torgaku. Aadu ütleb, et ta ei torkagi ja käsib tal end kodanikuna kirja panna.
00:04:14 Partorg uurib, kus Aadu neid märke nii palju saanud on. Aadu seletab, et tema tütrepojal on kooperatiiv ja uurib, palju vaja läheb. Partorg tänab ja lubab ise asja uurida.
00:04:32 Sirje (LAINE MÄGI) vaatab, kuidas Ats (MAIT MALMSTEN) riidekihte seljast võtab ja küsib, mitu paari pükse tal jalas on. Ats teatab, et kuus, sest viis lähevad kulude katteks. Ats tirib mokassiinid saabaste seest ja ütleb, et need jätab ta endale. Ats tõmbab järjekordse särgi seljast ja lubab, et kohe tuleb Sirjele ka midagi ning tõmbab põuest rinnahoidja. Sirje arvab, et see on läbipaistev. Ats ütleb, et särgi all ei paista midagi läbi ning demonstreerib, et see avaneb eest, mitte tagant nagu vene omad. Sirje küsib, kes seda lahti oskab teha. Ats ütleb maialt, et see, kes saladust teab, see oskab. Ats otsib veel ja kukutab maha roosad naiste aluspüksid ja ütleb, et need on ka Sirjele.
00:06:10 Ats ütleb, et peab nüüd duši all ära käima. Sirje küsib, miks Ats seda duši all käimist kogu aeg korrutab. Ats ütleb, et nad Torontos käisid vahel mitu korda päevas duši all. Sirje ütleb, et neil on kõik teistmoodi ja küsib siis, mis selles suures pappkarbis on ning näitab näpuga põrandale. Ats ütleb, et seda ei tohi puutuda ja ütleb, et see on nende tulevase õnneliku elu alus.
00:06:32 Ats (MAIT MALMSTEN) astub baari ja küsib, kuidas noorel peremehel läheb. Mait (HENDRIK TOOMPERE JR) ütleb pead tõstmata et nad avavad alles 10 min pärast ja tunneb huvi, kuidas mees sisse sai. Ats vaatab kella ja ütleb, et oma võtmega ning annab elektroonilise kella Maidule. Ats võtab päikseprillid eest ja tellib sada. Mait tunneb isa ära. Mehed kallistavad. Mait ütleb, et isa on kuidagi muutunud. Ats uurib, kuidas. Mait ütleb, et Ats on kuidagi nooruslikum. Ats ütleb, et Sirje oli samamoodi öelnud.
00:07:15 Mait küsib, kas Ats mõtles kella kinkimist tõsiselt. Ats ütleb, et tal pole poja jaoks millestki kahju ja ütleb, et see on Šveitsi kell. Mait proovib käele. Ats ütleb, et jõuab veel ühe "marbsi" teha ja võtab taskust Marlboro sigaretid ning pakub Maidule ka. Mait on hämmingus. Ats ütleb, et tuhatoosi pärast pole vaja muretseda ja võtab välja Torontost toodud kaasaskantava tuhatoosi. Mait tõmbab kõhvi ja ütleb: ooo!
00:07:59 Partorg (ANNE PALUVER) loeb lehte ja suitsetab. Tuleb Paavo (TIIT SUKK). Partorg küsib, kas ta tohib korraks Paavot tülitada. Paavo küsib, milles asi. Partorg ütleb, et ta on aru saanud, et Paavo on ärimees. Paavo kuulab. Partorg ütleb, et tal on Paavole üks äriline ettepanek, ta tahaks tellida Paavo märgitehasest suuremal hulgal sümboolikat. Paavo ütleb, et tema emal on näidised on koha peal olemas ja soovitab temal küsida.
00:08:38 Partorg seletab, et ta tahab sümboolikat tellida oma kujundusega. Paavo keerutab, et praegu on kiired ajad ja oma kujundus maksab rohkem. Partorg ütleb, et kõik sobib. Paavo küsib, kui palju ta soovib tellida. Partorg teatab, et 300, esialgu. Paavol lähevad üllatusest silmad suureks ning küsib, mida ta seal peal näha tahab. Partorg kirjeldab - üks viisnurk ja tähed IL. Paavo küsib üle, mida see tähendab. Partorg selgitab - interliikumine. Partorg tahaks veel ID märgistust ka ja ütleb, et see tähendab sedasama vene keeles.
00:09:27 Paavo ütleb, et ta ei saa ju partorgile interrinde märki teha kui tema oma ema on rahvarindes. Partorg ütleb, et ärgu Paavo olgu nii tõrges, nii palju kui ta ülikoolis on kapitalistide kohta õppinud, nende jaoks raha ei haise. Paavo ütleb tõsiselt, et peab mõtlema. Partorg ütleb, et äragu liiga kaua mõelgu, sest muidu telliba ta mujalt ning lisab, et nad maksavad hästi ja on diskreetsed.
00:10:17 Mait (HENDRIK TOOMPERE JR) räägib Atsile (MAIT MALMSTEN) elust, mis vahepeal juhtunud on. Ats küsib, mis kooperatiivi silt uksel on. Mait seletab, et Ats on liiga kaua ära olnud ja räägib, kuidas Illaril idee tekkis ja nüüd nad on võrdsed partnerid. Ats küsib, kas Mait ei mõelnud selle peale, et tema isa tahab ka võrdne partner olla. Ats räägib, et ta pani välismaal korraliku raha magama ja tegi isegi väikse investeeringu, ta pani kogu vanaonult saadud raha Torontos hakkama ja samal ajal tõmbab poeg naha üle kõrvade.
00:10:58 Mait ütleb, et oli selline võimalus. Mait küsib, kust ta raha sai. Mait ütleb, et raha sai kolmandalt osapoolest. Ats imestab, et keegi kolmas on veel. Mait räägib, et kolmas on ainult võlausaldaja ja seletab asja lahti. Ats tahab täpsemalt teada. Mait jutustab.
00:11:21 ARHIIV: (efekt) Jüri (ARGO AADLI) pakub Maidule raha kooperatiivi moodustamiseks
00:11:56 Ats on ahastuses, et Mait on tema elutöö miilitsale maha müünud ning meenutab, et ta käis Torontos. Mait ütleb pahaselt, et jätku ta oma Toronto. Mait tunnistab, et Atsi peale ta just mõtleski. Ats küsib, kuidas.
00:12:17 ARHIIV: (efekt) Mait räägib Aadule, kuidas ta Jürilt raha saab. Aadu keelab selle ära ja lubab ise raha anda.
00:13:17 Ats on loo ära kuulanud ja ütleb, et ei saa enam mitte millestki aru ning küsib, mis asi seal haiseb. Mait näitab lauale, et see "Ekstra", mida ta vahepeal tõmbas, et ta pole enam Torontos. Mait räägib edasi.
00:13:32 ARHIIV (efekt): Mait loeb baaris raha. Tuleb Illar, kes küsib, mis nutsutorni ta ehitab. Mait ütleb Illarile, et tal on oma osa koos ja küsib, kus Illari oma on. Illar ütleb, et on kuskil. Mait ütleb, et toogu ära, muidu on hilja. mait selgitab osalusprotsente. Illarile ei meeldi kolmanda osapoole olemasolu.
00:14:36 Sirje (LAINE MÄGI) vaatab sümboolika kavandeid ja küsib Paavolt (TIIT SUKK), mis need on. Paavo keerutab ja ütleb, et see on lihtsalt üks kritseldus. Sirje ütleb - Interrinde sümbolid. Paavo teeb näo nagu ei teaks. Sirje küsib, kas Paavo on otsustanud Interrinde jaoks märke ja vimpleid toota. Paavo raiub, et ei ole märke ja vimpleid, ainult märke. Paavo ütleb, et temaga käidi rääkimas, ta lubas mõleda, midagi kindlat ei ole.
00:15:25 Sirje on pojas pettunud ja küsib, kuidas ta teda küll on kasvatanud. Paavo pakub, et kommunismi vaimus... Sirje ei taha seda kuulata ja keelab Paavol seda teha. Paavo ütleb, et ärimees ei saa om ema sõna kuulata. Sirje ütleb, et ei räägi nagu ema, vaid kui eestlane, lihtsalt kõike ei saa rahaks vahetada. Paavo ütleb, et kui emale ei meeldi, siis ta ei tee neid märke, aga keegi teine teeb ikka.
00:15:55 Sirje ütleb, et kui Paavo neid ei tee, on tema südametunnistsu puhas ja ise ta ju ütles, et kogu selline bisnes Eestis on tema firma käes. Paavo on viimasega nõus. Sirje lahkub, Paavo karjub.
00:16:09 Mait (HENDRIK TOOMPERE JR) seletab edasi Atsile (MAIT MALMSTEN) kooperatiivi rahastamsiskeemi. Ats küsib, kellelt ta siis raha sai. Mait tunnistab, et emalt. Ats on pahane, et Mait Marju sinna segas. Mait ütleb, et Marju ise ei teagi, et ta sinna segatud on ja seletab, et ema on iga kuu natuke raha kõrvale pannud, umbes sama summa, mille Ats oleks pidanud alimentideks maksma,s ee on päris suur summa, ema tegi isegi lastekindlustuse. See summa on tema oma, lihtsalt ootab oma aega.
00:16:56 Ats ütleb, et ta teadis, et Marju on kokkuhoidlik aga nii kokkuhoidlik. Ats ütleb, et peab nüüd duši alla käima ja ütleb, et nüüd sai skeemitatud, kellesse Mait läinud on ja kustutab suitsukoni laua peale. Mait riidleb temaga. Mait lisab veel, et nad ostavad Aadult 10% välja ja ongi enamusosalus ja varsti pole baari nimi enam Kukeke, vaid Mats ja Ait...Ats ja Mait. Ats kiidab, et Mait on tal geenius. Mat arutleb, et kui nad muidugi saavad selle raha kokku. Ats on kindel, et saavad ja küsib, kui palju seda on. Mait ütleb, et väga palju.
00:17:43 Paavo (TIIT SUKK) ootab kilekotiga partorgi, et sellele soovitud märgid üle anda. Äkki ilmubki partorg (ANNE PALUVER). Paavo küsib ehmunult, ega keegi ei näinud teda. Partorg raputab pead. Paavo ütleb, et tema ema ei tohi sellest midagi teada. Partorg lubab vaikida nagu igavane tuli. Paavo hakkab naerma ja küsib, kas igavene tuli mitte ei rääkinud pidevalt suure sõja loojangust. Partorg ütleb, et võibolla tõesti, aga omasid ta ära ei anna.
00:18:23 Partorg viitab kotile ja küsib, mis seal on. Paavo tahab enne raha näha. Partorg avab kiletkoti. Paavo võtab ühe sedeli ja vaatab ning ütleb, et sobib. Paavo näitab märke. Partorgile sobib, surub Paavol kätt ja ütleb, et tore oli tõelise kapitalistiga äri ajada. Paavo ütleb, et tal oli ka tore tõelise...äri ajada. Paavo seletab, et neid ei tohi keegi näha. Partorg lubab peldiku akna kaudu minna. Paavo ei saa aru, kuhu ta kadus.
00:19:16 Aadu (FELIKS KARK) tahab näha, mida Ats Torontost tõi. Ats (MAIT MALMSTEN) otsib ja leiab WC-puhastusharja. Aadu on rõõmus ja naerab. Ats oli veel vabanadanud ja öelnud, et kas ta hakkab sellist jama kaasa võtma. Aadu ütleb, et oodaku ja keerab harjavarre otsast lahti. Sealt seest tuleb välja raha. Aadu ütleb, et Atsi äiapapal on veel sidemeid, need, kes 1944 , enne kui tiblad sisse tulid, viimase paadi peale said. Isegi suure lombi tagant on võimalik 40 a okupeeritud Eestis sidemeid hoida, kas või peldikupoti kaudu. Ats ütleb, ta on ju siis salakaubavedaja. Aadu ulatab raha Atsile ja ütleb, et ta paneks selle huugama, aja jooksul maksab tagasi. Aadu ütleb, et nad tehku baarist kooperatiiv.
00:20:50 Ats räägib, et ta tõi vabast maailmast midagi sellist kaasa, mis muudab elu terves sotsialismileeris, lubab selle baari viia ja see on täpselt tema osa väärt. Ats annab valuuta Aadule tagasi. Aadu tahab teada, mis imeasi see on. Ats hakkab pakki lahti tegema.
00:21:08 Kõlab uksekell. Paavo (TIIT SUKK) tõttab keerutades uksele. Tuleb väga tige partorg (ANNE PALUVER), kes Paavo näo täis sõimab, kuna märgid olid praagid ja vihmaga tuli värvi alt välja sinimustvalge. Paavo seleteb tehingut. Partoreg karjub, et tema ei teadnud ette, et need märgid värvi muudavad. Paavo räägib, et värv on defitsiit. Partorg küsib karjudes, et mida ta nendega nüüd teeb. Paavo soovitab kasutada paremat värvi. Partorg nõuab pool raha tagasi. Paavo pole nõus. Paavo ajab karjuva naise majast välja.
00:23:06 Äkki seisab trepil Sirje (LAIiNE MÄGI), kes oli kõike pealt kuulnud ja küsib, mis see peaks tähendama. Paavo küsib rõõmsalt, kui palju ema kuulis. Sirje ütleb tõsiselt, et kuulis piisavalt. Paavo tunnistab, et tegi head äri. Sirje arvas, et nad rääksid selle asja selgeks, et Paavo i tee intritega koostööd. Paavo räägib, et ta õõnestas meid seespoolt, ta värvis Eesti märgid üle vesivärvidega ja teadis, et esimese vihmaga tuleb see maha. Tema teenis korraliku taskuraha. Sirje küsib, kas see oligi Paavo plaan. Paavo ütleb, et oli jah. Sirje uurib, kust Paavo teadis, et miitingu ajal hakkab sadama. Paavo mõtleb, aga siis ütleb - Eesti ilm!
00:23:58 Mait (HENDRIK TOOMPERE JR) astub baari ja esitleb Illarile (RAIVO E. TAMM) Atsi (MAIT MALMSTEN) ja temaga kaasas olevat pakki. Illar ütleb, et välismaa mees on ka kodus käimas. Ats surub heameelest Illari kätt. Illar ütleb, et Ats on püstiloll, sest tema oli küll kindel, et ta Kanadast tagasi ei tule, et jääbki sinna tänavanurgale praetud kastaneid müüma. Ats ütleb, et Illar arvas, et saab tema äraolekul tal naha üle kõrvade tõmmata.
00:24:30 Ats näitab kasti ja ütleb, et see on 45% osalust. Illar kirub: joppenpuhh, sellist juttu küll ei olnud ja küsib, kumb neist tööle hakkab. Ats ja Mait vastavad, et mõlemad. Illar ütleb, et kahte paarimeest pole tal küll vaja. Ats selgitab, et Mait töötab ees ja Ats ise taga. Illar uurib, mida ta taga teeb. Ats ütleb, et on direktor, pearaamatupidaja, peakokk ja selle köögimasina operaator. Ats lisab, et Illar seda riista ei puudu ja oma kätt selle külge ei pane. Ats ütleb, et see on veel kallim kui 45%.
00:25:11 Illar küsib, et mis imeasi see siis on. Ats ütleb, et see on mikrolaineahi, see muudab nende elu totaalselt. Illar on skeptiline. Mait ütleb, et Illar teeb sellega kõikidele teistele koopartiividele silmad taha, Nõukogude Liidus on neid ainult paar tükki. Ats räägib, et siin on paari päevaga järjekord ukse taga. Ats seletab, et paari minutiga on aurav ahjupraad laual. Illar ei usu. Mait ütleb, et selle ahjuga teenid rohkem kui musta Volgaga terve päeva. Illar ei usu ikka.
00:26:06 Vahekõll
00:26:14 Aadu (FELIKS KARK) võtab baarileti taga istet ja tellib korraliku kanaprae ja 100 g Valget kurge. Illar (RAIVO E. TAMM) ksüib, kas Kure paneb enne või pärast praadi. Aadu ütleb, et ikka pärast. Illar küsib, kas Aadul on ikka viitsimist oodata. Illar tellib tagaruumist Atsilt ühe tavalise kanaprae. Ats paneb mikrolaineahju tööle. Illar küsib, kui kaua läheb. Ats hõikab: kohe! Uued ajad, moodsad riistad. Ats võtab aurava kanakoiva ja näitab Illarile. Aadu naerab.
00:27:05 Vahekõll
00:27:10 Illar (RAIVO E. TAMM) tahab teada, mida Atsi imeahi endast kujutab ja tahab ka midagi soojaks teha, paneb tomati mikrolaineahju, mis äkkis plahvatab. Illar kirub: joppenpuhh!
00:27:51 Lõputiitrid
00:28:21 (c) Thors Production
00:28:25 ETV ident, (c) Eesti Rahvusringhääling
00:28:30 Saate lõpp.
Faili nimi: 2016-002814-0093_0001_XHD_ENSV_BACK-IN-THE-US-SR.mxf
Indeks: 2016-002814-0093
Kestus: 00:28:30
Registreerimise kuupäev: 01.03.2017
Registreerimise aeg*: 2017-03-01 07:42:57
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse