ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Keit Pentus ja Kaia Kanepi

Saada link

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 92
Kestus: 00:52:23
Indeks: 2011-002695-0092
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 27.10.2011
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:16 Stuudio ülp, stj Priit Kuusk (kpl, subt) alustab otsesaadet, tutvustab saatekülalist - Keit Pentus (eesti poliitik, Reformierakonna aseesimees, keskkonnaminister alates 6.aprillist 2011).
00:00:43 Stj - poliitiku mõistest.. kuidas on nii läinud, et poliitikut ei peeta justkui inimeseks? Keit Pentus (kpl, subt) - nii arvatakse jah..mina tahaks olla inimlik minister ja pigem tasuks poliitikuid näha ka inimestena ..KP poliitikutest, poliitikast.
00:02:38 Stj - ette heidetakse poliitikute võõrandumist elust, rahvast. K.Pentus - ..võimalik, et ka selliseid poliitikuid on. Stj - valitsuskabinetis on praegu selliseid? KP - valitsuskabinet on igavesti lahe meeskond ..
00:03:26 Stj - 15a tagasi, kui tulite poliitikasse, oli aatelisust rohkem? Stagnatsioonist. K.Pentus - siis õhati, et valitsus oleks stabiilsem. Mul on suur õnn olnud olla erakonnas, kus suurt aadete muutust pole toimunud. KP Reformierakonna inimestest, eesmärgist.
00:04:34 Naiste vähemusest valitsuses. K.Pentus Reformierakonna ambitsioonikatest naistest. Räägib, kuidas ta ise on jõudnud ministritööni. KP - iseasi kas midagi sellest muutuks, kui naisi oleks rohkem. Arvan, et kukepoksi ja lihtsalt oma häälekõla nautimist oleks vähem.
00:07:51 Stj - meespoliitikute käitumine olenemata erakonnast on ühesugune? K.Pentus - see oleneb inimesest.
00:08:12 Tööalasest ambitsioonist. K.Pentus - minu ambitsiooniks on eesti inimeste hea elu.
00:08:47 Stj - .. poliitikuid tihtipeale ei usuta.. see on nii ilus, kliššee - inimeste hea elu.. K.Pentus oma ambitsiooni isiklikest põhjustest - tunnen, et olen võlgu oma vanemate põlvkonnale, soovin neile paremat pensionipõlve.. Räägib laiemalt Eesti edu põhjustest.
00:11:44 Stj - kas teil on olnud hetki, kus olete avastanud, et olete eesmärgi unustanud, et olete mugavuspoliitik? K.Pentus - ..läheksin sellest sisemiselt närvi, kui ei saaks töösse hinge panna.. (subt - Täna saates: Keit Pentus)
00:12:37 Stj - ..kas professionaalne poliitik teeb seda, mida talle öeldakse? Kuidas sai teist keskkonnaminister? K.Pentus - Reformierakonnas on olnud läbi aegade nii - ministriks saab see, kes on saanud nii erakonnas kui valijatelt piisavalt toetust. Keskkonnaministriks sain oma valiku järgi. KP ministrile vajalikest omadustest.
00:14:28 Stj - keskkond, see on nii lai teemadering.. kui kaua läks teil aega, et end elementaarsete teemadega kurssi viia? K.Pentus - ..minu väikseks eeliseks oli see, et minu eelmised tööd (räägib neist) eeldasid praktiliselt kõikide valdkondadega kursis olla.. kindlasti ei vallanud ma küll kõike..
00:15:40 Stj - kui teile öeldakse järgmine kord, et olete minister teisest valdkonnast (asi on juba otsustatud), kas täidate käsku? K.Pentus - kas olen jätnud mulje, et keegi ütleb mulle, mida pean tegema? Stj - ma ei tea ju, mis toimub parteis. KP erakonnas liitlaste leidmisest..KP - meil äraotsustamist pole, võib olla kuskil mujal on.
00:16:49 Stj - ..liitlaste leidmine.. tähendab käib võimuvõitlus, võimumäng .. K.Pentus - ..pigem on see oma ideedele toetajate otsimine.. see on juhtimiskunst.
00:17:34 Stj - kas teil eraeluks aega jääb? K.Pentus - ikka jääb.Töö tegemine ja eraelu peab olema tasakaalus.
00:19:11 Stj - te ei ole nö oma tööga abielus? K.Pentus - arvan, et ei saa pikka aega olla edukas, kui see nii on. KP tasakaalu tähtsusest, oma pere toetusest.
00:20:05 Stj - mis tingimustel oleksite nõus päevapealt poliitikast lahkuma - pere, lapsed, ultimaatum.. K.Pentus lastest, perest, perekonna toest, valikutest, eesti meestest.
00:21:47 Valimiste eel ukselt-uksele käimisest. K.Pentus esimesest sellisest kogemusest - ülikoolis Emori küsitlejana, (subt - Täna saates: Keit Pentus), tema ukselt-uksele käimise piirkonnast. KP - ..kodudes on inimesed suhtlemises palju avatumad.
00:24:30 Stj- andsite kella ukse taga.. üksinda? K.Pentus - olime kahekesi .. teine oli valimismeeskonnast minu hea tugi, turvameest pole vaja.
00:24:48 Stj - ..kui palju teil uks nina ees kinni löödi.. paljudest kohtadest tahtsite ise põgeneda? K.Pentus - ..oli inimesi, kes ütlesid, et ei soovi rääkida.. seda tuleb aktsepteerida. KP küsimustest nendel kohtumistel. KP-.. tõesti vahva kogemus, mul on siiani kontakt mitme inimesega, nad saadavad aeg-ajalt küsimusi.
00:26:21 Stj - ehk et te olete kohustatud aru andma oma valijatele. K.Pentus - ..see on usaldusliku suhte aluseks.
00:26:46 Poliitilise ladviku arrogantsusest, näit riigikontrolöri ettepanekute naeruvääristamine. K.Pentus - ..ilmselt sõltub see vastajast.. mulle ei meeldi, kui õiglasesse kriitikasse ülbelt vastatakse.
00:27:58 Peaministri viimastest väljaütlemistest näiteks haldusreformi kohta.. K.Pentus - alati tasub mitte pealkirjadesse kinni jääda, vaid lugeda ja kuulata, mida tahetakse öelda... Reformierakond räägib haldusreformi sisust, ei lehvita loosungitega.
00:29:05 Hetkel kõige olulisematest keskkonna teemadest. K.Pentus - laiemalt on see põhimõtete juurutamine, et keskkond, looduse hoid ja majanduskasv ei ole vastandid (seletab lahti). Samuti fosforiidi teema.
00:31:10 Fosforiidi kaevandamisest. K.Pentus - fosforiidi varud on praegu Eestis passiivsed - st nad ei ole kaevandatavad, seda plaani muuta keskkonnaministeeriumil pole.
00:31:38 Stj - olete tuumajaama poolt või vastu? K.Pentus - olen mõistliku ja julgeolekut tagava energia portfelli poolt.
00:31:47 Stj - ..ja see võib olla nii tuulegeneraator kui tuumajaam? K.Pentus - Eestile on oluline, et portfell oleks mitmekesine.. kõiki lahendusi tuleb vaadata koos.
00:32:44 Stj - kas elektriautod elavad talve ilusti üle? K.Pentus - Norra elektriautode eksperdid ütlevad, et elavad üle, näiteks Põhja-Norra talve nad elavad üle.
00:33:52 Stj tänab, lõpetab int
00:34:05 Saatepea katke. Stuudio ülp, stj P.Kuusk tutvustab saatekülalist - Kaia Kanepi - eesti tennisist.
00:34:22 Stj - millal sul viimati aasta sportlikus mõttes nii hästi lõppes kui 2011? Kaia Kanepi (subt, kpl) - arvan, et ükski aasta pole nii hästi lõppenud.
00:34:38 Stj-tuli see sulle üllatusena? K.Kanepi - tegelikult küll, arvestades seda, mis seisus ma suvel olin.
00:34:51 Stj - mis seisus sa olid? K.Kanepi oma tervise probleemidest, mängimata jäänud võistlustest, tänab kiropraktik Rainer Kägo.
00:35:37 Stj - tippsportlase elu ongi valust-valuni, kogu aeg midagi valutab.. K.Kanepi - ..kui on hea taastusprogramm, ei tohiks nii olla..pisivigastusi tuleb ikka ette ..
00:36:05 Nö kogu aeg pildil olemise ja punktide kogumise tähtsusest tennisisti puhul.. suur koormus. K.Kanepi - jah, aastas on palju turniire, võistlusgraafik tuleb üle vaadata.
00:36:37 Stj - milleks nii palju mängida..? K.Kanepi - kasvõi selleks, et jõuda aastalõpu-turniirile, 8 parima hulka.. reitingu pärast.. kui võidad, siis teenid..
00:36:59 K.Kanepi turniiride arvust lõppeval aastal. K.Kanepi - ..see number pole üldse oluline..kõikidel turniiridel ei mänginud finaalini jms.
00:37:23 Stj - ..mida te treeneri Silver Karjusega 2012. aastalt ootate? K.Kanepi - pole sellest veel rääkinud.. tahaks öelda ka kõikidele teistele, et ma ei luba midagi, lubada saan vaid seda, et annan endast parima, tahan edasi areneda, tahan palju häid võite.
00:38:04 K.Kanepi soovid- võita Grand Slam turniiri, mängida aastalõputurniiril 8 parema hulka..
00:38:24 Stj - kui kaugel oled sellest, et jõuda 8 hulka? K.Kanepi - ..mõnetuhande punkti kaugusel.
00:38:40 Vajalikest turniiridest nende punktide saamiseks - neli Suure Slämi turniiri, väiksemaid turniire jne. Voznjaki ja Kanepi praeguse punktide seisu võrdlus...
00:39:18 K.Kanepi olulisim eesmärk - oluliselt edasi areneda, hästi mängida.
00:39:44 Stj - ..mida oled finaalidelt, kaotustest õppinud? K.Kanepi - igast kaotusest võib õppida.. KK finaalis mängimisest. KK -eelmises finaalis õppisin väärikalt kaotama.
00:40:41 Finaalmängude õhustikust, konkreetsemalt Moskva finaalmängust.
00:41:29 Stj - kui mäng käest ära läheb, inimesed vihased .. kuidas pea külmana hoida? K.Kanepi - igasuguseid asju võib mängus juhtuda (kirjeldab pikemalt). Kui Eestis tennis veel populaarsemaks muutub, hakkavad inimesed mind kui mängijat rohkem mõistma.
00:42:18 Stj - tunned, et praegu võetakse tihti sõna teadmata, mida räägitakse? K.Kanepi - jah..
00:42:26 Stj - kas pärast kurnavat finaali oled rohkem vaimselt või füüsiliselt läbi? K.Kanepi - pärast viimast mängu olid mõlemad pooled väsinud. KK kirjeldab finaalipäevi, pinget.
00:42:54 Stj -kui palju aastas elad kohvrite otsas? K.Kanepi -kokku saan olla Eestis 2-3 kuud.
00:43:24 Stj - kas sellest piisab akude laadimiseks? K.Kanepi - jah.. teistpidi hakkab ka pitsitama.. seepärast osalen nov. lõpus ITF-i turniiril, et võistluspaus ei veniks pikaks.
00:43:54 Stj - kas on hetki, kui mõtled, milleks see kõik..? K.Kanepi - pärast raskeid kaotusi on raskem..siis ei maksa hotellituppa nukrutsema jääda..
00:44:24 Stj - mis sa siis teed? K.Kanepi - saab ju minna välja sööma, linnas jalutada jne.
00:44:43 Treeneri rollist. Silver Korjuse Kaia Kanepi treeneriks saamisest.
00:45:43 Treenerite vahetamisest, S.Korjuse vastavusest K.Kanepi nõudmistele.
00:46:13 K.Kanepi eelmistest treeneritest, sobivusest treeneriga.
00:46:44 Stj - te Silveriga teineteist ära ei tüüta, leiate millestki muust ka rääkida? K.Kanepi - ei tüüta.. tundsin teda enne treeneriks võtmist, teda oli lihtsam võtta sõbrana.
00:47:21 Tipptennise suurtest rahadest. Ajakirjanduses turniirvõitude raha edetabelite tsiteerimisest. K.Kanepi - arvan, et artiklitesse võiks juurde kirjutada ka kulud.
00:48:12 Stj - ei ole odav lõbu olla tipptasemel tennisekarussellis. K.Kanepi - kindlasti.
00:48:21 K.Kanepi suhtlemisest tipptennisistidega, staaride iseloomustamine.
00:49:42 K.Kanepi tugevatest külgedest tennises.. K.Kanepi - arvan, et tugevad löögid, servid. Stj - Toomas Leius ütles, et K.Kanepi esimene serv on maailma parim. KK - arvan, et ta ei ole veel maailma parim.
00:50:22 Stj - mida on vaja selleks, et võita suuri turniire? K.Kanepi - stabiilsust mängus, vastupidavust nii füüsiliselt kui mentaalselt.
00:50:43 K.Kanepi oma tulevikust - olen sellele mõelnud..see mõte on rohkem kahju toonud..mõtlen, et praegu keskendun tennisele ja pärast vaatan rahulikult edasi.
00:51:36 Stj tänab, lõpetab saate, lõputiitrid, ERR kõll.
Faili nimi: 2011-002695-0092_0003_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2011-002695-0092
Kestus: 00:52:23
Registreerimise kuupäev: 26.10.2011
Registreerimise aeg*: 2011-10-26 19:29:06
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse